Jump to content
Българският форум за музиканти

Помощ с написването на песен


Recommended Posts

Така извинявайте ако съм объркал раздела ,но ми се стори най-подходящо тук да напиша темата . Та проблема ми е следния че досега никога не съм правил рок песен а камоли балада . Имам идеи но незнам как ще се съчетаят и дали ще се получи добре , а е много важно да се получи добре защото е за приятелката ми . И искам да попитам около кои акорди и прогресии е хубаво да се въртя като мисля да не ги свиря като акорди ами като арпежи в песента . И самият процес на композиране не ми е много ясен ,но със солото ще се справя като знам от коя скала да е (незнам коя скала е най-подходяща за рок балада).

Идеята ми принципно е да започна песента със кратко соло > първи куплет (арпежите) > припева > соло > втори кулет > припев > бридж > припев > завършек. Прекалено ли е сложно за начинаещ дайте ми съвет как да постъпя благодаря предварително на съфорумниците които се отзоват (ако има такива) :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) щом е за приятелката ще помагаме, как!да има мир и любов :greenangel:

 

рок балада... ей тука малко идейки за различни части :)

 

 

куплет:

Am | Am | G | G |

Am | Am | G | G |

C | G | F | F |

C | G | Em | Em7|

 

припев:

Am | F | C9 | G |

Am | F | C9 | Em Em7 |: ||

 

бридж

F5 | F5 | Am Am7Am | Am |

F5 | F5 | Am Am7Am | Am |

Em | D | Am | Am |

C | G | D | D |

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси много ми помогна с бързия отговор сега само да разбера в коя скала и в коя тоналност да направя солото ако някой който повече разбира ме просвети и ще е супер мерси много иначе :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

давай в ла минор, няма да сбъркаш

текст написа ли?

Ок еее супер супер направо съм адски благодарен за помоща ами още не съм написал текст

но скоро и текст ще напиша като се консултирам и с вокала и ще стане супер :girl_cray2: мерси пак :thumbs_up: Най-сетне ще и направя песен дано и хареса :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз омайвах гаджета в тоналност Еm Опитай това:

:unsure:

Куплет

/ Em7 / Em7 / A / Em7 // Em7 / Em7 / A / Em7 //

Припев :unsure:

// C7+ / C7+ / Bm / Bm / Am / Am / Em / Em //

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

лими отново изби рибата с тая прогресия с C7+, дето ако е така, както го хващам, е един от най-красивите акорди, дето съм чувал и изобщо цялата прогресия (((:

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък, ти предлагам друг подход. Няма смисъл да пишеш сам балада, те са отдавна вече написани всичките. Вземи някоя песен от по-стар албум на Стиви Уондър, хармонизирай я според знанията и възможностите си, в процеса на заучаване, мелодията несъмнено ще се промени малко или много и си готов. Текст би могъл да си измислиш сам, в бял стих. След това, ще я изпълниш на момичето, казвайки му, че е твоя.

Ако някой се опита да те изобличи, ще твърдиш, че песента е твоя, а Стиви по някакъв начин е надушил, че е стойностна и практически веднага гадно си я е присвоил. Тъй като това ще е крайно нагло твърдение, мисля, че ще ти повярват напълно. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси на всички които се отзоваха . Днес написах солото ,а по аранжимента имам доста работа още ,но и него ще направя. :greenangel: Най-трудно ще ми е да свържа аранжимента и текста това ме затруднява и сега като напиша текста ще е основния проблем :)

@indy - Неискам да крада от никой и да казвам ,че труда е мой искам всичко да е от мен пък каквото стане :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Успех! Сподели после реакцията, ако не е строго секретно. smile.gif

Иначе, в сферата на голяма част от поп и рок музиката няма толкова композиционна интелектуалност, така да се каже, колкото в класическата и производните й, затова не я мисли твърде много и не прекалявай с търсенето на логика в акордовите последования, а обърни внимание на ефекта и настроението от звученето. На едно композиционно ориентирано място (99% класически и авангардно) в тема за акордови формули естествено неминуемо стана дума именно за тази музика и един композитор го каза така забележително, че ще го преводоцитирам:

 

Когато бях по-млад, мислех, че има някаква дълбока теория в тези акордови прогресии и че понеже не успявах да намеря нищо по въпроса, то тя ще да е нещо много сериозно технично, което никога няма да овладея. Нещата от класическата хармония намирах ОК, но те, мистериозните поп-рок хармонии, все изглеждаха някаква мистична и мъглява концепция, която реших, че ще "схвана" по-късно, когато съм по-готин. Накрая го открих - хей, просто хвърляш глупости накуп и ги окриляваш.

:hysterical:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Три отправни точки за стилова ориентация:

Мъжкарски балади - Joe Cocker.

Романтични балади - Chris de Burgh.

Сапунени балади - Julio Iglesias.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак благодаря на всички отзовали се тази сряда ще имаме 5 месеца и ще я изненадам благодаря ви за помоща :)

@Stone - евала за цитата :girl_cray2::girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.