Jump to content
Българският форум за музиканти

"Талпи" за китари...


Recommended Posts

  • Отговори 94
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Айде айде... скъпо било- дървото да го сложим 800лв- най-екзотичното :) 200 кинта тремоло, 600 кинта електроника, 500 кинта "аксесоари", още 500- други аксесоари :D я се замислете за тия пари ще си спретнеш китарата на мечтите си или... някой недоскалъпен страт(както стана в една тема се обсъди качеството на фендер).

 

Пък и custom китарата има и друг плюс- Фендер като те праснат с дефектно дърво, ще пиеш една студена вода и толкова, пък ако имам личен достъп до човека, който ме е метнал с дефектна дъска за хиляди, бих му я направил на трески в/у тиквата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се излагайте, бая хубаво дръвце може да се намери за 100 - 200 лева(орех например). Трябва да поотлежи няколко месеца(ако не е току що отсечено) и си спи, да не говорим, че китара може да се направи и от слепени плоскости от по - малки летви без да се влошават нито качествата на звука, нито здравината, а да не говорим, че така се намалява и вероятността за измятане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно уточнение - говоря за материали тип "върха на сладоледа", т.е. по-добри от това, което има в американския страт. Имам някаква представа от китари - няма да изброявам колко имам, за не си помислите че съм някакъв снобар или нещо такова, но ще дам един пример. Едната ми китара е ето това:

 

gtrlgxsas.jpg

 

Купил съм я за по-малко, отколкото струват материалите за нея, купени поотделно - махагон, кленов фурнир, абаносов фретборд, Seymour Duncan хъмбъкъри, акустичен адаптер, синт. адаптер за Роланд синтезатори - един път китара, 3 в 1 (хъмбъкъри, акустичен симулация и синтезатор), фирмата е канадска, но изработката - американска.

 

Проблема е че като купуваш по 1-2 бройки от материалите, никога няма да ти дадат цени като на производителите, които купуват голям обем.

Оф топик - печелиш искренната ми завист за Годин-а, свирил съм на Годин по магазините, това наистина е уникална китара, със свое собствено лице, съумели са да направят инструмент който просто е различен

 

интересно обаче ако хипотетично решиш да си закупиш китара на отделни части например от ТУК ( ау , колко е хубаво...) дали не би излязло по евтино закупуване на инструмент клас около 1000 $...имайки предвид че в момента всички производители атакуват сериозно ниския клас мисля че е възможно така да си направиш хай енд модел....а може и да бъркам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За нещо, което в БГ има в наличност... доколкото съм се интересувал, колкото по-твърдо и тежко е дървото, толкова по-добре е за звука. На тва описание отговаря букът, но пък досега не съм виждал изработени инструменти от него...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Орехът и ясенът са добри дръвца за тялото.

Относно теглото - колкото по - твърдо и тежко е дървото - толква по - силно изразени високи честоти и плътен бас, колкото по леко и меко - по среден топъл звук. Първия вариант е подходящ за свирене с драйв, или прецизно свирене с пръсти, докато втория е много добре за чисто свирене с перо, има топъл плътен звул със не много силна динамика, идеално за неща като чистите партии на "This Love" на PANTERA например. Наистина дори направена от най-яките материали, китара за всичко НЯМА. Яките соло - китари звучат смешно пискливо на чисти неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На тва описание отговаря букът, но пък досега не съм виждал изработени инструменти от него...

Китарата на AXE е с тяло от бук и мога да ви кажа, че звучи изненадващо добре! С приятен плътен, но отчетлив звук. Букът не е много стабилен за съжаление. Но ако си намерите добре изсушено парче(на 5-6 или повече години), не виждам защо да не го изполвате. Първият ми правен бас беше с тяло от бук- мисля, че за китарно тяло въши по-добра работа :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На тва описание отговаря букът, но пък досега не съм виждал изработени инструменти от него...

Китарата на AXE е с тяло от бук и мога да ви кажа, че звучи изненадващо добре! С приятен плътен, но отчетлив звук. Букът не е много стабилен за съжаление. Но ако си намерите добре изсушено парче(на 5-6 или повече години), не виждам защо да не го изполвате. Първият ми правен бас беше с тяло от бук- мисля, че за китарно тяло въши по-добра работа :)

Pacman какво ще рече нестабилен? Измята ли се? Ако да, няма ли да помогне ако напречно се слепят няколко(3-4-5) плоскости за тялото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ДА :arrow: Измята се :)

ДА :arrow: Ще помогне, и то много (особено ако съседните парчета са bookmatched)

 

едит: какво разбираш под напречно? подобно на шперплат, или едно след друго?

Редактирано от pacman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ДА :arrow: Измята се :)

ДА :arrow: Ще помогне, и то много (особено ако съседните парчета са bookmatched)

 

едит: какво разбираш под напречно? подобно на шперплат, или едно след друго?

Имам предвид сравнително тънки "листи" да се наредят едно в/у друго, но ориентирани в различни посоки, за да може да се компенсира до известна степен измятането...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ 7thString : Може да се направи, но не е много добро решение от гледна точка на звук (въпреки че е най-доброто като стабилност). По-добре е парчетата да са едно до друго(т.е перпендикулярно на равнината на струните и фингърборда), както си се правят дву-, три- или повече- пластовите тела по принцип.

 

@ Fortissimo: Ти шагуваш ли се :cheers: Особено за басче ще свърши фантастична работа! И за фретед, и за фретлес :) . Орех = дълбок и плътен звук, ясни и силни високи... от приятен, заоблен fingerstyle тон до чупещ прозорците slap :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Начи бука отпада... и от статистиката на "елитните" китари следва, че най-добрия матриал би трябвало да е махагона. Въпроса е дали в БГ се намира :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Начи бука отпада... и от статистиката на "елитните" китари следва, че най-добрия матриал би трябвало да е махагона. Въпроса е дали в БГ се намира :)

Не бих казал, че е най-добрият материал. Най-добър няма! :) Всичко опира до това какво търсиш като звук. Ако говорим за елитни китари- виж G&L-тата с тяло от Ясен за по $8000, басовете MTD с тела от топола (някои от тях), Конклините или Алембиците- от елша или ясен до дървета, които дори не сме чували :cheers:

Това, че ще платиш $ ххх за да внесеш махагон от някъде си, не означава, че ще получиш инструмент с по-добър звук от този на китара от български ясен (примерно), а просто различен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.