Jump to content
Българският форум за музиканти

Боядисване/лакиране на фретборд


Recommended Posts

...

Преди години правих един бас, най-вероятно български. Беше с черен гриф, боята я свалих... мисля че със стъкло и после с шкурка или пък само с шкурка... забравил съм. После няколко ръце лак и се получи прилично. Сега нямам снимки под ръка да го покажа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Значи имам китара, която е черна (черно тяло) с rosewood (кафяв) фретборд. Понеже кафяво с черно не е много добра комбинация, бих искал фретборда да се боядиса или лакира в черно, за да изглежда като ebony за да може фретборда да е в тон с тялото:D

Искам да попитам това обичайна практика ли е, оказва ли влияние на звука и ако може някакви препоръки за бои, лакове евентуално да кажете за някой лютиер, който се занимава с такива неща

Мерси предварително!

 

Искам и аз да се обадя, с извинение, че съм лаик. Попадна ми една прилична българска класическа китара, пише: цена 68 лв, но с добър звук- поне на мен ми хареса. Смених й ключовете, защото пластмасовите врътки бяхя почнали да се разпадат, и струните - със страхотни Savarez - тонът й стана още по-омайващ. И изведнъж забелязвам, грифът се клати в долната й част, и колкото повече го мърдам, толкова повече се отлепва и разстояянието от струните до фрета се увеличава... Няма как, за да не давам за ремонт повече отколкото е струвала, заех се сам. Махам струните, отлепвам изцяло грифа с много тънки шпатлички, почиствам шибания туткал и залепям наново със стяги, възможно най-точно. Дотук добре. Като сложих една-две струни обаче, оказва се, че не звучат добре по целия фретборд. Забелязвам причината- там, където фретбордъд влиза в тялото, има вълтичка - гърбица. Айде пак ремонт- свалям струните, махам прагчетата (за целта, като видях в ЮТюб какви клещи се използват за това, набързо си направих и аз такива, като си поиграх малко с флексчето...:

ce8baad9eacc.jpg

доста добристанаха- вършат работа!)

Изшлайфах фрета до абсолютно изравняване, с все по-ситни шкурки, сложих пак позициите, обаче- лентата на фретборда, би трябвало да е палисандър, ама знам ли? - много изсветляла от шлайфането. Нищо общо с предишния й цвят. Единлютиер колко е такъв той си знае

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Значи имам китара, която е черна (черно тяло) с rosewood (кафяв) фретборд. Понеже кафяво с черно не е много добра комбинация, бих искал фретборда да се боядиса или лакира в черно, за да изглежда като ebony за да може фретборда да е в тон с тялото:D

Искам да попитам това обичайна практика ли е, оказва ли влияние на звука и ако може някакви препоръки за бои, лакове евентуално да кажете за някой лютиер, който се занимава с такива неща

Мерси предварително!

 

Искам и аз да се обадя, с извинение, че съм лаик. Попадна ми една прилична българска класическа китара, пише: цена 68 лв, но с добър звук- поне на мен ми хареса. Смених й ключовете, защото пластмасовите врътки бяхя почнали да се разпадат, и струните - със страхотни Savarez - тонът й стана още по-омайващ. И изведнъж забелязвам, грифът се клати в долната й част, и колкото повече го мърдам, толкова повече се отлепва и разстоянието от струните до фрета се увеличава... Няма как, за да не давам за ремонт повече отколкото е струвала, заех се сам. Махам струните, отлепвам изцяло грифа с много тънки шпатлички, почиствам шибания туткал и залепям наново със стяги, възможно най-точно. Дотук добре. Като сложих една-две струни обаче, оказва се, че не звучат добре по целия фретборд. Забелязвам причината- там, където фретбордът влиза в тялото, има вълничка - гърбица. Айде пак ремонт- свалям струните, махам прагчетата (за целта, като видях в ЮТюб какви клещи се използват за това, набързо си направих и аз такива, като си поиграх малко с флексчето...:

ce8baad9eacc.jpg

доста добри станаха- вършат работа!)

Изшлайфах фрета до пълно изравняване с все по-ситни шкурки, сложих пак позициите, обаче- лентата на фретборда, би трябвало да е палисандър, ама знам ли? - много изсветляла от шлайфането. Нищо общо с предишния й цвят. Един лютиер, колко е такъв той си знае, беше ми казал, че дървото на фрета си е тъмно, и не е нужно да се байцва, - като се пръсне с безцветен лак за дърво, си ставало тъмно, но аз не исках направо да пръскам фрета, прочетох, че е добре да се грундира първо с ленено масло. Купувам такова от Шипка-6, мацвам го- НЕ! - много е светло, няма стил никакъв!! Кво да правя- докопвам от мазето един байц на спиртна основа, цвят палисандър, произведен от ЕТ "КЕМИС" не знам си кога, и още докато е прясно лененото масло, което избърсвам колкото се може по-добре, го мацам няколко пъти с този байц- в цвят палисандър. И, нямате представа: става супер автентично тъмно-кафяво-червено-черно, точно както беше и каквито са всички елегантни палисандрови фретбордове! С други думи, резултатът ме задоволява на 100%. Сега вече остава или да го пръсна с въпросния безцветен спрей-лак за дърво, или направо да го намажа с почистващо-полиращ препарат от Ямайка: Nu-Shine, има го на Русалка до Музикалната академия. Все още се колебая между двете, но засега не съм намерил Лигнеа - китайско тунгово масло, иначе щях с него. За цвета ви казах. А какво завършващо покритие да избера?

... Редактирано от Harrry
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.