Jump to content
Българският форум за музиканти

Запитване относно издълбаване на леглото за грифа


Recommended Posts

Привет!

 

Имам гриф и тяло. ( не са комплект) Преди да попитате - проверил съм мензурата :music:

 

Леглото е плитко за грифа който имам, и се обръщам към вас с въпрос, дали е розумно да търся начин да бъде издълбано с около 5-6мм.

Предполагам най-логично е да отида при лютиер, но реших да попитам и специалистите от форума.

 

Благодаря ви предварително. Ей сега ще направя и снимки на ситуацията

 

IMG_9209.JPG

 

IMG_9210.JPG

Редактирано от reslickade
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Може, ама треба да се внимава да се задржи коректниот агол помеѓу вратот и телото. И се разбира, по онаа старата- три пати мери- еднаш сечи :ok:

Редактирано от Александар
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
...за да не стане три пъти режа и все късо!?!?! :)

Дали овој разговор го имаме правено и порано тука на форумов, или повторно ми се случува некакво „дежа ву“ како во филмот „Матрикс“ ? Инаку да, може да почне по малку, па да не испадне сосема рамно, па да спушти уште малку....и уште малку, и оп, дошол на 5 милиметри до другата страна на телото, па ќе треба после да го крати телото и во должина ;)

 

Шегата на страна, мислам дека не е добра идеата да одзема и од вратот, затоа што тоа можеби ќе се одрази на стабилноста, т.е. ќе може лесно да постигне вибрато ефект и само ако дише додека свири. Знам, затоа што на времето имав една таква гитара. Проблемот го решив така што ја продадов :thumbs_up:

Редактирано от Александар
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тааааа, аре отново :greenangel:

Въпроса ми е по-скоро КАК да се издълбае леглото на тялото. Сиреч какви инструменти ще са нужни. Ако някой има опит да работи с дървен материал нека предложи какъв вид дърводелски услуги трябва да търся. Фреза?

А някой с фреза ако има свободно време да ви пише :hysterical: Ще почерпя!

Грифа изобщо нямам намеретие да го пипам - по-ценен е от тялото.

Редактирано от reslickade
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

С фреза се копае леглото имаш 3 варианта пред теб. 1- да идеш на лютиер и той да направи нужната корекция ( ако си харесаш този вариант има тема тук във форума с предложения за лютиери); 2 да идеш при дърводелец и да му обясниш точно какво трябва да направи и той да корегира отвора; 3 - да намериш фреза и ти да си издълбаеш отвора колкото е необходимо. Скоро имах подобне проблем, но при мен леглото беше криво, имаше разлика от около 2 мм в края и реших прблемът с щкурка. Мисля, че ще ти е далеч по-лесно да махнеш 3-4 мм от петата на грифът, но избора е твой.

Редактирано от Belgarad
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Така, още един въпрос, горе-долу по темата:

 

Някой би ли предложил удачен метод, за изшкуряване на боята от леглото на грифа? Проблема е, че все пак леглото е трудно достъпно за работа. Единственото, което ми хрумва е шкурка + малко дървено блокче. Имам чувството, че по вътрешните ръбове ще е трудно да се изшкури дори с блокче.

Моля тези от вас, които са се сблъскали с такъв проблем, да споделят ноу-хау!

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно с шкурка и блокче ще стане. В сравнение с другите операции покрай напасването даже не е трудно.

 

Аз имам съпътстващ въпрос: Ако грифът се залепи с твърдо и акустично добре проводимо лепило и после затегна болтовете дали няма да подобря звука на системата гриф-тяло?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквото и да решиш, надявам се си взел под внимание изключително важното съотношение Гриф-Тяло и че си премерил ъгъла достатъчно. Не ми е ясно с шкурка, как би докарал същия ъгъл като този който ти трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дали е розумно да търся начин да бъде издълбано с около 5-6мм.

 

Колега, имай предвид, че при такава манипулация ще се отнеме значителна част от дебелината на "леглото", а то трябва да носи цялото натоварване предавано от грифа към тялото...

Виж колкото е възможно да се отнеме от петата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.