Jump to content
Българският форум за музиканти

Тремоло Vs Скали


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

Дам гадничък си е този риф, дето си написал... аз го бичих около 3 дни на No tempo practice и го направих, ама си беше бая зор и нерви... Гадното при този риф е, че трябва да си упражниш много добре движенията и с двете ръце и да ги съгласуваш и оттам идва трудността и зора, защото често става така, че не си ги съгласувал достатъчно добре и да речем знаеш какво ти прави лявата ръка, а не знаеш какво прави дясната...

това, ако е трудно не знам кое трябва да е лесно тогава :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам гадничък си е този риф, дето си написал... аз го бичих около 3 дни на No tempo practice и го направих, ама си беше бая зор и нерви... Гадното при този риф е, че трябва да си упражниш много добре движенията и с двете ръце и да ги съгласуваш и оттам идва трудността и зора, защото често става така, че не си ги съгласувал достатъчно добре и да речем знаеш какво ти прави лявата ръка, а не знаеш какво прави дясната...

това, ако е трудно не знам кое трябва да е лесно тогава :)

абе то не е трудно--ама не мога да обясна за кво точно говора...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това, ако е трудно не знам кое трябва да е лесно тогава :)

Хайде сега, все едно всички сме се родили виртуози и не сме правили никакви упражнения...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тремолото при мен, Евтиме иде от китката... така го правя аз, за коя да е струна.

А трудното "превключване" към скалите и скаловото свирене (било то алтернативно, полу-алтернативно перцуване) според скромното ми мнение идва от разликата във времето. Но не това време, в което прозвучава изсвирен тон, а това в което отзвучава и се "подготвяш" за следващия тон.

 

Повечето китаристи искат да свирят бързо и го правят. Времето, за което изсвирват всеки следващ тон го забързват, но не съкращават и времето на отзвучаване и "подготвяне" за следващия тон.

 

При смяна на техниката на свирене също се появяа този времеви ефект. Особено при смяна на струните, чието светло разстояние + една дебелина на струната кчм която се преминава или чисто светло разстояние, е по-голямо от маховата амплитуда на перцето при върха му.

 

Трябва да познаваш добре инструмента си, защото при различните инструменти, дори и да са от един и същ калъп, си има разлика.

 

Свири... пък каквото ще да става!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но не това време, в което прозвучава изсвирен тон, а това в което отзвучава и се "подготвяш" за следващия тон.

 

Полу-разбрах.

Когато изсвириш един тон - той има трайност. Обясни ми думите си с този термин. Защото прозвучава и отзвучава не са ми много ясни в твоя смисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NitroBGA,

говорим за свирене с перце... сиреч перцувано свирене (пикинг). Или поне така разбирам от думите на Евтим.

 

За разлика от легатото, където само определени "първи" тонове са перцувани... или нито един, но имаме хамър-он (чукване), стакато или пицикато (още по-екстремното) техниката, в които влиза перцуването, на китарата се характеризира според мен в два основни момента.

 

1. перцуване на струната

1а. тонът звучи

2. тонът отзвучава

3. ново докосване на струната за следващ тон (струната спира за много кратък период от време... по-кратък от предишното отзвучаване)

4. перцуване на следващия тон по струната

 

При повечето китаристи, стараещи се да се научат набързо да свирят бързо, съкращават времето за отзвучаване на всеки тон, но не усещат, че трябва да съкратят и времето за "спиране" на струната в подготвяне за следващия тон.

 

Искаме ли да свирим бързо (тремоло) трябва да съгласуваме тези две времена. И да съкращаваме и двете пропорционално, за да можем хем да звучат тоновете - хем и да са кратки... за да сме бързи! А не да се оплитаме...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.