Jump to content
Българският форум за музиканти

Малко информация относно настройка на ел.китара


pafa7a

Recommended Posts

Ами мисля, че нямам проблеми с интонацията тъй като китарата я купих от съфорумник , който се занимава с музика и мисля че си е ОК звучи си добре

Може и да имам някакви сетъп проблеми - тъй като ми направи впечатление че при настройка с тунера , на 2-ра и 3- та струна когато светне зеления диод - на дисплея стрелката не сочи съотертната буква а междинната точица между две букви .

Бе има нещо . . . като си настроя китарата по слух звучи що годе вярно - с тунера - цъ става обърквация .

 

Някакви съвети за настройка - може би трябва да си поиграя с болчетата отзад за настройка на струните ?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе ти си мислиш, че нямаш проблем с интонацията, ама всъщност трябва да провериш дали имаш проблем с интонацията. С тунера ще ти е по-лесно да го направиш, както и да изследваш всеки тон от китарата доколко е верен. Гугъл да ти е на помощ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пускаш тунера дрънваш празна струна после 12 прагче ако разминаването е голямо значи трябва да си интонираш китарата от бриджа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами мисля, че нямам проблеми с интонацията тъй като китарата я купих от съфорумник , който се занимава с музика и мисля че си е ОК звучи си добре

Може и да имам някакви сетъп проблеми - тъй като ми направи впечатление че при настройка с тунера , на 2-ра и 3- та струна когато светне зеления диод - на дисплея стрелката не сочи съотертната буква а междинната точица между две букви .

Бе има нещо . . . като си настроя китарата по слух звучи що годе вярно - с тунера - цъ става обърквация .

 

Някакви съвети за настройка - може би трябва да си поиграя с болчетата отзад за настройка на струните ?!

 

Абе човек, дококото разбрах от снимката на тунера, като ти сочи стрелката към "междинната точица" между две букви, означава, че настройваш дадената струна на някакъв полутон, примерно G# вместо G или Gb вместо G. Ако целиш нормален строй, струните ти от 6-та до първа трябва да са точно E A D G B e, не трябва да имаш никакви междинни стойности. Тоест ако на 4-та струна ти показва точката между D и E примерно, а не точно D, 4-та струна ще ти фалшивее. Пробвай така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам много-много да се намесвам в хубавото ви меле, но няма как.

Видях снимката, и ако аз съм разбрал правилно, тея букви просто показват тоновете от мажорната гама, започваща от до, както и интервалите между тях. За настройване те не ти трябват. Като удариш струната, стрелката трябва да сочи малката стрелкичка в средата на дъгообразната скала и да ти свети зеленият диод. Това трябва да важи за всички струни - за всяка струна стрелката трябва да сочи към ЕДНО И СЪЩО МЯСТО.

 

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Абе човек, дококото разбрах от снимката на тунера, като ти сочи стрелката към "междинната точица" между две букви, означава, че настройваш дадената струна на някакъв полутон, примерно G# вместо G или Gb вместо G. Ако целиш нормален строй, струните ти от 6-та до първа трябва да са точно E A D G B e, не трябва да имаш никакви междинни стойности. Тоест ако на 4-та струна ти показва точката между D и E примерно, а не точно D, 4-та струна ще ти фалшивее. Пробвай така.

 

Ами това го разбрах - но когато зеления диод светне - т.е когато е "настроена струната" стрелката показва полутон нагоре или на долу на 2-ра и 3-та струна .

Мерси за насоките - ще пробвам с настройката на болчетата какво ще оплескам.

 

Трябва ли да разхлабя струните от ключовете когато оперирам с болчетата на бриджа ?! :blush:

Редактирано от kojota
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все повече не те разбирам май... Първо, сигурен ли си, че като зеленият диод свети, означава че настройваната в момента струна е вярна? Това, свен ако няма начин да задаваш коя струна да настройваш, ми се струва малко нереално, защото ако е супер разстроена китарата, няма начин тунера да разбере коя струна свириш. При тунерите които съм ползвал, като свириш нещо, тунера ти показва до кой тон е най-близко изсвиреното нещо, и стрелкичката показва приблизително съответно колко близко е до този тон изсвирения звук. Та ако твоят тунер работи така (в момента малко на боб ги гадая работите и се надявам да покаже нещо), като свириш 2-ра струна примерно, гледаш дали показва B, и дали стрелкичката е в средата. И така със всички струни и ако нямаш проблем с интунацията, трябва да стане работата. А боба също ми показва, че зеления диод служи за да ти показва дали си стъпил точно на някаква нота, тоест трябва да светва когато стрелкичката е в средата. Сега можеш да кажеш кое е така и кое не, ако може по-ясно да се изразиш, че да знам бива ли го тоя боб или да земам друг.

 

А при настройка на интунацията е хубаво малко да охлабваш струните, а ако се въртят трудно болтчетата, може и повече. Надявам се, че знаеш как се прави интунирането. Ако не знаеш, има достатъчно информация в нета.

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубав ти е боба - бива го ! Стана работата с тунера - като че ли сега е супер ! Благодаря за настройките - поне разбрах ( теоритично поне ) как се прави интонация покрай тези ми драми с тунера .Много благодаря на отзовалите се !Наистина ми бяхте полезни. Надявам се , че и за в бъдеще ще е така.А иначе тунера има и авто настройка - и ръчна - т.е сам избираш коя струна настройваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Със времето ще свикнеш и сам да си я настройваш по слух. Аз например познавам кога е в строй и кога не е когато изсвиря един G5 Chord (по стандартният строй (1.e, 2.B, 3.G, 4.D, 5.A, 6.E).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.