Jump to content
Българският форум за музиканти

Вашият нов албум!


Recommended Posts

Отваряш нова страница в мнението ми за теб. :cheers: Досега беше колебливо. Пишеш от сърце и си прав за много неща, макар и да кривваш от темата. Приятно ми бе да прочета написаното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Айде аз да се изкажа като един виден икономист по темата :bravo:

Колегата adXok ги усеща нещата ама не съвсем.Той търси Ямаха Мотиф за 300 лв и е готов да даде 8 долара за концерт на Стинг.Това значи че от гледна точка на пазара той НЕ търси,защото като търсене пазарът отчита САМО ПЛАТЕЖОСПОСОБНОТО ТЪРСЕНЕ,т.е това,зад което стоят достатъчно пари за да се купи продуктът по пазарната му цена.Иначе и аз търся да купя Манчестер Юнайтед за 10 000 лв ама няма кой да ми го предложи.В такъв случай с моите 10 000 лв мога да се включа в търсенето на стоката Ямаха Мотиф.

Същото е и положението с продажбата на музикалния продукт.Когато човек не е платежоспособен да даде 50 лв за албум продавачът има 2 варианта:

1.Да си държи албума да прашасва на рафтовете

2. Да го продаде на части,цената на които би предизвикала платежоспособно търсене и биха се продали.

Първият начин води до нулева печалба,а вторият до малка,но "малко" е повече от нула,нали?

Колегата обаче не е прав в твърдението си че икономиката е измислена наука и представата му за нея е доста погрешна на моменти.Няма да се обосновавам икономически защото ще стане много офтопик.Идеятя на класическата теория на пазара е че търсенето и предлагането са свързани с 2 други икономически явления - цена и количество.Ако има други икономисти във форума моля да ме извинят за непрофесионалното изразяване но ще се опитам да го обясня така че да бъде разбрано от всички:

Зависимостта е следната - колкото по-ниска е цената толкова повече се търси една стока и по-малко се предлага.Обратно,когато нещо е скъпо,повече хора се опитват да го произвеждат и продават заради добрата печалба и по-малко хора го търсят,защото трябва да се разделят с по-голяма сума от джоба си.дилемата на производителя е дали да проиведе голямо количество от нещо евтино и да печели от оборота или да произведе по-малко количество,но да го продава по-скъпо от което да спечели.Аналогична е ситуацията с един албум.Ако решиш да го продаваш само на дискове и им сложиш цена 10 лв определен брой хора ще си ги купят.Ако обаче едновременно с продажбата на дискове пуснеш и някои(не всички) песни с платен даунлоуд много евтино в интернет ефектът ще е положителен поради няколко причини.

1.Разходите за производство(записи) вече са направени,така че интернет-вариантът на продукта ти ще ти излезе МНОГО по-евтино.

2.В замяна на малките инвестиции ще получиш малки по размер,но многобройни покупки от клиенти,които ще ти донесат неголяма печалба.

3.Ако тази печалба вкараш в производството на оригинални доскове с твоя албум ще покриеш с нея част от разходите по производството им и следователно можеш да ги пуснеш за продажба на по-ниска цена при същата норма на печалба от продадена единица,примерно 8 лв за диск.

Така едновременно ше продадеш повече от музиката си,т.е тя ще стигне до повече хора и ще получиш очакваната печалба.

 

айде дотук с лекцията за днес :) ако ви е доскучало изтрийте тази тема

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

от София ли си и занимаваш ли се с мениджмънт на рок група? :):):bravo:

шегувам се, но това което си написал е много ценно за мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора не Търсете Правила и Логика в БГ , Тука е Пълен Хаос !!! :wall: :wall: :wall:

На теория всеки за себе си е Прав, на Практика само Пайнер Печели и то много малко и предимно от Участията на Плейбек Певиците!

Всеки Тука в БГ е Ущетен от Липсата на работещи Механизми в Обществото ни и от Беднотията!

Ай да не се повтарям, Пак да ви Обяснявам как и какви работи стават в Държавата ни !

Всички виждате и знаете кой от каква музика, и как, и какви Пари изкарва .

Истината е ,че Хората са Бедни, а Бедния Човек е Жив Дявол :read:

Затова Полиция и Съд не Работят!

...затова всеки Укрива Данъци,затова никой не плаща Авторски Права, затова в БГ няма Статистика, Кой каде, колко и какво Продава !

