Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за бридж


Recommended Posts

Захванал съм се да възстановявам един полуакустичен Орфей и трябва да му избера нов бридж, понеже стария си е грозна работа, а искам да стане добре. Проблемът обаче се състои в това, че струните трябва да са прекалено високо спрямо тялото, за да използвам фендерски бридж. А нормален тюн-о-матик не ми се иска да използвам, понеже там седлата не се регулират вертикално независимо, а се опасявам, че радиуса на грифа на Орфея е много по-малък, отколкото този на Лес Пол и така външните за грифа струни ще са с прекалено висок екшън.

 

Та с няколко думи - има ли такъв тип бридж, който да се монтира като тюноматик, но в същото време седлата да могат да се движат нагоре-надолу независимо едно от друго?

 

Благодаря за вниманието :greenangel:

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То пак е на принципа на фендерските и се монтира долепено до тялото, което е прекалено ниско за въпросната китара...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоя Орфей с толкова голяма дъга ли е..,освен да сложиш ТОМ и да изпилиш седлата колкото трябва,а и дали няма да е по-тесен грифа от гибсънски и плътно ли е тялото при бриджа,защото се дупчи доста и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, Орфея е с доста извит фретборд и няма как да стане с нормален ТОМ.

Иначе наистина го има варианта да изпиля седлата, но го оставям като краен вариант, щото да побългарявам и без това българска китара... :wallbash: Пък и не знам до колко добре ще стане и дали няма да къса струни след това.

На ширина поне са еднакви.

Китарата принципно е семи-холоубоди, но в задната част е солидно дърво, понеже там беше сложено тремолото, което между другото беше някакво много странно и вкопано в една кухина, която запълних.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То за побългаряването можеш да сложиш едно подходящо високо трупче и отгоре фендерски бридж - баш манджа с грозде :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е чак толкова 'побългарено', има реномирани китари с такова решение. Подложки от (възможно най-) твърда дървесина добре предават звука от струните към тялото и запазват състейна. Обикновено са малко скосени (като пресечена пирамида), като долната плоскост е малко по-голяма, а горната - само колкото да стъпи металното магаре. Байцваш я съобразно общата естетика на екземпляра - и заспива. Изобщо не е 'манджа с грозде'.

 

А някой по-даровит майстор може ида я оформи 'засукано' (вместо правоъгълна - с форми подобни на тези в акустичните китари, но съобразени и с цялостния силует на Орфея). Изобщо идеята не е за незабавно отхвърляне...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е чак толкова 'побългарено', има реномирани китари с такова решение. Подложки от (възможно най-) твърда дървесина добре предават звука от струните към тялото и запазват състейна. Обикновено са малко скосени (като пресечена пирамида), като долната плоскост е малко по-голяма, а горната - само колкото да стъпи металното магаре. Байцваш я съобразно общата естетика на екземпляра - и заспива. Изобщо не е 'манджа с грозде'.

 

А някой по-даровит майстор може ида я оформи 'засукано' (вместо правоъгълна - с форми подобни на тези в акустичните китари, но съобразени и с цялостния силует на Орфея). Изобщо идеята не е за незабавно отхвърляне...

 

Да, така като го представяш не звучи зле. Съществува проблемът с оформянето на подложката обаче. Ремонта го правя в домашни условия и единствените "по-така" инструменти, които имам са електрически трион и виброшлайф. В този смисъл не знам доколко бих се справил със симетрията на пирамидата. Едва се оправих с тази на главата (която между другото беше страшно крива заводски).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, идеята е за реставрация с минимум средства и собствени сили :)

 

Пък и на мен честно казано много ми харесва радиуса на фретборда, доста е удобен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^стига да е равно тялото става с махагоново примерно трупче/подложка,ако е тумбесто като топ на Гибсън трудно ще уцелиш извивката,за да прилепва плътно>предава добре трептенията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Мисля, че Орфеите бяха плоски, доколкото ги помня - но може и да има някой arch-top модел, какво ли не се правеше...

 

Иначе по отношение симетрията на скосяването: имаш повече инструменти, отколкото ние имахме навремето :) (Същите инквизиции на китарите ги правехме с ръчно трионче и пила, ти имаш високопоризодителни електрически уреди). Може би трябва да си направиш едно приспособленийце (шаблон), което да ти поддържа ъгъла на триончето (и/или шлайфа) - из Нет-а по DIY сайтовете ще намериш примери и инструкции.

 

Ето един пример на мод-ната китара с бридж върху подложка:

 

ibanez.jpg

 

Другият вариант, както споменах, е да не го правиш правоъгълно, а да си поръчаш "засукана" форма при някой дърворезбар: те имат и инструменти, и талант да ти направят интересна форма. Ако нямаш такъв приятел, сигурно ще ти струва пари. Мислейки за акустичните бриджове се сетих, че като евтино решение, което ти спестява DIY, можеш просто да вземеш - за подложка - някой готов акустичен бридж като тези:

 

J19.37.JPG

 

- и върху него да качиш металния с регулируемите седла. Ако те мързи, можеш дори да оставиш дупките, но по-добре е да ги запълниш с подрязани по размер дръвца, здраво залепени вътре, отгоре подравнени и байц-нати за по-добър вид. Мисля, че такива 'резервни' бриджове трябва да се намират и в софийските музикални магазини (по-специализираните) - ако не, в eBay е пълно и са 'без пари'.

 

И все в тая линия на мислене, възможни са дори такива решения:

 

Washburn_RR150_2.jpg

 

- но това е вече крайност (за електрическа китара) и трябва да си голям мераклия да модифицираш чак дотолкова...

 

На слука и споделяй тук как се оплучава!

:cheers2:

Редактирано от Бицев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.