Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво е Custom Shop?


Recommended Posts

Според мен и би трябвало този който прави изделието каквото и да е то китара,усилвател или кавото и да е там трябва да бъде съобразено с клиента и неговите специфични изисквания. Тези изискания могат да обхванат доста голям спектър могат да обхванат и областа на аргометрията за тези които не знаят това е наука която се занимава с човешките пропорции дори може дасе направи изделие за точно определен човек съобразено единствено и само за него.Няма нужда да пояснявам че може да се съобрази с неговото естетическо виждане и вкус.

А Custom Shop е мястото където би трябвало тези неща да бъдат изпълнени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Custom shop - Работилница на марки китари със собствен дизайн, където се правят инструменти от селектрани материали и хардуер, както и поръчкови 'signature' модели, но от същата линия и марка.

Пример:

Ако дадена марка произвежда 'поточни' китари с определена форма и размери, и вие искате да

си поръчате тяхна китара, но с разлики в цвета, хардуера, материала на дървото и т.н., но със същата форма - това е custom shop guitar. Т.е. тя ще бъде изработена в техния отдел - Custom shop depatament.

 

Да вземем за пример BassTraffic - KD:

Той прави няколко модела басове и китари - собствена линия/дизайн. Ако си харесате негова китара/бас, но искате да бъде направена по ваши изисквания/виждане/желания, но със същата форма, т.е. да запазите цялостната осанка на инструмента, това е Custom shop guitar

 

Ако просто си поръчате да ви направи китара по ваш дизайн, като изберете материалите, хардуера, мензурата, конструкцията и т. н. - това е Custom made guitar.

 

Ако просто си поръчате китара, която да прилича някои от вече известните марки и модели, на Гибсън,

Айбанез, Фендер PRS и т.н., това е Копие.

Съвсем отделен е въпроса дали копието ще бъде по-добро или по-малко добро от оригинала.

Това изцяло зависи от цената на материалите, хардуера и изработката т.е от парите които сте вложили

в поръчката. Често се случва така, че едно копие може да бъде по-скъпо от оригинала си.

По този въпрос може да се пише много, но това е дискусия за една друга тема.

 

Допълвайте ме ако съм пропуснал нещо.

В поста съм описал и формулирал нещата така, както аз ги разбирам и

не е задължително да съм 100% прав.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм съвсем съгласен начина по, който си обяснил ситуацията, бих си позволил да те редактирам така:

 

Custom shop - Работилница за изработка на китари/басове, която е част или под крилото на основният производител на съответната марка китари/басове, която има за цел да изработва "по-качествени" или инструменти по спецификация на клиент. Всички инструменти направени от този Custom shop носят съответно марката на основният производител.

'signature' моделите не е задължително да са направени от съответният Custom Shop.

 

Пример:

Ако марката "Х" произвежда 'поточни' китари с определена форма и размери, и вие искате да

си поръчате тяхна китара, но с разлики в цвета, хардуера, материала на дървото и т.н. - това е китара направена с марката "Х" от техният custom shop, ако имат такъв.

 

Примера с моите инструменти не е правилен. Много производители на китари и басове нямат Custom Shop, защото основната им дейност е да правят такива инструменти и те се наричат Custom made instruments.

 

Обобщено нещата според мен изглеждат така:

Custom Shop - ателие към дадена компания, занимаващо се с изработка на инструменти различни от основната продукция.

Custom made instrument - инструмент направен по спецификация на клиента и инструмент, който също може да бъде направен от самостоятелни лютиери или Custom Shop към дадена фирма.

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май трябва да се направи и едно доста голямо разгарничение между custom shop и signature...

 

Ами зависи...

Действително има бюджетни решения, които са на 'поточната' линия, но това са китари

за непретенциозни начинаещи фенове и нямат много общо с действителността, и мисля че моят акцент попада не върху тях, а върху принципно гледната точка за нещата. Когато правите поръчка за модел инструмент от марката Х, но имате известни предпочитания към определени неща, тогава говорим за кастъм шоп.

Т.е. вашата китара ще изглежда като поточния такъв, но качеството на материалите и изработка ще бъдат на най-високо ниво. От тук нататък минаваме на темата 'Signature'

онези, които са направени по виждане на музиканта дал поръчката, онази китара с която той свири в студиото или на сцена и след това са направени нейни реплики в ограничен брой, със сигурност са кастъм шоп, но съществуването на такива китари зависи от това, до колко е актуален въпросният музикант и дали компанията производител би спечелила пари от продажбата на тези реплики с неговото име.

За пример мога да посоча, Закк Уайлд, Слаш, Вай, Петручи, Били Гибънс и много, много други.

Например при Слаш сигнатурата, инструментът на пръв поглед не е по-различен от един Гибсън Стандарт, но като се вгледаме по внимателно, ще установим разликите в грифа, бриджа, адаптерите,

дори кондензаторите при потенциометрите са други. Като цяло, Слаш твърди за новият си Goldtop, че

е крайно близък до откраднатия му Гибсън и звучи също толкова достоверно като него.

Дори когато намалява волъм пота ниските честоти се запазват, както е било със старата му китара.

 

Случва се понякога и в бюджетните решения, като Епифон Зак Уалд да се прави в кастъм шоп фабриката на Епифон, но в последно време нещата са доста размити и

напълно съм съгласен, че при сигнатурните инструменти има известни разлики, но не затова е въпросната тема.

Като цяло смисъла на горният ми пост беше да формулирам какво е кастъм шоп инструмент

в чистият му вариант и това е, което направих.