 

...ай скоро няма да пиша!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже и я съм следвал икономика, да се направим на умен:

 

Значи, основен фактор при ценообразуването е не толкова търсенето и предлагането, колкото себестойността на продукта. Например, за посочения по-горе клавир Ямаха - ако стойността на вложените материали е 3000 лв. на бройка и ако заплащането за труда на работниците, сглобили клавира до крайния му вид е 2000 лв. на бройка то себестойността на клавира е 5000 лв. на бройка, т.е. при цена под 5000 фирмата-продавач бележи загуби. Затова и преди да се въведе нов продукт се правят предварителни проучвания на пазара, анализи, сравнения с други, вече съществуващи, продуктови линии и гами. Ако се окаже, че хората са готови да плащат за продукта по-малко, отколкото е себестойността му, той просто няма да бъде пуснат в производство. Щом този клавир е стигнал до пазара, че и се е наложил, значи цената, определена от търсенето, е достатъчна за да задоволи себестойността +някаква корпоративна печалба за производителя.

 

Как стоят нещата с албума? Да вземем цифрите, дадени от Бобалан в една съседна тема:

 

Запис на албум: 8000лв

Тираж и обложки: 3000лв

Разпространение по магазините и човек който се грижи за таз работа: 1000лв

Реклама: 15000лв

 

Тоест, себестойност на цялата продукция - 27 000 лв.

Да приемем, че албумът е пуснат в тираж 2000 копия. Себестойността на едно копие е 27 000/ 2 000 = 13 лв. и 50 ст.

При вложени 27 000 лв., продуцентът ще иска минимум 10 000 лв. печалба. 10 000/2 000 = 5 лв. надценка за печалба на диск.

Цена на диска до тук: 18 лв. и 50 ст.

Групата/Изпълнителят ще иска някаква печалба за интелектуалния си продукт, да речем 3 000 лв. 3 000/2 000 = 1 лв. и 50 ст.

Окончателна цена на диска: 20 лв.

Ако авторът реши да се откаже от интелектуалната си печалба в името на полулярността, цената на диска може да падне до 18.50 лв.

В краен случай, при лоша продаваемост продуцентът може да се откаже от част от печалбата си и така до цена 13.50 лв.

Чак при трагична продаваемост цената може да падне и под себестойността - за минимизиране на загубите, но това означава край на сътрудничеството между този продуцент и този артист.

Както и да е, важното е, че във случая, когато артистът се продуцира сам, ще му е необходимо да продаде 2000 бройки по 13.50 лв. за да излезе "на чисто".

 

Втори вариант - интернет разпространение:

При 10 песни в албума, цената на една песен очевидно ще е 800 лв.

Тоест при левче за download ще трябват 800 тегления на песен за да се избият разходите от албума, общо 8000 тегления. При 10 ст. за download, както пишеше по-горе, ще са необходими 80 000 тегления.

 

Е, сега вече кое изглежда по-вероятно: да продадеш 2000 бройки матричен диск с обложки и всички екстри по 13.50 бройката или да събереш 80 000 downloada на песните си в интернет при цена 10 ст. на download?

:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно де, аз това го нахвърлях набързо просто.

Използвах, че в съседната тема имаше дадени готови цифри, иначе трябваше да проучвам единичните цени.

Маркетингът на музикални албуми като продукт е не по-малко сложен като процес от маркетинга на производствени стоки. Само че у нас май само попфоклористите се занимават с такива неща. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако моите албуми се продават по света едва ли ще ми е проблем че някъде бедни хора ги теглят от интернет щото ги кефи пък не могат да си купят оригиналните сидита. Аз имам 120 диска мп3 и само два оригинални (те са ми подарени) не от лошотия а щото не мога да си позволя друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, сега вече кое изглежда по-вероятно: да продадеш 2000 бройки матричен диск с обложки и всички екстри по 13.50 бройката или да събереш 80 000 downloada на песните си в интернет при цена 10 ст. на download?

Download-а не ми се вижда никак лош, а защо цената да не е напр. 20 ст. - 40 000 download-а ? Смятам, че ще е добра инвестиция.

Относно думите на Кокомеко, Пиратството е престъпление. Всичко е на гърба на твоята съвест. Ако за една чужда група наистина няма да е проблем, то поне българските трябва да се уважават, не е ли така ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора не Търсете Правила и Логика в БГ , Тука е Пълен Хаос !!! :wall: :wall: :wall:

На теория всеки за себе си е Прав, на Практика само Пайнер Печели и то много малко и предимно от Участията на Плейбек Певиците!

Всеки Тука в БГ е Ущетен от Липсата на работещи Механизми в Обществото ни и от Беднотията!

Ай да не се повтарям, Пак да ви Обяснявам как и какви работи стават в Държавата ни !

Всички виждате и знаете кой от каква музика, и как, и какви Пари изкарва .

Истината е ,че Хората са Бедни, а Бедния Човек е Жив Дявол :read:

Затова Полиция и Съд не Работят!

...затова всеки Укрива Данъци,затова никой не плаща Авторски Права, затова в БГ няма Статистика, Кой каде, колко и какво Продава !

 

...ай скоро няма да пиша!

