Jump to content
Българският форум за музиканти

"Талпи" за китари...


Recommended Posts

Става въпрос за дървесина за китара. От къде може да се намери ? .... или .... поне каква дървесина да се търси за отделните части? Какво трябва да се гледа като се взема дървото ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 94
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Мисля че не ти трябва дървесина, освен ако няма да си правиш китара от талашит. А относно дървото - зависи какъв звук и тегло на китарата търсиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намирането на дървесина определено е проблем.

Принципът е: отиваш в някоя частна фирма, където разбичват дървесина и си купуваш талпа.

Първи проблем - малко са тези, които ще се занимават с теб да ти дялнат единична бройка.

Втори проблем - няма голям избор. Само тук-таме се намират талпи от липа и ясен, но клен, елша и махагон е много трудно да намериш.

Трети проблем - ако нямат готов изсушен материал, забрави че ще пускат сушилнята само заради твоята талпа, демек, може да почакаш доста докато я получиш.

Парите не коментирам, не е скъпо. Просто намери някой дърводелски цех и си пробвай късмета.

 

PS:

Цеховете, в които правят мебели не са подходящ източник. Търси груби дъскорезници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като и аз се интересувам, някой не е ли наясно с вноса на дърво за китара? Не може ли да се поръча готово, изсушено(но НЕ в пещ) "отлежало" дърво?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Махагонова "талпа" ще струва 250-300 лева, ако се внесе отвън (проверил съм цената). Въпроса е дали ще има интерес, т.е. дали ще си струва да се внася при такива цени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми ако ще влагаш няколко хилядарки, определено 300лв не трябва да ти свидят :cheers: Но имам чувството, че си гледал специално за дърво за китара, а знаете, че колкото повече се "специализира" един материал толкова по-скъп става :D Сигурен съм, че в някой доставчик на дървен материал ще излезе в пъти по-евтино. Въпроса е да се намери B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работата е там, че хубавите материали за една китара струват горе-долу колкото хубава маркова китара, примерно американски Страт (не мексикански). Аз бих тръгнал да си внасям материали за китара само ако има на кого да "пробутам" още някоя и друга бройка, иначе транспорта излиза много скъп. Затова ми е интересно, дали някой в България би дал, както казваш, "няколко хилядарки" за уникална custom китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работата е там, че хубавите материали за една китара струват горе-долу колкото хубава маркова китара, примерно американски Страт (не мексикански). Аз бих тръгнал да си внасям материали за китара само ако има на кого да "пробутам" още някоя и друга бройка, иначе транспорта излиза много скъп. Затова ми е интересно, дали някой в България би дал, както казваш, "няколко хилядарки" за уникална custom китара.

Ако тръгнеш да изписваш от чужбина дървен материал колкото за 1 китара, няма как да не излезе скъпо. Но повечето лютиери си изписват по-големи количества, което автоматично смъква цената :arrow: дърветата за 1 китара няма да ти излезат 400-500лв, а 200лв например /възможно е и по-малко/...

 

Оттук излиза че дървото далеч няма да е най-скъпото нещо по китарата...хардуера е компонента, при който няма много вариране в цената...именно той представлява почти 2/3 от крайната цена на инструмента...

 

Въпреки това, споменавайки за Страт, не виждам просто откъде ще дойде тая цена като на американския оригинал /въпросните "няколко хилядарки"/ - дори електрониката ти да струва 300-400лв., с ключове за 150лв :exclaim: и готино тремоло за още 120лв, пак спокойно можеш да вкараш всичко в 1200-1300лв...което е далеч далеч по-евтино от оригинала и същевременно няма причина да отстъпва по качество!

Редактирано от Burton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно уточнение - говоря за материали тип "върха на сладоледа", т.е. по-добри от това, което има в американския страт. Имам някаква представа от китари - няма да изброявам колко имам, за не си помислите че съм някакъв снобар или нещо такова, но ще дам един пример. Едната ми китара е ето това:

 

gtrlgxsas.jpg

 

Купил съм я за по-малко, отколкото струват материалите за нея, купени поотделно - махагон, кленов фурнир, абаносов фретборд, Seymour Duncan хъмбъкъри, акустичен адаптер, синт. адаптер за Роланд синтезатори - един път китара, 3 в 1 (хъмбъкъри, акустичен симулация и синтезатор), фирмата е канадска, но изработката - американска.

 

Проблема е че като купуваш по 1-2 бройки от материалите, никога няма да ти дадат цени като на производителите, които купуват голям обем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уточни какво точно имаш предвид под "върха на сладоледа"?

моята китара например също е правена с клен, абанос и ясен...но си мисля че това далеч не е най-скъпото и екзотично...а и излиза толкова колкото писах по-горе

 

П.С. Китара ти е доста интересна и изглежда чудено...как е името на фирмата?

Редактирано от Burton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами преди време съм я правил тая сметка и сега не мога да ти кажа точно за кое - колко. Кой знае колко по-екзотични материали от абанос, клен и махагон няма да намериш - има някакви неща като бразилско желязно дърво и кленове с по-интересна фигура, но не е само дървото - хубавите адаптери също са скъпички... и това е де, другите неща не са толкова скъпи (макар че, ето, ти ми говориш 120 лева за бридж, а пък оригинален Флойд с мито и ДДС ще надхвърли 350 кинта). Мисълта ми беше, дали си струва да се хвърлят пари за "custom" китара, като за същите пари може да се вземе маркова с малко по-некачествени материали, но пък проверена и сигурна изработка. Или по-скоро, ако аз се навия да го направя, дали и някой друг би участвал в "далаверата".

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за тремолото казах 120лв, имайки предвид че Страт-а няма флойд...иначе за оригиналния флойд съм съгласен, даже доколкото си спомням ще надхвърли 350, но не лева, а долара :)

 

за имането на смисъл...за мен има смисъл, най-малкото защото съм доволен от факта че избрах custom-a като вариант пред заводския модел...вярно, разликата в цената ми излезе има няма 100лв...обаче като качество на всеки един компонент + изработката в тва число просто няма какво да говорим!

 

Така че мен ако питаш - струва си! Дори да загърбим чисто финансовия момент, има още доста причини да предпочетеш custom пред завода /лично мнение/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.