Jump to content
Българският форум за музиканти

Кофти флажолет на втора струна на баса


spiritus

Recommended Posts

Привет,

 

От няколко дни съм горд собственик на CORT C4H.

 

Има едно нещо, което забелязах, обаче - на втора струна, 5-то прагче, при изсвирване на флажолет, той не се чува много добре (някак глухо) и отзвучава много бързо. За разлика от 1-ва и 3-та струна - там са перфектни флажолетите (пак за 5-то прагче говорим).

 

На 4-та струна, 5-то прагче флажолета също не се чува добре, но това го отдавам на кубето, което е дърто, и малко (може и да греша).

 

Може ли някой да ми разясни каква може да е причината за това.

 

 

 

Ще се радвам, ако споделите и мнения за конкретния бас - CORT C4H

 

10x

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как ги броиш струните, но предполагам, че става въпрос за D-струна (в EADG строй).

Позаслушай не само флажорета, но и самият тон на тази позиция, почти съм сигурен, че и той ще отзвучава по-бързо. В такъв случай, става въпрос за т.нар. мъртва точка по грифа (dead spot). Далеч по-скъпи инструменти страдат от такива неща и доколккото знам е непеоправимо, освен ако не се смени грифа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитай да го намериш на няколко милиметра нагоре или надолу по струната, не точно върху прагчето.Ако успееш - не ти е правилно интонирана струната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как ги броиш струните, но предполагам, че става въпрос за D-струна (в EADG строй).

Позаслушай не само флажорета, но и самият тон на тази позиция, почти съм сигурен, че и той ще отзвучава по-бързо. В такъв случай, става въпрос за т.нар. мъртва точка по грифа (dead spot). Далеч по-скъпи инструменти страдат от такива неща и доколккото знам е непеоправимо, освен ако не се смени грифа.

 

Пробвах и самия тон на струната на същото прагче, но се чува много добре и звучи нормално дълго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сравни го с околните тонове, като го оставиш да отзвучи 2-3 секунди. Друго, пробвай как е флажорета на 7 ма позиция на G-струна, както пробвай флажорета и тона на 12 позиция на D-струна. Въобще, поразцъкай ре-тата и виж дали някъде другаде се появява това. Ако навсякъде всичко е точно може и да е кофти струна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко останали флажолети на всички струни на 5, 7 и 12 прагче са перфектни - само D на 5-то прагче прави мизерии.

 

Ще сменя струните утре и ще видя какво ще се получи. По-скоро ще сменя първо D :) (сегашните са Dadario - баса беше с тях от магазина)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако китарата ти е интонирана и ако няма проблем с празната струна, не се сещам за друго, но щом тона ОК, останалото не е голям проблем. Може евентуално да те дразни ако си свикнал да си настрийваш китарата по слух на флажорети. Иначе, инструментът никак не е лош за парите си. Повечето нови бройки се нуждаят от setup, но след това всичко е ОК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не пускам нова тема, ще питам тук

 

С какво трябва да се поддържа/почиства тялото и грифа на баса (конкретно моя модел - покритието на тялото е МАТОВО) - Черна

 

 

Модела

 

BODY: Mahogany

FRETBOARD: Rosewood

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че в магазина има точните препарати за теб! А иначе като инвестираш веднъж в тях ще ти служат цяла година...поне при мен е така! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За почистване на палисандъра много хора ползват масло от лимон веднъж на няколко месеца. Аз обаче не съм почитател на препаратите. Ако добиеш навика да си забърсваш грифа и струните с чиста памучна кърпа след свирене и малко по-обстойно при смяна на струни, няма да ти се налага някакво специално почистване с години. За тялото, важи същото суха, чиста, мека, памучна кърпа.

 

Редовната смяна на струни, за мен е най-важната част от басовата хигиена.

 

Ползвай си го със здраве.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От няколко дни свиря на този бас и забелязвам, че там, където пръстите удрят по тялото (Slap technique) се получава едно "опетняване" по покритието. По-точно - някакви следи, които, обаче не могат да се отстранят с парцалче (сухо). Вкарах и малко плюнка (заради предпазливост), но "опетняването" си стои.

 

Именно затова питам

 

П.П. Ноктите са изрязани :):):D

Редактирано от spiritus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами без да те плаша мога да ти кажа,че там ще ти се изтърка боицата! :) точно както се случи и на моя. :D Ама не му се притеснявай-баснята е за свирене! :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.