корсарю кефиш

А най голямия крадец е КОСТОВ - поне така каза преди малко Филчев

( и обясни колко виртуозно е завъртял разграбването на държавата -така че да не може да бъде осъден)

а отвън Атака прави здраво митинг - и викат срещу БСП - ама засега не виждам Станишев някаква далавера да е завъртял - на него не му стиска да се ожени, камо ли да открадне.

та им се чудя на тия гласовити пичове с излишна енергия - що се хабят и викат пред президентството и то в неработен ден...

правилното място е Драгалевци

а закона е на МИСТЪР ЛИНЧ -за Ж.н,И.ан и Си..он

е тогава вече може да се надате че държавата ще се оправи-иначе няма шанс

 

а за албума на Ъ Голям - не е добре - това че няма да плучите парите които заслужавате

-но дори никай да не Ви краде, качвайки албума Ви - пак няма да направите страхотни продажби - не защото не струвате - А ЗАЩОТО ЖИВЕЕТЕ В ДЪРЖАВА ПРЕД КРАХ

ако имате време и нерви да изчакате -което е идеалистично - защото нямате-

този който Ви краде всъщност Ви прави услуга в дългосрочен план

така малко по малко ще ставате популярни - а когато станете достатъчно - тогава ще изкарвате да речем по 2-3 бона на месец и ще бъдете доволни

 

как станаха популярни Металика - с продажби на легални дискове и касети ли НЕ - с прехвърляне на запис от ръка на ръка

това поне за България е вярно - не живея на запад и за там мнението ми няма стойност

И АКО НЯКОЙ ИСКА ДА МЕ УБЕДИ ЧЕ МЕТАЛИКА СА ПОПУЛЯРНИ У НАС - ЗАЩОТО СА ТАКИВА НА ЗАПАД - ДЪЛБОКО ГРЕШИ

В ТАКЪВ СЛУЧАЙ ЗАЩО ТАКА ИЗОБЩО НЕ СЕ ПОЯВИ ОЕЙЗИС МАНИЯ???

така че се радвайте, че някой Ви краде - ако не струвахте - нямаше да го правят

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, сега вече кое изглежда по-вероятно: да продадеш 2000 бройки матричен диск с обложки и всички екстри по 13.50 бройката или да събереш 80 000 downloada на песните си в интернет при цена 10 ст. на download?

Download-а не ми се вижда никак лош, а защо цената да не е напр. 20 ст. - 40 000 download-а ? Смятам, че ще е добра инвестиция.

Относно думите на Кокомеко, Пиратството е престъпление. Всичко е на гърба на твоята съвест. Ако за една чужда група наистина няма да е проблем, то поне българските трябва да се уважават, не е ли така ?

За download-a: Говорех конкретно за България, тук проблемите пред един такъв вариант са доста: Първо, голяма част от потенциалните потребители на музиката ти е възможно да нямат домашен компютър или достъп до интернет (явленията не са чак толкова масови дори и в София, камо ли за останалата част на страната); второ - системите за интернет разплащания изобщо не са развити у нас; трето - ще съберат 5 тариката по 40 ст. на човек, ще ти изтеглят целия албум (10 песни по 20 ст. = 2 лв.) и ще го качат на някой freeserver. Или един ще си го свали и другите ще си го копират от него. (за разлика от матричен диск, където при презапис се губи от качеството, при копиране на мп3ки няма такава загуба, да не говорим, че оригиналният диск върви с обложка и други екстри, които дават допълнителна инициатива да го имаш оригинален)

 

За групите: Аз лично оригинални дискове купувам само на БГ групи. И ако БГ група ме кефи и има издаден диск - задължително си го купувам оригинален. Само че всичката ми музика (и възможност за слушане на музика) така и така е на компютъра, така че впоследствие си свалям оригиналните дискове на мп3ки и пак ги слушам в такъв вид (не ги разпространявам).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Кофти работа...не знам как ще се оправиме :greenball:

 

Дъщеря ми свободен даунлоуд не яде!!!!

 

Ако може да си го позволи човек по-добре да не очаква никакви пари ,но не всеки може да си го позволи... иначе поне няма да те е яд!!!

 

Аз кат' си чуя някоя песен по радиото викам халал да им е!.... ако не са я засекли от мюзик аутор все пак де.... то тука се отклоних но мисля че има връзка..

 

Важно е да се обяснива редовно на тези които слушат музиката ви ,че ако свалят свободно малко или много увибат музиката ви и става обратното ако купуват!!!!(може нещо на саита ви или на концерт да се напише..важен е и подхода разбира се)

:cheers:

Щот' и моята.

Това си жива епидемия.Издателските къщи ще спечелят много малко от твоя албум.Ще спечелят много малко и от моя,но като ги събереш?...Те ще спечелят и в мига,в който подпишеш договор с тях,за да ти направят албума.Тия "безплатни"за теб видеоклипове също са на твой гръб...Според мен

интернет си е един от начините за реклама.А стоката е тяхна,нищо че аз и ти пеем вътре...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.