Jump to content
Българският форум за музиканти

от Drop C към стандартен тунинг


ge6a93

Recommended Posts

Здр, не мога да си настройвам китара в Drop C(търсил съм тунери за микрофона но точно Drop C нямат...), така че ме интересува как мога да свиря песните в стандартен тунинг. Любопитен съм дали няма някаква закономерност между 2-те настройки, така че звукът от Drop C на еди-си кое прагче да отговаря на еди-си кое прагче от стандартната настройка. Надявам се да се изразявам правилно и да можете да ме разберете. Благодаря за отделеното време!

Редактирано от ge6a93
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Разбира се, че има.

В Drop C от първа до пета струна китарата ти е с един цял тон надолу от стандартната настройка. За да хванеш нещата за стандартен строй, свириш през две прагчета. Например, в стандартен строй на седмо прагче ти е Ми. Когато си цял тон надолу, на седмо прагче ще бъде Ре, а Ми ще бъде на 9-то.

Шеста струна ти е с два цели тона надолу от стандартното. Там свириш през 4 прагчета.

Това се нарича транспониране :)

Едно прагче = полутон. Две прагчета = цял тон.

Когато си в стандартен строй, не можеш да свириш неща за Drop C, защото те (образно казано) се намират по-надолу по грифа, а не по-нагоре.

Разбра ли логиката?

И какъв точно е проблемът с настройването?

Редактирано от KeRRANGKid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

закономерност със сигурност има !!!!

струни -- (123456)

стандартна - ebGDAE

=> сваляш 6та с 1 тон ->(5та празна = 6та на 7мо прагче)

drop D - ebGDAD

=> сваляш всичко с 1 тон (еквивалент на 2 прагчета)

drop C - daFCGC

 

...... другия вариант .. сваляш всичко с тон ... и след това само 6....

 

съответствието :

1до 5 струна х-то прагче съответства на (х+2) прагче от стандартна настройка

6та струна х-то прагче съответства на (х+4) прагче от стандартна настройка (първите 4 нямат еквивалент !!!! - просто са прекалено ниско )

 

Ред: изпревариха ме, ама пак е същото

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе ти правилно формулираш въпроса, ама защо питаш? Това са основни неща в постройката на тоновете върху грифа на китарата и трябва да ги знаеш.

От C до Е са 2 тона или 4 полутона - 4 позиции преместване по грифа на китарата. Ако си настроен в С слагаш едно капо на 4-то прагче и почваш да свириш в Е. Обратното няма как да стане в същата октава.

 

Относно тунера, ако е електронен, не трябва да имаш проблеми. Моят "куче марка с щипка" показва всякакви тонове и полутонове, разположени в обхвата му на работа. Като искаш да свалиш първа струна до До просто отпускаш докато тунера покаже С. Така е и с другите струни.

Що се подлагате на такива изживявания не знам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това с капото е вярно ако е настроен в ДО, а не "СваленоДО" .... там нищо не помага !!!!

 

П.П. след капото прагчетата се броят като мястото му на слагане се смята за НУЛА

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

... а случайно да ти е хрумвало да си настроиш китарата по слух, като си вземеш основния тон (ниското C) от някое от тия парчета, дето искаш да ги свириш? Друг интересeн начин е да хванеш някоя по-висока струна от тунера (като ще си в drop-C, G на 5-та, да кажем) и после по интервали надолу (и нагоре).

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Всъщност пича според мен директно си пита дали в нормална настройка (EADGBE) могат да се намерят всички тонове от DROP C настройка. Отговорът е Не.

 

...така че звукът от Drop C на еди-си кое прагче да отговаря на еди-си кое прагче от стандартната настройка...
Редактирано от noflip
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Абе те могат да се намерят принципно, но няма да са толкова ниски, колкото му се иска : )))

Научи горе-долу тоновете в стандартния строй и сам ще разбереш как ще се променят в Дроп С : )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ може да започне (в стандартна настройка) от 8ми праг на Ми струната - отговаря на същото До, една октава по-високо, и да си намести останалите неща с една октава по-нагоре :P

 

ge6a93, Помага и да се научат нотите, честно :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Здр, не мога да си настройвам китара в Drop C(търсил съм тунери за микрофона но точно Drop C нямат...)

 

Как така няма ? C си е C ... в която и октава да го изсвириш си е C! Tунера няма да ти изпише "Drop C"... Просто отпускаш струната от E докато стигне до C .. къв ше е тоя тунер дето да не го може това ?

Или просто си настрой китарата в Ре и свали шеста струна така че на седмо прагче да отговаря на тона на пета струна..

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.