Jump to content
Българският форум за музиканти

Терминология


niki123bg

Recommended Posts

Има нещо, което ми е интересно.

 

Забелязвам, че се ползват доста термини, когато се определя какво представлява един електронен клавишен инструмент. Досега съм чувал "синтезатор", "клавир", "самосвирка", "електронно пиано", "работна станция". Вероятно има още доста такива.

 

Дали можем да избистрим, кое какво значи. Жива проба "научен интерес", а може и на някой друг да му е интересно :dance:

 

Това което си представям за тези определения е горе-долу следното:

 

Синтезатор - това ми се струва най-мъгляво. Май повечето хора го ползват като универсално название за електронен клавишен инструмент.

 

До колкото зная синтезаторите се делят основно на моделиращи и използващи семпли. Съответно моделиращите са основно аналогови и FM.

 

Интересно ми е да видя, да пипна и да чуя на живо аналогов синтезатор. Представям си го като грозна стара машина с много врътки и плъзгачи :D

 

FM синтезаторите май са най-разпространени, изглежда основно заради това, че са най-евтини. Например моята детска играчка - yamaha psr79.

 

Използващите семпли синтезатори са ми по-голяма мъгла. Принципът е ясен - използват се записани семпли от истински инструменти. Това което ми се губи е кои са такива синтезатори - например Yamaha Motif ES8 такова животно ли е?

 

В същност май доста синтезатори са хибриди между FM синтез и използване на семпли.

 

Доста е объркващо. Какви други видове синтезатори има и каква е правилната терминология в случая?

 

Следва другото тъмно мъгляво понятие - "клавир". Май отново се визират най-общо казано всякакви синтезатори, но за някои хора това по-скоро значи "електронно пиано".

 

От своя страна "електронно пиано" или "стейдж пиано" (не се сещам за превод) е не по-малко объркващо. Предполагам, че в случаят се визират синтезатори (основно семплиращи) с пълноценна клавиатура (88 клавиша, чувстителност на натиск и т.н.). С други думи пиано, само че не механично. Интересно ми е дали тези пиана възпроизвеждат и други звуци или по-скоро имат голям набор от семплирани реални пиана.

 

Най-забавно ми се вижда "самосвирка". Вероятно в случаят се визират синтезатори, които имат възможности за автоматичен акомпанимент. Човек си хваща някое акордче в лявата зона от клавиатурата и синтезатора започва да акомпанира, използвайки този акорд като основа. Така погледнато глупавичките ямахи от PSR серията са "самосвирки". А може би се имат в предвид синтезатори, които имат вградени секуенсъри и човек може да си направи цялото парче на синтезатора (или пък да си го качи като MIDI) и да остави синтезатора да свири вместо него, докато той лапа мухите или се прави че свири.

 

За "Работна станция" имам усещането, че се говори за синтезатори с вграден секуенсър и вероятно се има в предвид, че човек може да върши "работа" с тях ;) Или може би по-скоро, че не му трябва нищо друго за да си свърши "работата" и т.н и т.н. Не знам какво точно се има в предвид, но ми мирише на нещо такова.

 

Кажете сега кое какво е, малко да се пообразоваме, да не гледам следващият път като теле в железница, като ми кажат "самосвирка" :)

 

пс. Предварително се извинявам за всякакви брутални неточности и глупости в текущите ми представи за тази терминология.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да знае някой какво точно е всяко от тези неща, трябва да е свирил и работил с такива и да ги е научил. Мога да ти кажа със сигурност какво е стейдж пиано и клавир.

Стейдж Пиано- името всъщност си говори. Целта му е да се достигне максимално ефекта от това да си има човек пиано на сцената. Скъпи са, защото звука на 99% им е перфектен. Както знаеш има различни видове пиана, и това елрктроно пиано ги има всички и някои + няколко вида орган - не всички защото знаеш конструкцията на един орган какво е.

Клавир - Свирка, която шуми на най различни инструменти. Да си едитваш сам звука от нея апсурд. Ако си имаш USB качваш нови, но стига толкова. Разполагаш с възможност да пускеш синбек, както и да пускаш ритъм отгоре. Можеш да си се записваш в паметта, както и запис върху нещо което вече си записал пак и пак и пак... Тука нямаш модифайър-а на синтезатор, но си има пич колелце. Всеки свирил знае - извива ти тона нагоре или надолу в колкото си му дал. По качествените клавири имат и скромни ефекти, но представляват просто звуци, които можеш да ги направиш като тонове. Съответно елетрониката позволява да сплитнеш клавиатурата, хармонии, автоматични акорди и т.н. Като цяло някои от по качествените клавири могат да заместят стейдж пианото, само дето стандарта е 5-6 октави... Ако не друго, поне превъзхожда синтезатора с качеството че свири сам - има откаде да му излиза звука и без да го включват към увилвател примерно. Аз лично не знам за синтезатор, който да сивири сам - ако бъркам поправете ме :dance: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така:

Темата е доста обширна. Позволява дълги и обширни изказвания, но ще се опитам да съм кратък...

