Jump to content
Българският форум за музиканти

носово пеене


goal

Recommended Posts

пробвах да се запиша и отстрани гласа ми звучи доста носово.

как може да се избегне това - трябва ли повече въздух да излиза през синусите, или напротив?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи. Някои нарочно правят така, че пеенето им да звучи "носово". Гласът е инструмент и споделя общия принцип на всички такива - зависи за каква музика го използваш, това определя какво "трябва" и какво "не трябва". Ако пък си от оня, другия тип хора, по принцип нищо не "трябва", независимо от условностите на стила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би просто такава техника използваш... Опитай да сменяш постановките,като при всяка промяна се записваш пак и пак и пак.Поне е забавно-наложи ми се да го правя във връзка с нещо друго.Сега като го пускам на познати , не могат да повярват ,че е пял един и същи човек. :)

Успех и сподели докъде си стигнал! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пробвах да се запиша и отстрани гласа ми звучи доста носово.

как може да се избегне това - трябва ли повече въздух да излиза през синусите, или напротив?

пПо принцип носовото пеене не е препоръчително. За класическата музика е тотално забранено. Когато се пее на нос се губи метала-блясъка на тона тъй като го изпращташ в носа и мекото небце вместо да се трие в твърдото небце. Акустично пеенето на нос звучи ужасно. В джаза иначе се използва като украшение.

Най-лесно можеш да избегнеш такова пеене с едно дълго и на държиш го няколко секунди и си отпушваш и запушваш носа като следиш има ли промяна в тона.

Теоретично по тоя въпрос можеш да прочетеш във "Вокална фонология" на Иван Максимов

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хората отдавна са го казала, а за пеенето важи с пълна сила - превърни дефекта в ефект;) Ако може пусни нещо с въпросното носово пеене, интересно ми е да го чуя, а може да се окаже, че и аз мога да го ползвам като ефект. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този проблем с носовото пеене съществува и при мен,по принцип пея някакви неща с много дране със screamo вокали,и преди не ставаха сега са лудница,за което съм доволен.Ако не се сещате какво имам предвит Story Of The Year-And The Hero Will Drown,вокалите с който започва парчето.Та проблема е че когато трябва да изпея нещо мелодично,става някво носово,смисъл не е чисто такова,да кажем като Wake Me up When September End na Green Day,и така,хаха ако успея да го избегна по някакъв начин ще съм супер доволен,някъв съвет или дедазнам,каквото и да е :):):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така нищо не се разбира. Много е тих вокала, и е унисон с китарата. Дай необработен вокал без бекинг, за по - добра представа за гласа ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това е вокалния трак само с малко ревърб:

http://www.soundclick.com/util/downloadSong.cfm?ID=3461186

Редактирано от goal
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен проблемът идва от това, че не пееш подпряно. Трябва да подаваш въздух от корема(диафрагмата), а не от гърдите, и то струята въздух трябва да е равномерна, и не твърде силна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А как да резберем,че въздуха го вдишваме от диафрагмата,смисъл аз мисля че мога понеже,когато си взимам въздух,корема не ми се свива,а ако взимам от него ще се свие...и така,и все пак нещо дръго по което да се познава,а и нещо по конкретно за носовото пеене,например как да се избегне :godbless::beer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато не започнеш да пее6 по -подпряно едва ли ще се справиш с проблема. Прави упражнения за диафрагмено дишане. Вдишбай само с корема, без да движиш ребрата си изобщо. Прави го и с метроном, опитвай се да правиш и упражнения за максимално бързо вдишване/издишване(не на целия въздух).

Преди да поемеш нов дъх, издишай напълно. Не вдишай прекалено много, мускулатурата на корема има тенденцията да е по-силна при вдишване, отколкото при издишване. И не на последно място - на нос се пее по-лесно, иначе малко повече трябва да внимаваш да не те боли гърлото.

Ами как да се избегне - очевидно щом звучи носово - то се насочва струята към носните кухини. Ако спреш да го правиш - няма да звучи носово.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилното дишане (нискоребрено, в което участие взима и диафрагмата) е задължително не само при пеене, но и при говорене, в този смисъл, че ако дишаш правилно, намаляваш риска от повечето възпалителни заболявания, касаещи гърлото, а дори и възелчета и мазолчета на гласните струни. Мисля скоро по-обстойно да обясня тези, а и други връзки, но няма да е днес.

Друго, което е много важно, е да следиш откъде минава въздушната струя при пеене - въздухът трябва да излиза изцяло през устата (говоря за пеене вокали, а не за съгласни звуци, макар че при "м", "л", "н" също излиза глас, който няма начин да бъде пуснат през устата и естествено минава през носа). Тук трябва да спомена една педагогическа тактика на нама да казвам кого от форума (по-старите ще се сетят:P ), която, за да предотвратява грешно носово пеене използва щипки за пране, тапицирани с кадифе. Звучи смешно, но може да помогне, ако нямаш самоконтрол точно там, където трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.