Jump to content
Българският форум за музиканти

стабилизатор - малко помощ?


Recommended Posts

привет, налага се спешно да ви помоля за малко помощ. трябва ми захранване, което да не вкарва брум, за едно самоделно крайно стъпало 2x20 вата, което папка м/у 12 и 18 волта на 1A. да, ама в момента нямам възможност да купя, та реших да направя някакъв стабилизатор и да го сложа след изправител 24 или 32 волта, какъвто май ми се намира. можете ли да ми дадете проста схема за подходящ стабилизатор? освен тва, при стабилизацията виждам, че се губи напрежение, а губи ли се ток? (32V/1A пак 1A ли ще си остане?)

 

попадна ми и едно захранване 12V/1A от безжичен рутер Linksys, някой има ли опит дали ще стане?

 

а ще стане ли, ако просто заменя стабилизатора от проекта на Baby Thomas със 7815?

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ме съмнява тая консумация от 1А. Имаш 40 W изходна мощност, не е ясно номинална или пикова, имаш загуби... Захранване поне 50 W ще трябва, при 15 V това са 3.3 A. Максималния изходен ток на 7815 а и на цялата серия 78хх е 1,5 А, мисля че е твърде близо до твоя номинален ток.

Ако искаш да стабилизираш с 7815 по добре направи отделни стабилизатори за двата канала (ако са с отделни изводи за захранване) и задължително на радиатори. Трябва да осигуриш напрежение 17 V преди стабилизаторите.

Според мен ползвай трансформатор на 12 V поне 50 VA, изправител и кондензатори за филтрация, напрежението ще се получи около 15-16 V. Мисля че ще стабилизация не е чак толкова необходима.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-евтино е да се ползва старо захранване от PC, и е достатъчно стабилно за целта. Виждал съм по 15-тина лева дори от магазин.

При 2х20 вата захранването трябва да дава около 66 вата, което означава 12V/5.5A.

Само от РС ще свърши работа при тези условия. Малко е големшко, и трябва да се поогледа, но всичко друго е по-скъпо и по-трудно ще покрие изискванията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мисля, че ще ми се намира едно захранване от комп, ама с отрязани жици - баща ми беше взел наскоро един цял стар комп от едни цигани (без всичко, що е медно :drummer: ) за лев и петдесе - та къде да търся изводите за 12в?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между жълт и черен проводник, обаче зависи от захранването (по старите тръгваха) може да се наложи да се вържат две жици на късо за да потегли, не помня какви цветове бяха обаче :drummer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

намерих някои материали в гугъл по въпроса (:

http://web2.murraystate.edu/andy.batts/ps/powersupply.htm

как се наричат на български тия големите клеми (пише ги binding posts)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

music121.gif

 

Пробвах тази схема , и е чудесно ...

Някой друг пробвал ли я , Транзисторът го запоих в жака на китарата Р -2 ми излезе 10 к .

По китарата нищо не пипах , понеже е на 1 ден :greenangel: , но потенц. регулира плавно , и още 1-2 екстри , според мен.

Изкормих полевият от обикн. електретен микрофон. ... с голям чук и клещи ...

 

( не трябваше май в тази тема да го пиша това , изв. )

Редактирано от emilov_opel
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

с известно закъснение - направих го. свири. малко бруми, ама се търпи.

захранването се оказа 230 вата (компът - пентиум 100). на лепенката пише, че на 12V дава 9,5А, което мисля, че ще е предостатъчно за усилвателченцето. а как ще стане част от тока да прекарам през един стабилизатор и да захрЕнвам педалчета на 9 волта? просто бучвам схемата от темата на baby thomas успоредно с 12-те волта и вече всяко нещо ще си консумира колкото му трябва? или трябва да се има нещо друго наум?

а дали като го сложа тоя стабилизатор все още ще трябва резистор за товар? аз засега карам без, ама ми се иска да сложа един, в случай че стане фал.

знам, че трябва да попрочета теорията на тия работи... има време, млади сме още - ще съм благодарен, ако някой ми обясни конкретния случай...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.