Jump to content
Българският форум за музиканти

Правилна ли ми е постановката?


ShadowMaster

Recommended Posts

Правилно ли свиря? Четох за разни травми породени от неправилно разопложение на ръцете и т.н... Не изпитвам каквото и да било стягане или напрежение, не се изморявам. Но аз не свиря прекалено много. Средно по 2 часа на ден. Искам да съм сигурен, че правя всичко както трябва.

 

http://www.youtube.com/watch?v=orNRGc8zxBg

 

Не обръщайте внимание на непохватното свирене, рано ми е за Fur Elise. От 3 месеца свиря само, просто винаги съм искал да науча тази част и затова я пробвах :greenangel:

Редактирано от ShadowMaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не винаги. Днес на урока по пиано разбрах, че нищо не мога още ;)

 

Върнах се на земята. Има страшно много малки неща, които трябва да овладея. Много лошо, че чак сега почнах с пианото, но нищо ще стане постепенно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш прекалено много излишни движения на ръцете,и прекалено "разтворени" пръсти на дясната ръка.Постарай се да са ти по-навътре към черните клавиши ръцете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятам, че за 3 месеца свирена си е добре, ако има някакъв проблем на уроците ще ти кажат най-добре, за момента от записа личи, че мислиш само за това как да си сложиш пръстите. Когато го посвириш достатъчно много пъти, че да не мислиш за нотите и за пръстите, тогава ще чуеш как свириш наистина и точно докато се слушаш ще установиш, че това е твоята правилна постановка!! А това за разперените пръсти - има много добри пианисти, които свирят точно така (е, почти), така че не е особен критерии.Просто трябва да намериш най-простия начин за теб. За това ще ти помогне учителя ти по пиано, тъй като за различните произведения се изисква и различен начин на звукоизвличане. Въобще темата е обширна, но като цяло не се стягай :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

wow за 3 месеца на мен ми се струваш направо като моцарт :) joke

 

Бих искал да споделиш по колко пъти ходиш на урок на седмица.И колко часа на ден ти стигат да репетираш.

 

Интересувам се, защото и аз съм начинаещ и днеска ми е едва втория урок.

Единственото, което съм научил и то горе-долу е "до мажор" в 2 октави с лява и дясна ръка едновременно и срещуположно.

В смисъл, че като темпото е стравнително нормално съм ок, но като го пусна повече от 110 става бъркотия.

 

На мен 2 часа не ми стигат определено, 3-4 ми е ок, обаче почвам да се схващам.

И защото нямам никаква техника става една...., след 2-рия час разхождам малко, а накрая на третия вече съм заебал (упс)18+

и поза и техника и съм гушнал стойката на синта с двата крака и само дето не съм му легнал отгоре. :greenangel:

 

Извинявай за офтопика, но ако искаш да развием темата за да можем да научим нещо и от други пианисти.

 

И още нещо - моля и други да се включат - вие дразните ли се като почнете да бъркате прекалено често?

Аз като зацикля и се изнервям ама не смея да блъсна по клавира щото е маса пари и аз съм си го плащал.

Има ли техника да не се нервя толкоз или .....хапчета? :thumbs_up:

 

пс: да не ме помислите сега за някой психар, просто като почна да правя грешки на места, на които съм нямал проблеми ми става тъпо.

А обичам да "свиря" дори и "до мажор" (щото само него знам) си го цикля с такава наслада, че жената ми се хили всеки път като мине покрай мен :)

Редактирано от wiseman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Wiseman,пианото не е враг-то е инструмент,който се подчинява на теб!Ако не харесваш това,което чуваш,не го троши.Повече търпение и самоконтрол и всичко ще си дойде на мястото!Успех ти желая!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За постановката на ръцете правилно и грешно няма. Със свиренето сам ще разбереш кое е най-добре за теб и как да си държиш ръцете. Съветите само могат да те объркат. Поне така смятам аз. Иначе Бах е твърдял, че дланите трябва да стоят така, сякаш държат малки кълбета и аз навремето гледах да го спазвам, но не съм сигурен доколко е правилно :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

wiseman, за начинаещи като мен и теб 1 час на ден е повече от достатъчно поне сопред мен. Аз в началото се чудех какво да правя. Трябва да си изградиш техника на упражняване, да знаеш предварително над какво ще се упражняваш и да се концентрираш максимално.

