Jump to content
Българският форум за музиканти

Джем с теоретични разяснения...


Recommended Posts

Имам едно преложение... не знам доколко е уместно и може да се реализира успешно.

Да се пускат прогресии за джемене подобно на ДЖЕМ-раздела, но всеки който има желание да участва с някакво соло, да напише/ анализира какво всъщност е правил. Не от към техническата част , а откъм теоретичната. Да речем какви скали е ползвал, как е излизизал от тях и т.н.

На мен лично нещо подобно би ми било интересно, а и покрай това могат да се засегнат доста въпроси, по които да се беседва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1

Много готина идея! Някой от хората в час може да пусне пробно направо в Джем раздела, казвайки две думи за хармонията и подходящи ладове, които биха отивали, освен описаното горе. Защо ли се сещам веднага за Kolio_k :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В кой точно раздел да ги пускаме тея неща? Че нещо много взеха да ме трият модераторите и съвсем се обърках. Като напиша нещо отнасящо се до китаристите в китарния раздел и то изчезва. Това в джем ли да е, или в теория, или в уроци, или ще направят нова тема "музикални анализи" или тема "музика" където ще се говори за музика а не за музикални инструменти?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази тема принадлежи към раздел "Предложения" и следователно ще бъде изместена там. А въпросната информация считам, че нормалното е да се сервира като гарнитура към основните постове в раздел "Джем".

 

@Tozi, ако искаш, прати ми на ЛС информация къде си бил трит, за да огледам и да видим какви са причините.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е чудесна :girl_witch: Подкрепям с две ръце!

 

@Tozi. Това, което ти трием, по-честичко аз, е във връзка с теми, които са дъвкани стотици пъти. Темата, която ти изтрих беше Каква музика предпочитате?, тема без никакъв смисъл. Предизика доста "страсти" и ненужни коментари. Мисли се, преди да се пише във форума. Да не говорим за специализираните му раздели за музикални инструменти. Не коментирай повече триенето на излишни мисли, моля!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята предтава за реализацията беше в самата тема(тази настоящата) да си постваме траци с хармонии, върху които да се свири нещо , точно както е в джем раздела, но там коментите са или "Супер, Браво" или мълчание и по скоро е за забавление. Мислех си да споделяме опит в импровизацията или в композирането на мелодии върху дадена хармония и разяснения как са постигнати. Разбира се , имайки предвид колко малко хора джемят става ясно че още по малко хора ще проявят желание да споделят как точно им тече мисълта в тази насока , но смятам че количеството е далеч по маловажно от качеството. Едва ли някой ще има да каже нещо кой знае какво, ако е бичил пентатоника върху стандартна блус прогресия(примерно). За мен темата трябва да си се развива в теоретичния раздел и ако не за друго , поне защото там надничат само заинтересованите и те са тези които имат какво да попитат или да кажат(като изключим тези които питат къде се продава ЕТМ).И освен това този раздел се поддържа доста сух и скучен (вероятно е целенасочено и тука мога да си спечеля гнева на някой модератор), но нека да опитаме да подплътим теорията със свирене... много по красноречиво е.

@Tozi, точно хора като тебе, имат какво да ни разкажат в теми от този тип и дано да не ти трият постовете тогава, ако се стигне до там че идеята да се реализира... Иначе и мен ме трият напоследък, ама това е друга една тема(техническа ) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина - идеята е смислена и би било полезно, само трябва да се доизмисли формата и точното място.

 

'Джем' може би не е най-доброто определение за случая, по-скоро 'Импровизация' (тя може да е и без колаборация с други музиканти, т.е. без джем; и дори без съпровод. В импровизацията имат място поставените въпроси като напр. избор и комбиниране на ладове (скали).

 

От друга страна - тези въпроси стоят не само при импровизацията, а със същата (или по-голяма) сила при 'предумишлената' композиция. И за композиране на сола (и други мелодични партии) може да се дават аудио- примери и да се предлагат алтернативни подходи пак със записани откъси.

 

Това, според мен, поставя предложеното начинание твърдо в 'теоретичния' раздел - може би един под-раздел като напр. "Практика на композицията и импровизацията", където теми ще се стартират задължително с аудио- материал. (Или плейбек за импровизации, или пък готова композиция или импровизация за теоретична 'дисекция'). Възможните отговори/коментари са или "Тук чуваме, че е използвано еди-какво-си, защото... ..." или "Това може да се изсвири също и така... ... ..., защото... ..."

