Jump to content
Българският форум за музиканти

Упражнения за слуха


balombi

Recommended Posts

Има ли такова нещо като упражнения за слуха или всичко е дарба , която нямам .

Ако има такова нещо моля ви споделете го с мен , защото свърших училище , лятото дойде и иксам да напредвам .

Моля ви споделете с мен , един самоук пустиняк !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не не , аз нямам пари за уроци по солфеш .

Идеята на темата ми беше тук по-опитните от вас да споделят своите упражнения за развиване на слуха .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

започваш да се занимаваш с музика на 4години и им 99.99% вероятност да ти се развие слуха :curse:

При мен така стана макар и с пиано :hooray:

Иначе за упражнения не знам... то идва с времето, самото време, което отделяш на музиката си развива всички рецептори и сетива, които се използват достатъчно. Не вярвам, че има такова нещо като музикален инвалид, просто има нужда от работа и мотивация. Тия двете последните правят чудеса ;)

Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки,че не съм от по-опитните,мога да ти препоръчам да си намериш някакви леки упражнения за китара (на аудио файл),и да опитваш да ги възпроизведеш по слух.Например някакви ликове,кратки мелодии или нещо от сорта,в умерено,дори бавно темпо.Лека-полека може да научиш коя нота как звучи,да разпознаваш интервалите и да пренасяш чутото върху грифа.

Това е само предположение,още не съм разбрал дали върши работа. :curse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се опитвам да вадя , макар и да е малко фалшиво . До сега се справям с разпознаването на три акорда ла минор , ре минор и ми мажор .

А за тоновете ми е малко по-трудно .

Моля ви , дайте ми някоя песен с тия три акорда и с някоя елементарна мелодия , за да видя дали ще се справя , на истина ми е трудно , защото с музиката започнах на по-късна възраст .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дайте ми песен с тия 3 акорда.... оф абе...

"Нова градска"на Хиподил мисля, че с тези 3те.

Тези акорди, които ги знаеш, най-много ги срещам като свиря стари градски.. "Чудна приказка" се свири с тях, както и над половината стари градски.Ако те влече почвай ги...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами не знам от колко време свириш, но мисля, че алтернатива за развиването на слуха е да започнеш да свириш с таблатури!

 

Преди да сте ме заляли с ругатни и да сте ме анатемосали ;) бързам да се аргументирам:

 

Когато много песни ти минат през ръцете почваш да свикваш със звученето на определени прогресии, скали, акорди... Разбира се, всичкото това трябва да е съпроводено и със учене на малко теория, различни пръстовки, упражнения на скали и т.н., за да можеш един вид да си обясниш това, което не успееш да чуеш.

 

Например - след определено време "тренировки" с песни, които гледаш на готово от таблатура или просто сухи упражнения, започваш да разпознаваш как звучат мажорът, минорът, хармоничният минор, простата пентатоника и други, и по-важното, как да ги свириш. След това е въпрос на няколко секунди налучкване да видиш къде точно по грифа са.

 

Както в учебника по математика първо ти показват числата, след това ти преподават теорията, после има наготово решени задачи и чак тогава ти дават сам да мислиш решенията, така е и със свиренето, до известна степен.

 

Моите 5 стотинки.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слухът най-добре се развива със слушане на инструментална пред и класическа музика. Научи се да откриваш всеки тон в дует, трио, квартет и вече си готов за оркестрациите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@SomeoneElse Напълно съм съгласен ;) , като бих добавил следното:

Преди да се започне с разпознаването на акорди, човек трябва първо да знае как звучат основните интервали(хармонично звучене на два тона), тъй като акордите са съставени от тях. Например до мажор е съставен от мажорен трети [C, E] и перфектен пети [C, G] -> цялостно C, E, G (до, ми, сол), където мажорния трети придава това мажорно звучене на целия акорд. След като човек се научи да разпознава различните акорди, тяхната последователност(прогресия) и вид от своя страна пък подсказват в кой ключ е тази част от произведението, в която се появяват. Това е така, защото най-често тези акорди са диатонични(съставени от тоновете на дадена гама в даден ключ, примерно в C major). Ето едно доста добро онлайн трейнърче на интервалите, с което човек може да си тренира слуха:

Interval Ear Training

 

Успех!

Редактирано от IsoMorPhiC
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ ;)

^^ ;)

 

Точно така мисля и аз, само имам чувството, че на питащия ще му дойде в повече :)

Когато бях по-малък учителката ми ме караше да се обръщам с гръб, за да не гледам и ми свиреше тонове, акорди, мелодии и аз трябваше да ги разпознавам. Взе, че се получи до го *ба :) Пак казвам колкото повече работиш с музика толкова по-лесно става, даже си мисля, че тези работи се назубрят с времето, а колегата има такова.

 

До автора: и 3 акорда само да знаеш ако имаш въображени можеш и "хит" да изкараш - нещо, което да те забавлява/радва/задоволява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

поздравления за желанието

ето една безплатна програмка, която може да ти помогне

http://www.solfege.org/

 

ето още една, която помага по-директно като вадиш нещо :D

http://www.google.bg/search?hl=bg&sour...mp;aq=f&oq=

 

ето и няколко "курса" по темата

http://www.google.bg/search?hl=bg&q=ga...q=&gs_rfai=

http://www.google.bg/search?hl=bg&&amp...ing&spell=1

http://www.google.bg/search?hl=bg&&amp...cas&spell=1

http://www.google.bg/search?hl=bg&sour...mp;aq=f&oq=

 

успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.