Jump to content
Българският форум за музиканти

за хъмбъкерите


avaavaava

Recommended Posts

...Чувал съм, че не трябва китара да се държи до тонколони...

Колко близо до тонколони? Че аз си подпирам и двете китари на Jamo 100W...

не е добре по принцип. магнититена говорителите са адски силни - вземи един пирон и го доближи на 10 сантиметра и ще видиш. за адаптерите на китарата какво остава :metalist: но не е фатално де

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

кат стана дума за адаптери--и да не пускам са нова тема--некои знае ли ква е разликата в израбитката ме интересува и за звука сушо

между открити и закрити адаптери--казаха ми че в закритите имало неква пластина в повече и че звучали по 'разпилено' някак си--тва така ли е--звука на откритите бил по остър'пробивен' :metalist: --

не знам дали тва е така за тва ви питам вас

Aз имам хъмбъкери с капаци и няма кой знае каква разлика...

Редактирано от avaavaava
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кат стана дума за адаптери--и да не пускам са нова тема--некои знае ли ква е разликата в израбитката ме интересува и за звука сушо

между открити и закрити адаптери--казаха ми че в закритите имало неква пластина в повече и че звучали по 'разпилено' някак си--тва така ли е--звука на откритите бил по остър'пробивен' :metalist: --

не знам дали тва е така за тва ви питам вас

разликата в изработката на кое?

 

а за откритие и закритите - закритите са просто с капаче. ако говорим за тези с пластмасови закрития - отдолу е един и същ. разлика в звука би имало при определени характеристики на адаптера. това как изглежда - по скоро маркетингова политика

преди години на една орфейка бях сложил уж на майтап един български хъмбекър - доста дърт беше. звукна учудващо добре. поне на нисък гейн

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кат стана дума за адаптери--и да не пускам са нова тема--некои знае ли ква е разликата в израбитката ме интересува и за звука сушо

между открити и закрити адаптери--казаха ми че в закритите имало неква пластина в повече и че звучали по 'разпилено' някак си--тва така ли е--звука на откритите бил по остър'пробивен' :metalist: --

не знам дали тва е така за тва ви питам вас

разликата в изработката на кое?

 

а за откритие и закритите - закритите са просто с капаче. ако говорим за тези с пластмасови закрития - отдолу е един и същ. разлика в звука би имало при определени характеристики на адаптера. това как изглежда - по скоро маркетингова политика

преди години на една орфейка бях сложил уж на майтап един български хъмбекър - доста дърт беше. звукна учудващо добре. поне на нисък гейн

казаха ми че се изработвали по различерн начин-- и разлика в звука имало--

 

на закритите имало неква пластиа(ако съм разбрал правилно)-точно над магнитите--некво друго било--

ама шом викате че разлика у звука няма тва е хубуу:P--тва ме интересуваше

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами ако говорим за тези с металните капачета - при тях може нещата по друг начин да стоят. примерно на гибсъните - то пак си е хъмбекър, просто покрит с метално капаче. но това не определя звука - още по малко да го прави разпръснат :metalist: а за изработката ..... ами всички адаптери се навиват - те са една намотка всъщност с магнит в нея. и трептенето на струнада над магнита се превръща в сигнал :D всички адаптери са на един принцип :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами ако говорим за тези с металните капачета - при тях може нещата по друг начин да стоят. примерно на гибсъните - то пак си е хъмбекър, просто покрит с метално капаче. но това не определя звука - още по малко да го прави разпръснат :) а за изработката ..... ами всички адаптери се навиват - те са една намотка всъщност с магнит в нея. и трептенето на струнада над магнита се превръща в сигнал ;) всички адаптери са на един принцип ;)

да бе братле знам го тва--ма говорех за нормалните пластмасови капачета--под тях-над магнитите имало неква пластинка--ма се тая--окей-шом звука е еднакъв

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В адаптерите с пластмасова кутийка магнитите са най-често разположени между 2 метални релси. Предполагам, че за тях става въпрос. Този тип адаптери имат доста "хрупкав" звук, подходящ за чисто и лек драйв. С тях се свири превдимно блуз. За яки жици са подходящи адаптери с винтчета, метални пръчици, или ако сте фенове на по - финния соло звук - с шестограмни винтчета - те "хапят" повече. За по- "хлутнал" и приятен звук е добре адаптерите да са с Алнико магнити - техния магнитен поток намалява при дърпане на струната, и те правят нещо като компресия на звука. Типичен пример за такъв звук е "Little wing" на Jimmy Hendrix. Забележете как там дебелите струни звучат доста приятно, за разлика от на повечето китари.

Ако пък търсите груб, метъл звък, то по - добре е да си вземете адаптери с керамични магнити (и по - евтино). Те имат по-груб, ясен и твърд тон.

 

За съпротивлението на адаптерите:

(За хъмбъкери се отнася за едната половинка)

 

7 - 10 килоома - силен и сравнително глух звук, със ясно изразен пик в честотната характеристика и известна неравномерност(някои тонове се чуват по - силно от други). Може да ги използвате на нек позиция, за много топъл и плътен звук. На бридж позиция мажат.

 

4 - 7 килоома среден, балансиран звук, с не голяма амплитуда(сила), по - малка неравнимерност. Подходящ за всички места.

