Jump to content
Българският форум за музиканти

"линийка"за измерване


Recommended Posts

Интересува ме как точно се казва това металното дето изглежда като линийка, с което се измерва височината на струните, и може ли да се намери някъде в БГ? Мерси предварително...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как се казва, но аз използвам календарче :)

Има календарчета с линийка отзад.Просто подрязваш с ножица точно от нулата и си готов.

При мен върши работа.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има метални линийки които започват от нулата. Аз имам 2 такива - неръждавейка, разграфени от двете страни в милиметри и инчове.

Едната съм я взимал от метро, другата от един магазин за металорежещи инструменти в Пловдив. Цената е добра - примерно 3-4 лева за 20 сантиметра линия. Миля, че имаха и по-малки от порядъка на 10-15см.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега patzo, имам шублер, нямам нужда и от календарче... Нещо като от SM търся.

Редактирано от rockozaurus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купи си луфтомер за измерване топлинната хлабина на клапаните. Мисля че се продават във всеки магазин за инструменти и не струват много. 3-5лв. Кривиш по радиуса на праговете и мериш. :greenball:

Аз лично меря с различни дебелини перца за китара, 0.5, 0.8, 1.00, 1.20мм.

si_3141836.jpg

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам и луфтомер...Мерси за отговорите, искаше ми се да се снабдя точно с тази лютиерска джаджа, ама май няма да стане толкова лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лютиерска джаджа няма, има си инструменти за измерване на дължини, аз бих препоръчал един по точен шублер

 

ПП. Аз понякога ползвам перца като нямам нищо под ръка :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ колко по-точен шублер? Повечето шублери мерят с точнос 0.05мм От тук нататък отиваш на микрометър който е неизползваем за китари. Нито шублер, нито микрометър биха свършили същата работа като линийката работа когато говорим за височина на струни. Освен това кому е нужно да знае, че струните са му на височина 1.2365 мм ?

 

 

Снимах линийката с която разполагам:

77182212320873618021264318698KO9NjJKUaQWemg5LCAXc.JPG

Горе са сантиметри, долу инчове. Разграфена е през 0.5мм до четвъртия сантиметър. От там нататък е само през милиметър.

 

Освен това можеш да си направиш сам линийка с произволни габарити на лазерно рязане и гравиране. Трябват ти само малко умения с аутокад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.