Jump to content
Българският форум за музиканти

Подгони ме параноята


Грация

Recommended Posts

Усещам опъване съвсем близо до ларинкса - от лявата страна. Чувствам го само като преглъщам. Днес май попях повечко.... На какво може да се дължи? Пишете моля ви, че съм се ошашкала. :beer: :wall: :exclaim: B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво е усещането при появата на възел?

Между другото гласът ми си е същия като сутринта. Появи се само това чувство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, много бързаш :headbang: Обикновено човек не усеща като болка образуването на това, което наричаш възел. Симптомите са често падане на гласа и прегракване.

 

Нещо като боцкане има при обикновена преумора заради лоша загрявка или неправилна постановка - може би това изпитваш сега. Необходима е почивка на гласа ти. Ден-два никакво пеене и минимум говорене. И не се опитвай да си "върнеш" гласа с чай, мед, таблетки, отвари и други глупости. Само покой му е майката :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, много бързаш :) Обикновено човек не усеща като болка образуването на това, което наричаш възел. Симптомите са често падане на гласа и прегракване.

 

Нещо като боцкане има при обикновена преумора заради лоша загрявка или неправилна постановка - може би това изпитваш сега. Необходима е почивка на гласа ти. Ден-два никакво пеене и минимум говорене. И не се опитвай да си "върнеш" гласа с чай, мед, таблетки, отвари и други глупости. Само покой му е майката :headbang:

Мерси много за съвета. Днес се чувствам по-добре. :headbang::headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какви неща пееш?

 

ПП. Супер е, че се чувстваш по-добре. Самовнушението - най-добър приятел и най-зъл враг на човека :P

Редактирано от qbodp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да пристягаш много гърлото. Преди като пеех сама и нямаше кой да ме контролира стягах гърлото и после се чувствах все едно съм се драла като животно на концерт. :killyou: Поне при мен (аз уча класическо пеене и е много различно от естрадата) ларинксът не бива да се качва нагоре, а напротив - даже малко надолу. Пробвай да си следиш гърлото. Трябва да си представиш, че гърлото е метална тръба - не бива изобщо да мърда. Също си следи долната челюст. Тя също не бива да се стяга, защото всичко е комплексно - стегнеш ли челюстта, стягаш гърлото и обратното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

qbodp,

има логика в това с вношението :metalist::metalist:

Пея Evanescence, Skunk Anansie, Guano Apes и др. подобни.

 

Benny Exclusive,

мерси за съветите миличка, аз ходя на уроци и гърлото ми е добре възпитано, но вчера попях със силна музика и то докато вършех други неща. Не се замислях изобщо как пея и предполагам, че проблема дойде от небрежност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При всички положения е дошло от небрежност и аз предполагам, че не си се разпяла преди това(не ти се карам-аз съм същият). Покоят наистина е решение. Аз лично в тия случаи го съчетавам с хладно мляко - особено ако боли, студеното много ме успокоява. Естествено, това не гарантира, че ще си върнеш гласа по-скоро, отколкото ако не пиеш мляко, а само че няма да те боли и няма да ти е кофти чак така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе това с разпяването само ние певачите си го дъвчем. Например в репетиционната звукът се прави веднага щом всички се включат. "Почвайте някакво парче и кажете чувате ли се." Идеята е бързо-бързо да ни оставят да си свирим "на спокойствие". Никой не прави сметка, че особено през зимата на човек му трябват поне 10 мин. само загряване на тялото, а разпяването - след това.

 

Абе въобще - големи гевезета сме това ;) -ите :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

При възелче или мазолче на гласните връзки, първият симптом е сухата кашлица. В този случай единственото, което може да помогне, е малко (или повече) почивка, никакво напрягане на гласа и... правилно пеене след това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При възелче или мазолче на гласните връзки, първият симптом е сухата кашлица. В този случай единственото, което може да помогне, е малко (или повече) почивка, никакво напрягане на гласа и... правилно пеене след това.

Брато-при възел помага само скалпел/лазер...ако искаш да пееш след това-и една статистика-хората,чиято професия е свързана с няколко часа говорене на ден попадат в най-рисковата група за кандидати за възел...след това са рок певците,естрадните певци-поп,фолк и незнам още какви-с неправилно дишане-тогава атаката идва директно от ларинкс.

Карузо е имал 8! операций от възли на гласните връзки,Бони Тейлър пък и до днес не желае да се оперира от тумор на гласните връзки,за да не загуби дрезгавата си бленда!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що бе, не е толкова страшно :P Малко бавно е възстановяването, но пък е полезно за твореца :)

 

В някои случаи няма как да се избегне и това е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би си прав, но колко певци биха рискували с оперативна намеса? Аз лично не бих.

Ти не ме разбра-недай си боже,в момента,в който направиш възел просто казваш Довиждане...и е дотам,диапазона ти пада поне с 5 тона,променя се цялата бленда,и ако продължиш да пееш така след не повече от няколко месеца вече казваш Сбогом на пеенето,не просто довиждане!-и забравяш докато си жив.С възел не се пее-а ето давам ти за пример Карузо-не една,а цели 8,в началото на миналия век отстранявани-и пак е най-великия тенор на всички времена.

Трябва да си щадим гласовете,да гледаме да не се напряга ларинкса,да звукоизвличаме правилно,да резониламе,най-вече да дишаме диафрагмено и да пеем опряно-оттам нататъка кой колко струва ще ни мери публиката и живота!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Beyondvoice, добре го каза. Обаче в крайна сметка как да разбирам - след операция от възел можеш или не можеш да продължиш да пееш? (малко ти е двусмислено писанието, или поне на мен така ми се стори заради частта с Карузо;) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.