 

2 - 4 килоома - средно силен звук, много ясен и равномерен, всичко се чува ясно. Има доста високи честоти. Hi - Fi звучене.Много малко шум. струните звънтят при чисто свирене. Много подходящ за бридж позиция, получава се много отчетлив и резлив тон, идеален и за флажолети. На нек позиция - много ясен и мек тон. Като недостатък: при твърде дълги кабели има необходимост от предусилвател в китарата, по - лесно прави микрофония, поради повечето високи честоти(може да се коригира с TONE копчето на китарата).

 

В повечето купешки китари се срещат предимно адаптери с по 8 килоома на бобинка, което обяснява позамазания им звук. В повечето от тях не е зле да се смени или пренавие бридж адаптера.

 

 

Моят личен идеал за сетъп с пасивни адаптери:

 

Бридж: 2.5 килоома на бобина хъмбъкер, керамичен магнит, шестограмни винтчета.

 

Средна позиция: 4 килоома сингъл коил, метални пръчици, алнико магнит.

 

Нек позиция: 6.5 килоома на бобина хъмбъкер, едната половинка с шестограмни винтчета, другата - с винтове с големи глави, керамичен магнит.

 

На китарата да има ключе за изключване на едната половинка на хъмбъкерите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kакво значи резлив?????

 

Сега като Даимбъкъра е 16,5 килоома защо звучи добре за Пантерски звук????

 

Аз съвсем се омотах :blink::blink::blink:

Редактирано от avaavaava
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз знам че Даймбъкъра е с керамична сърцевина и некъде там има парченце стомана :blink: Повечето от другите са алнико и некви подобни.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В адаптерите с пластмасова кутийка магнитите са най-често разположени между 2 метални релси. Предполагам, че за тях става въпрос. Този тип адаптери имат доста "хрупкав" звук, подходящ за чисто и лек драйв. С тях се свири превдимно блуз. За яки жици са подходящи адаптери с винтчета, метални пръчици, или ако сте фенове на по - финния соло звук - с шестограмни винтчета - те "хапят" повече. За по- "хлутнал" и приятен звук е добре адаптерите да са с Алнико магнити - техния магнитен поток намалява при дърпане на струната, и те правят нещо като компресия на звука. Типичен пример за такъв звук е "Little wing" на Jimmy Hendrix. Забележете как там дебелите струни звучат доста приятно, за разлика от на повечето китари.

Ако пък търсите груб, метъл звък, то по - добре е да си вземете адаптери с керамични магнити (и по - евтино). Те имат по-груб, ясен и твърд тон.

 

За съпротивлението на адаптерите:

(За хъмбъкери се отнася за едната половинка)

 

7 - 10 килоома - силен и сравнително глух звук, със ясно изразен пик в честотната характеристика и известна неравномерност(някои тонове се чуват по - силно от други). Може да ги използвате на нек позиция, за много топъл и плътен звук. На бридж позиция мажат.

 

4 - 7 килоома среден, балансиран звук, с не голяма амплитуда(сила), по - малка неравнимерност. Подходящ за всички места.

 

2 - 4 килоома - средно силен звук, много ясен и равномерен, всичко се чува ясно. Има доста високи честоти. Hi - Fi звучене.Много малко шум. струните звънтят при чисто свирене. Много подходящ за бридж позиция, получава се много отчетлив и резлив тон, идеален и за флажолети. На нек позиция - много ясен и мек тон. Като недостатък: при твърде дълги кабели има необходимост от предусилвател в китарата, по - лесно прави микрофония, поради повечето високи честоти(може да се коригира с TONE копчето на китарата).

 

В повечето купешки китари се срещат предимно адаптери с по 8 килоома на бобинка, което обяснява позамазания им звук. В повечето от тях не е зле да се смени или пренавие бридж адаптера.

 

 

Моят личен идеал за сетъп с пасивни адаптери:

 

Бридж: 2.5 килоома на бобина хъмбъкер, керамичен магнит, шестограмни винтчета.

 

Средна позиция: 4 килоома сингъл коил, метални пръчици, алнико магнит.

 

Нек позиция: 6.5 килоома на бобина хъмбъкер, едната половинка с шестограмни винтчета, другата - с винтове с големи глави, керамичен магнит.

 

На китарата да има ключе за изключване на едната половинка на хъмбъкерите.

:D ее бртале ти си луд бе :D)))

брао :D:rolleyes:

и тенкс..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съпротивлението на адаптерите е л'у'еко дал'у'еко от тона и има малка връзка с изходната "мощ". Като че ли е по-важно явлението известно като индукция, нъл тъй :P Все пак за бобини говорим...

Хубаво е, че си ги прочел тез' едни неща ама са повече рекламни материали на производители на адаптери...

 

& за geek-heads - за керамичните магнити, сърцевината на "керамичните адаптери", в тях в крайна сметка се съдържа също желязо (по-точно железен оксид + стронциев карбонат обикновено), което обяснява магнитните му свойства...

 

Все таки цялата таз работа е бошлаф работа... все пак става въпрос за звук, свирете и слушайте ...:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mоля ви ако някой може да каже нещо конкретно да пише примерно:

- това звучи като еди коя си група(в момента ме интересува пантера) или звука е еди какъв си- и да даде зависимости между данни и звук ще съм благодарен!!!

 

иначе не пишете защото всеки един който прочете темата от начало до край само ще се обърка както стана с мен!!! :P:P:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятел ,ако в крайна сметка си мислиш че с един хамбакер ше заковеш Пантера..

Аве аз си мисля много неща но не става въпрос за това в темата..

 

да не ми се разсърди някой но питам нещо много конкретно...

 

ИНАЧЕ ПАНТЕРА ИЗОБЩО НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВА -САМО ЗВУКА!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.