 

- - - - -

А разделът 'Джем' (извинете оф-топика) не е съвсем джем, а по-скоро едно дружелюбно пишкомерене поединично. На истинския джем най-ценното му е в колективното музициране заедно с други хора, а тук на един и същи плейбек солират поотделно няколко различни души. Най-често плей-бекът не е изсвирен от съфорумник, а е взет наготово или направен на компютър - та няма дори 'виртуална' колаборация. Само на 2-3 пъти успяхме,с известно ръгане, да провокираме именно колективна работа - и това са едни от най-добрите неща произвеждани в раздела. Имам предвид тези случаи, където няколко души учаастваха в един и същи запис - последователно и дори успоредно. Не е баш 'виртуален джем' (тези са в реално време и тук нямаме технически условия), но пак си беше колективно творчество - с отлични резултати.

 

Но това ще е едно друго, отделно предложение :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това би било прекрасно :hysterical:

 

Освен, че ще ми е наистина любопитно да чета "оправданията" на колегите (защо са изсвирили еди-какво си, еди-как си), ще имаме възможност и да наблюдаваме как според едни теории изсвиреното е "пълна глупост", а според други - "нещо, съвсем в реда на нещата" (или пък, в трети случай - вярно според няколко гледни точки, но по различни начини), което смятам за особено важно, имайки предвид ниския дух, въображение и музикална култура на голяма част от днешните свирци...

 

(Опитах се да кажа, че би се подобрило общото ниво по този начин :) )

 

П.П.:

Относно "джем" и "колективна импровзация":

Бях категоризирал (в една от темите за импровицация) видовете импровизация и когато стигнах до "колективната", само двама-трима души знаеха за какво говоря...

 

П.П.П.:

В този раздел биха могли да се качват и "живи", нерепетирани джемове?!

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, според мен, поставя предложеното начинание твърдо в 'теоретичния' раздел - може би един под-раздел като напр. "Практика на композицията и импровизацията", където теми ще се стартират задължително с аудио- материал. (Или плейбек за импровизации, или пък готова композиция или импровизация за теоретична 'дисекция'). Възможните отговори/коментари са или "Тук чуваме, че е използвано еди-какво-си, защото... ..." или "Това може да се изсвири също и така... ... ..., защото... ..."

 

- - - - -

Според мен, създаването на цял подраздел ще е много претенциозно , като може да се предположи колко пусто ще е там, защото всяка една такава тема иска, съответните умения и познания от страна на автора и не че няма много такива хора , но отделно си трябва и желание да го правят, тъй като иска време, а общо взето мотивацията е само за да бъдат полезни на другите... мислех си че е достатъчно да има една единствена тема в която , който има аудио материал и някакви разяснения към него да ги пуска. Също би могло да се пуска и плейбекът , за да може някой друг да предложи различен поглед над едно и също нещо- така ще е интересно и информативно според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

 

Съгласен, че вместо подраздел това може да е просто тема - ако успеят да я опазят участниците (и модераторите) от замърсяване със странично или неконструктивно съдържание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам в какъв раздел/тема трябва да бъде но не е лоша идея, особено за по-криви хармонии. Ще ни е хубаво на по-необразованите да видим какви ги мислят големите батковци :)

Само да не забравяме че да си анализираш хармонийката и да си замислиш какво да и боцеш отгоре си е част от кефа ...

Май най-добре да го оставим това като пинната тема горе в раздел "джем" и който има мерак да си слага пояснения на свирните ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или пък, както е в allaboutjazz.com, в раздел "теоретичен" се заковава една тема changes/analysis, на български примерно: Прогресии/хармонизации/анализи или нещо такова и сме готови.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

давайте давайте :) надявам се чрез тази бъдеща тема да обогатя нищожните си знания в тази сфера :) Силно подкрепям идеята и искрено бих желал да се реализира :drummer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудна идейка! :)

Аз няма как да обяснявам, ама ще чета.

Ако дадена тема е интересна и събуди любопитството на по-голяма аудитория, със сигурност ще се намери подходяща форма за обясненията. Дано да има и такива, поднесени по-достъпно (на забавн каданс и с глас "зад кадър"...). ;)

 

А има ли хора, които просто да са навити да бъдат и "лектори" в раздела?

А дали няма да са все едни и същи?

Ясно е, че всички имаме желание да понаучим по нещо, ама как ще се чувстват тия, които ни дават тази възможност - дали това няма да им опорочи кефа от участието?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно , да!

Дали ще има кой да разкава не знам.... иначе не е казано че трябва само тези , който са наясно какво правят да пускат записи. Аз например бих пуснал и нямам нищо против, някой да ми каже, къде греша, къде нацелвам, къде мога да разнообразя еди как си(от теоретична гледна точка имам предвид) и т.н....

Но наистина, ако няма желаещи(и знаещи) да коментират, нещата се обезсмислят.

 

ПП.

Самата тема си я бях пуснал в Теоретичния раздел и изобщо нямах идея че ще се подлага на дебат като предложение за раздел... Досега можеше вече да има и някой включил се... и да се беше разбрало как и дали ще върви.

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.