 

Или, това е инструмент от съществуващ вече модел, направен от същия производител, но с някои

промени, свързани с предпочитанията на поръчващия Т.е., поръчков модел от марка носещ нейното лого и име. Останалото BassTraffic го е казал като акцентира мястото, където се извършва действието.

Custom shop - Работилница за изработка, която е част или под крилото на основният производител на съответната марка китари/басове, която има за цел да изработва "по-качествени" или инструменти по спецификация на клиент.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз лично смятам,че Custom е уникално произведен интрумент,според изискаванията,нуждите и вкуса на поръчващия :girl_cray2:

Редактирано от ментора
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

1) Custom - инструмент, направен по изисквания и предпочитания на поръчителя или производителя, различаващ се от общоприетият модел.

 

2) Custom shop - мястото където се извършва изработката на поръчкови инструменти и е подразделение на фирмата-майка. Обикновено целта е да се произвеждат по-качествени инструменти от

по-качествени материали, от най-добрите майстори.

 

3) Custom shop instrument - инструмент произведен от кастъм шопа. Кастъмшопски инструмент.

 

4) Custom made instrument - уникален инструмент, който е направен по изисквания на поръчителя или производителя, и дизайна, избора на хардуер, конструкция, както и тяхното съчетание са изцяло

техни. Такива инструменти обикновено са уникати.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Да, точно това имах предвид.. Според мен рекламния ход е signature линията на различни производители, при които Custom Shop-a се превръща в Signature, което значи, че вече конкретния инструмент почти стандартен артикул. Обаче в повечето случаи signature китарите са само визуално копие на оригиналния къстъм шоп. Аз съм на мнението на BassTraffic относно понятието за къстъм шоп. Лошото обаче е, че в България дори оригиналните стандартни китари, който пристигат почти винаги са second choice.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Обаче в повечето случаи signature китарите са само визуално копие на оригиналния къстъм шоп.

Това не го разбрах. Бъди по-обстоятелствен plz!

Ако искаш да кажеш, че това е измамен трик - мисля че грешиш.

Имал съм сигнейчър китари и съм ги сравнявал със стандартните им модели - по-добри са вярвай ми!

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следвайки дефинирането на терминологията (която считам за правилна), може ли даден Custom Shop да изработи Custom made instrument?

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид, че Signature китарата в доста случаи не е точно копие на китарата на конкретния музикант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хм...добър въпрос. :hysterical: Тука малко ще импровизирам.

По скоро не, но ако фирмената политика го позволява - да, но не ми се вярва.

Мисля, че става въпрос за договорни отношения, с които не съм запознат.

Мисля да сложа едно примерче, което се доближава до научната фантастика.

Ако си поръчаш Стратокастър в кастъм шопа на Гибсън, леко се съмнявам да сложат името и логото

Гибсън, дори и да ти го произведат. Ако все пак това се случи това ще е нищо повече от Stratocaster copy,

та ако ще да е обковано със злато.

Custom Stratocaster by Gibson custom shop! :greenangel:

 

Имах предвид, че Signature китарата в доста случаи не е точно копие на китарата на конкретния музикант.

Това го разбрах още от другия пост. Кажи какво е и какво визираш под ''в повечето случаи''?

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, отговора на този въпрос - "Може ли даден Custom Shop да изработи Custom made instrument?", е Да! Вярно е , че става въпрос за конкретна фирмена политика, но примера, който си дал е малко несъвместим поради следните разлики:

- по определение "Custom made instrument" означава - "уникален инструмент, който е направен по изисквания на поръчителя или производителя, и дизайна, избора на хардуер, конструкция, както и тяхното съчетание са изцяло

техни. Такива инструменти обикновено са уникати." ... до колкото можем да счетем това определение за 100% вярно.

- ти си дал следният пример:

Ако си поръчаш Стратокастър в кастъм шопа на Гибсън, леко се съмнявам да сложат името и логото

Гибсън, дори и да ти го произведат. Ако все пак това се случи това ще е нищо повече от Stratocaster copy,

та ако ще да е обковано със злато.

Custom Stratocaster by Gibson custom shop! :hysterical:

Не може да си поръчаш Страт и да имаш амбицииите, че си поръчваш уникат! Поръчай си инструмент с уникален дизайн, които е валиден за определението "Custom made instrument" и тогава мисля, че ситуацията ще се изясни. Примера със Страта не е особено валиден, според мен де.

 

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уникат (уникална кастъм китара)

а) по дизайн

б) по кострукция

в) по мензура

г) по хардуер

д) по визия

е)...и т.н.

От някои от подточките може да се поръча уникат стратокастър, но дори

и да не е страт, отговора на въпроса ми си остава същия - не знам.

Най-вероятно е въпрос на фирмена плитика и въпрос на договорни отношения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега е момента да дадем дефиниция и на Fender Custom made guitar. Следейки твоята логика нещата изглеждат така:

 

Fender Custom made guitar - Китара или бас произведен на базата на стандартните модели или онези чийто права принадлежат на фирмата производител, но с включени поне една или повече промени написани по-долу:

а) по дизайн

б) по кострукция

в) по мензура

г) по хардуер

д) по визия

е)...и т.н.

От някои от подточките може да се поръча уникат стратокастър, но дори

и да не е страт, .....

 

Примера, който даваш е подвеждащ, защото е логично, ако ще си правиш Custom Strat, да го поръчаш при Fender, а не както казваш при Gibson. Логично е също така Fender да се справят по-добре при изработката на този инструмент, поради факта, че имат всичкият опит на света при направата на Fender.

 

Нека дам следният, пример - Искаш Gibson да ти направят китара, по свой дизайн и критерии (всякакви критерии) и те приемат поръчката, като условието е крайният продукт да носи логото Гибсън, как би нарекъл този инструмент ...???

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.