Jump to content
Българският форум за музиканти

Кофти флажолет на втора струна на баса


spiritus

Recommended Posts

Ама не му се притеснявай-баснята е за свирене! :slap:

:thx: е малко ама...

За кво друго да е?Като всеки инструмент.То

и
си ги представям как седят след всеки концерт и си търкат инструментите с лимоново масло и Фаст Фрет...
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално тези двамата отдавна не си цапат инструментите, за съжаление.

 

Относно "глухия" флажолет - по струната има зони, в които амплитудата на трептене е нулева за определен тон и обратно - за всеки тон им аточки отсруната с нулева амплитуда. Ако адаптерът се случи под такава точка съответния тон (флажолет) ще глъхне.

Кофти, ама такива са физичните закони.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за всеки тон им аточки отсруната с нулева амплитуда. Ако адаптерът се случи под такава точка съответния тон (флажолет) ще глъхне.

Кофти, ама такива са физичните закони.

 

 

Ако е така, това не значи ли, че на другият адаптер (или при работа само на едния) няма да глъхне, тъй като са разположени на различни места по протежение на струната.

 

И на мен ми е било интересно да си обясня т. нар. dead spots. Знам, че е акустичен феномен, но не съм срещал подробно обяснение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако единият адаптер е в мъртва за даден тон точка, а другият не е - ще чуеш флажолета. Вероятно има тон, за който и двата адаптера е се окажат в мъртви точки, но едва ли ще се забележи на практика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, причината за "неизлизането" на флажолета е или стари (по-точно - некачествени, понеже на доста стари излизат всякакви флажолети ;) ) струни, или неправилното му извличане. За второто, пробвай с изключена китара, а за първото - в магазина, а може и да запишеш как го изсвирваш, като направиш и това, което колегата Abbath ти препоръча :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.