 

Аз се упражнявам минимум 1 час, всеки ден без изключение. Водя си дневник, за да следя какво съм правил и колко време съм отделял. За Януари месец съм прекарал пред пианото средно по 2 часа на ден. Повече от доволен съм от резултатите. 1 час ми стига да си свърша всичко, което имам като задачи, но ако не прекарам поне 2 часа пред пианото не съм доволен... Първо започвам с гами, примерно сол мажор от началото до края на пианото, после по същия начин децими, терци, сексти и после започвам нещата от школата едно по едно. Минавам всяко по 3-4 пъти и после ако остане време разучавам нещо, което е трудно за мен, за да си дам зор. (примерно в момента "свиря" един валс на Шопен)

Взимам уроци 2 пъти на седмица, по 1 час всеки. Главната тема от Fur Elise научих още първите 2-3 дни, но не можех да я свиря (можех само нота по нота). Чак преди 2-3 седмици го пробвах отново и стана от невъзможно трудно към, почти много лесно :)

За ядосването, случвало ми се е в началото, първата седмица, но това беше защото се опитвах да свиря неща, за които ми е прекалено рано. С всичко което ми е възложено като задачи за седмицата се справям без проблеми, защото е подбрано както трябва и не е нито прекалено трудно, нито пък лесно. Работим по една начална школа и сме до средата някъде.

 

Ще напредваш ако имаш желание и постоянство. Аз дори нямам пиано вкъщи, а успявам да се упражнявам и да си свиря редовно.

 

wow за 3 месеца на мен ми се струваш направо като моцарт :) joke

 

Бих искал да споделиш по колко пъти ходиш на урок на седмица.И колко часа на ден ти стигат да репетираш.

 

Интересувам се, защото и аз съм начинаещ и днеска ми е едва втория урок.

Единственото, което съм научил и то горе-долу е "до мажор" в 2 октави с лява и дясна ръка едновременно и срещуположно.

В смисъл, че като темпото е стравнително нормално съм ок, но като го пусна повече от 110 става бъркотия.

 

На мен 2 часа не ми стигат определено, 3-4 ми е ок, обаче почвам да се схващам.

И защото нямам никаква техника става една...., след 2-рия час разхождам малко, а накрая на третия вече съм заебал (упс)18+

и поза и техника и съм гушнал стойката на синта с двата крака и само дето не съм му легнал отгоре. :thumbs_up:

 

Извинявай за офтопика, но ако искаш да развием темата за да можем да научим нещо и от други пианисти.

 

И още нещо - моля и други да се включат - вие дразните ли се като почнете да бъркате прекалено често?

Аз като зацикля и се изнервям ама не смея да блъсна по клавира щото е маса пари и аз съм си го плащал.

Има ли техника да не се нервя толкоз или .....хапчета? :)

 

пс: да не ме помислите сега за някой психар, просто като почна да правя грешки на места, на които съм нямал проблеми ми става тъпо.

А обичам да "свиря" дори и "до мажор" (щото само него знам) си го цикля с такава наслада, че жената ми се хили всеки път като мине покрай мен :)

Редактирано от ShadowMaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно ли свиря? Четох за разни травми породени от неправилно разопложение на ръцете и т.н... Не изпитвам каквото и да било стягане или напрежение, не се изморявам. Но аз не свиря прекалено много. Средно по 2 часа на ден. Искам да съм сигурен, че правя всичко както трябва.

 

http://www.youtube.com/watch?v=orNRGc8zxBg

 

Не обръщайте внимание на непохватното свирене, рано ми е за Fur Elise. От 3 месеца свиря само, просто винаги съм искал да науча тази част и затова я пробвах :(

 

Добре ти е постановката :P

Съгласен съм с CyberGene, че няма вярна и поглрешна постановка, зависи какво свириш и какви са ти личните данни ( на ръцете).

В началото обаче (където все още си ти) има понятие постановка. Казва се учениците да я спазват, когато правят, и за да не правят някакви алогични просотии. При теб обаче ръцете ти стоят естествено на клавиатурата, така че проблем не виждам.

Продължавай спокойно, докато срещнеш проблем. Тогава пусни пак видео, хех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, ръцете да са все едно държим кълбо, ябълка или топка, наистина присъства в почти всички школи, които съм срещал, но пък и все отнякъде трябва да се почне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да добавя "освен, че се държи топка" китката трябва да бъде максимално отпусната и в права линия с ръката и пръстите, а не да бъде "чупена" под ъгъл. Ако се счупи - довежда до болки и до тежест по време на свирене, особено на бързи пасажи. Освен това поне при мен си беше грешка, да не каже, че до ден днешен го "боря" този навик - всичките пръсти трябва да са събрани и поставени върху клавиатурата. На мен все ми "стърчеше" малкото пръстче нагоре , като рога на бик :-)

 

Митко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.