Jump to content
Българският форум за музиканти

Бас - поправка


Recommended Posts

Ами събраха се хора, с които ще се поправя този бас, които ми беше подарен, или по скоро наследен....

Предполагаем модел Ариа Кардинал, Made in Japan. Концепцията е да се възстанови оригинален вид, колкото и да е симпатична бялата боя и надписа Вокс....

Баса е хубав, но целия е боядисан бял с много гадна боя, включителни и фретборда! Въпросът ми е как/дали може да се изчисти фретборда от бялата боя. Има ли начин, или направо трябва да се сменят прагчета, но пък ако се сменят няма да са Made in Japan :greenangel:

 

1284432528749338266127125844297gXSVv4ZFb7d4p2aidl.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като видя нещо подобно и ми се свива сърчицето... Махането на боя е един не лек процес, който е свързан с ОГРОМНО шкурене на ръка(с различни номерации шкурка), за да е точно и без грешки. Фретбордът ми се струва, че е леко обречен на дефретване, за да бъде ОК всичко, тъй като боята има "лошия навик" да пропива там, където не я искаме или обратното. Ако ти се нагърбваш с този ремонт няма да ти е лесно. Ако я даваш на лютиер... на него няма да му лесно :greenangel:

 

П.П. Имам едно лошо усещане, че е играл трион по главата на този бас и че е пипан преди да му бъде ударена една боя... Такава асиметрия в главата на бас от този производител не мога да намеря нигде из нетя...

 

Успех!

Вик

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пожелавам ви, ако не е бил боядисан преди това фборда да не са пълни порите с боя :/ Иначе махане на струни, електроника, механика и прагове сваляне на цялата боя, лакиране, рефрет, другото вече вие си го знаете в какво състояние е :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като видя нещо подобно и ми се свива сърчицето... Махането на боя е един не лек процес, който е свързан с ОГРОМНО шкурене на ръка(с различни номерации шкурка), за да е точно и без грешки. Фретбордът ми се струва, че е леко обречен на дефретване, за да бъде ОК всичко, тъй като боята има "лошия навик" да пропива там, където не я искаме или обратното. Ако ти се нагърбваш с този ремонт няма да ти е лесно. Ако я даваш на лютиер... на него няма да му лесно :godbless:

 

П.П. Имам едно лошо усещане, че е играл трион по главата на този бас и че е пипан преди да му бъде ударена една боя... Такава асиметрия в главата на бас от този производител не мога да намеря нигде из нетя...

 

Успех!

Вик

 

 

Подобни форми на главата са характерни за китарите и басовете на VOX. Специално този може и да е преправян с тази да заприлича точно на това...още повече, ако съдим по надписа:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тялото прилича много на Westone Spectrum, но само като се свали боята може да се каже какво се е случвало, а главата си е стандартна Вокс, няма нищо странно в нея. Успех с реконструкцията!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това няма значение какво е, защото мазалото с боята е ОГРОМНО. Ако може някой лютиер или запознат да даде предложение на човека как да се справи с проблема си. Това ще му е в най-голяма полза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо благодаря за интереса към темата :)

Aми приятел, които прави едни маняшки китари ръчна изработка ще ми дава насоки, но конкретно ме интересува грифа и как е най-добре да се процедира. Явно не е Ариа или Вокс, като се маха боята ще пусна снимки разбира се. Фендерски не е, сравнявал съм го и няма как да изрязали, големичка е главата. Иначе ми прилича на една 12-ка Вокс: 189709505820870372051271346201sfQwTmvfIO3RDh7kWtXP.JPG

 

Забелязах, че боята по позициите на едно място се е отлюпила (11 прагче) и ако може да се отлюпи цялата ще е добре, понеже отдолу си е първоначалния лак.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Maлко ъпдейт по темата. Боята от грифа е свалена и е готов за лак, на главата излезе един много интересен надпис, по който официално се разбра модела на баса, който е VOX Standart Bass, ето и едно линкче към guitarmuseum да си четеме: http://www.guitar-museum.com/guitar-48597-...BASS-GUITAR-80s . Лесно може да се види че това е този бас. Оттук процеса към реставриране излиза така, тялото няма да е натурален цвят, ами черен оригинален, грифа ще остане с оригинален надпис, понеже бялата боя е нанесена върху старата :thumbs_up: . Сега трябва да реша дали да търся нови кремави капачки или черни + бял или черен нът, как ще е по-добре? Очаквайте някоя друга снимка след малко ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Предполагам, че човека, които е пипал китарата наистина много е искал бял бас, понеже слоят по тялото е наистина много дебел, отдолу има и черен слой. Иначе

Нито със Спектрум, нито с Вокс нещо общо.
За Спектрум си прав да :) Иначе грифа за сега грубо шлайфан, остава нали финото шлайфане, има още малко бяла боя на места прозира един оттенък, но ще се оправи. Накрая решихме да не се сменят прагчета, боята от фретборда се махна доста трудно и внимателно, но стана стабилно доволно.

 

208248954512153291591271445956kohacPsmrexKAvb7R2Yk.PNG

 

18639644379547773981271445959axi1jXINxNV5AGpN8F9K.PNG

 

Поздрави!

Редактирано от spineless
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво басче ще стане, браво! За Вокса не бях прав наистина...извинения!

Още малко снмки от нетЯ...

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, спектрума явно беше грешка. Иначе решението с един "Р" на бридж позицията изглежда много интересно. Ако може семпли като го завършиш. Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.