 

Синтезатор - това е уред (не само клавишен, защото има и китарни, пък и такива, които се ползват от барабанисти) който създава звук, посредством генериране и модулиране на някаква честота. За това и името е такова.

С годините се развива и технологията, но сега няма да се спирам на това.

 

клавир е немско понятие и се използва за клавишен музикален инструмент. Използва се като сборно наименование на различните видове клавишни инструменти.

 

електронно пиано това е инструмент, който е създаден по подобие на пианото и начина му на възпроизвеждане на звука е чрез удар върху метална пръчка или пластина. Така създадения звук се улавя посредствам специални сензори, подобни на адапторите за китара и се усилва чрез електронна схема, като накрая се подава на линеен изход. По-късно са създадени и напълно електронни версии, които имитират механичното движение на клавиша, като създават усещане за задвижване на механизъм.

 

стейдж пиано е обикновено пиано, по-скоро роял, който е снабден със специални датчици под всяка струна, които се използват за улавяне на звука, усилването му и подаването му в смесителна апаратура.

 

Самосвирка е жаргонно обръщение, към синтезатор, който е снабден с автоматизиран акомпанимент, най-често барабани, бас, и някакво подобие на китара или пиано.

 

Работна станция е синтезатор, снабден със уред, наречен секвенцер, който записва на писти отделни партии на различни инструменти, като използва за целта собствени, предварително програмирани тембри. Има минимална възможност за промяна не тембрите и сравнително подробен набор от функции улесняващи обработката на изсвирения материал.

Това е възможно най-накратко. Който има време и търпение да продължава нататъка :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за тази информация :dance:

 

Изглежда най-голямо разминаване в представите си съм имал по отношение на електронното пиано и стейдж пианото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За някои неща не съм много съгласен. Електронно пиано е електронен инструемнт, чиято цел е да имитира истинско пиано - 88 клавиша с чукчета и добра възпроизвеждане на звука. Може да бъде голямо и с корпус. Затова като се каже стейдж пиано, се има предвид електронно пиано, което става за пренасяне, обикновено няма говорители, не е с корпус и се слага върху стойка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работна станция е синтезатор, снабден със уред, наречен секвенцер, който записва на писти отделни партии на различни инструменти, като използва за целта собствени, предварително програмирани тембри. Има минимална възможност за промяна не тембрите и сравнително подробен набор от функции улесняващи обработката на изсвирения материал.

Това е възможно най-накратко. Който има време и търпение да продължава нататъка :)

Единственото което бих искал да допълня е:

 

Workstation:Това само по себе си подсказва че имаш пълната свобода да променяш каквото си поискаш на фабричния звук!!!Също така може да си записваш собствени звуци като например: приближаваш микрофона който в включен в А/Д входовете на воркстейшънъ до задните си части и издаваш най-естествения звук след като си изял 3 паници БОБ!После може да си го ползваш в пените като си го обработиш свободно с ефектите които ти предоставя воркстейшънъ.Този процес се нарича СЕМПЛИРАНЕ!А при КОРГ О"АЗИС даже няма нужда от ПЦ...готовия материал си го печеш на ЦД...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е тука сбърка,щото това нещо,на което можеш да си запишеш пръднята и да свириш на тоя звук се нарича семплер-Пример:Workstation M1 на Korg/не може да изсвирва пръдни/;Emu Emulator-може да свири пръдни/семплер е/,но не е уъркстатион.

Не е задължително всеки уъркстатион да може да семплира пръдни и други работи,както и обратното.Но в последно време нещата вървят ръка за ръка. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е тука сбърка,щото това нещо,на което можеш да си запишеш пръднята и да свириш на тоя звук се нарича семплер-Пример:Workstation M1 на Korg/не може да изсвирва пръдни/;Emu Emulator-може да свири пръдни/семплер е/,но не е уъркстатион.

Не е задължително всеки уъркстатион да може да семплира пръдни и други работи,както и обратното.Но в последно време нещата вървят ръка за ръка. :)

Както казваш в последно време нещата вървят ръка за ръка!!!А то това "семплер" е просто като функция която все повече воркстациони имат...И както написах по горе новият модел на Ямаха МО6/МО8 е воркстационче без възможност за семплиране...Както и да е няма нужда да навлизаме в спор :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.