Jump to content
Българският форум за музиканти

Ефекти


Recommended Posts

Какво ви е мнението за разните ефекти, звуци, симфонични оркестри, 128 канални записи на хорове, тригерирани и/или забързани барабани, модулирани вокали и прочие "ефекти" които някои групи вкарват в студийните си записи и после не могат да изкарат на живо?

 

Одобрявате ли го? Кое е по-добро според вас - яка студийна песен, която грпата не може да изкара на живо, или опростен студиен запис, който може да се направи 1:1?

 

Аз лично съм за подобни ефекти, но в определена граница. Има някои работи, без които дадено парче пак би звучало добре на живо. До тук положението е ОК. Но в момента в който една песен на живо звучи кофти, щото й липсват студийните ефекти, положението вече не е много наред :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз не съм против който каквото и където иска да го използва. Важното за мен е да звучи добре (ако пък ме и изкефи ...). Иначе дали ще прозвучи на живо или не зависи от музикантите. Ако толкова има ефекти в студийния запис винаги могат да направят малко по-различен аранжимент за свирене на живо. Иначе за мен лично винаги е било най-важно как звучи банда или изпълнител на живо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата, която Axe отвори е меко казано интересна. Аз лично съм напълно ЗА използването на такива ефекти и причината е най-вече в това, че има музика, която да си пуснеш вкъщи на уредбата (компа) и такава, за която да дадеш 10 лв за билет и да куфееш 2 часа. Десетки от любимите ми парчета биха били пълна НУЛА на живо. И то не само заради ефектите в тях, ами и заради самата музика. Ще дам пример:

Преди няколко месеца Iced Earth изкараха нов албум, чиито втори диск съдържа три песни (които на практика са една цяла песен). Общо половин час+. В песента (Gettysberg Trilogy) се разказва за най-голямото сражение случило се някога на американска земя. Та идеята е че тази песен би звучала глупаво на живо. Но с всичките ефекти и тн които са сложени в записа е просто велика. Същото мога да кажа и за последният концептуален албум на Ayreon (благодаря на Synchu, че ме светна :)). И изобщо за много други неща. С няколко думи:

Нека има музика за слушане и музика за куфеене :)

Поне това е моето лично мнение :)

Поздрав: Ayreon - Day eleven: Love :violin: :violin: :violin:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същото мога да кажа и за последният концептуален албум на Ayreon (благодаря на Synchu, че ме светна ).

STAR ONE има концерт, па незнам ... ;)

И'ам го :)

Предпоследния Ayreon също е имал турне.

Проблема не е чак толкова в изпълнението на живо, защото така или иначе всички ефекти са синтове, плюс няколко класически (и не толкова) музиканти, проблема както споменава Arjen Lucassen е по-скоро в събирането на 10-ината вокалиста, които са участвали в записите. Всеки от тях си има собствени групи и ангажименти и трудно биха се събрали заедно за турне или концерт. А че албума е велик, велик е :)

Щурм данке за поздрава - абсолютно любимо парче :)

 

А иначе по темата, ми въпрос на аранжименти - са не звучат като студийните албуми, обаче и двете и концертите и студийните албуми си имат своя чар. Имам няколко апокрифни концертни изпълнения на Blind Guardian (who kick ass big time) :headbang: , които нямат нищо общо с масата от звуци (и десетината китари) в студийните им албуми.

Абе със съвременнта техника почти всичко може да се изкара и на концерт, въпроса е че се губи "суровата" енергия ако е прекалено напудрен концерта, те затова се правят и аранжименти различни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щурм данке за поздрава - абсолютно любимо парче

 

Знам аз :) За това поздравявам :P Просто целият албум си рулира от всякъде и това си е! Много благодарности, че ме светна. Междудругото им чух доста други неща и не ми грабнаха ухото като тоз албум...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

МИ зависи от ефектите,но съм ЗА винаги когато музиката не губи от това.И аз обичам да записвам с три китари и знам че на концерт няма да може да се постигне но пък ме кефи.Относно другите групи, да си берат гайлето ,не моем ся да се плашункаме и за тех :) Но по принцип всякви ефекти ако не са някви изрудщини могата да се прсъздатат на концерт със синтове , както спомена колегата по горе.Един , двама трима клавирджии и тва е.

Друг е въпроса за силно традиционалните стилови ориентации където може да изглежда даже глупаво и не на място използването на клавир.Винаги разбира се има едно НО и едно ОБАЧЕ.Важното е да размазва и да клатиш клавата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Има техника - звучиш на концерт като на запис, няма техника ...звучиш и не си познаваш песните ;)

не знам дали сте забелязвали колко мзуканта се грижат за звука на Ю2 и свирят партии в бекграунд или ако оббърнем в металургическийх групами за какво иде реч при един концерт на димму боргир с целия бекграунд от албумите ;)

Аз се радвам на всичко което може да ми донесе емоция ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Ми аз сам за оба4е като не могат да я свирят на лаиф да не я свирят:happy:)

има песни които са за албума има и такива за свирене на лаиф:happy:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмммм... доста стара тема, но защо ли сме пропуснали да турим и на туй гърне похлупак? :think:

Много рядко съм виждал (западни!) групи, които да не могат да си изкарат парчетата на живо. Явно момчетатаи или ползват същата техника от студиото в реално време, или са много печени, или просто претрупаните с ефекти песни не ги свирят на живо.

И аз съм за техническия прогрес, стига да не загрозява със синтетика автентичния звук на групата.

Междудругото, напоследък стана популярен така нареченият "drum-machine-gore-grind". Там нарочно се буха колкото се може повече бруталия от дръм компютри и прочее. Австралийската банда Fuck... I'm Dead си настройват дръм компютъра на 666 BPM и на живо просто вземат същия дръм компютър, със същите настройки и си свирят с него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно. Ти колко ноти можеш да изсвириш в такова темпо? Барабаните може да са от машина, ама другото......докато изсвириш една нота и са хвръкнали 5-6 такта поне :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе, не.

Пусни си бенда и слушай за кво иде реч - китарите са адекватно бързи на барабаните.

Междудругото, не всичко тяхно е в 666 BPM. Може да имат и едно-две неща в 650 :happy:

Как да е, важното е, че не се срамят да си тръшнат дръм компа на сцената и да забият пред публика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.