Jump to content
Българският форум за музиканти

Точки по грифа


didko2

Recommended Posts

Скоро си купих първата китара. Българска е, нищо особено, но по грифа няма точки; понеже се уча колкото мога в момента и биха ми помогнали, кажете как е най-безопасния начин да си направя (и да са устойчиви, а после да се махат безпроблемно). Или още по-хубаво ако се продават под формата на лепенки някъде в София или Пловдив?

Cheers :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз на баса си направих с маркер чертички, но не по фретборда, а отгоре, така че да ги виждам само аз (отпред не се забелязва) - доста по-удобно е и няма нужда да си кривиш главата :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също си купих китара на скоро (първата ми) и има "точки" от горе. Понеже съм левичар обърнах струните и вече е китара за левичари. Много хора го правят. Но изникна един проблем: Точките бяха от горната страна преди, а сега са отдолу ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами такива, които да можеш да махнеш безпроблемно след време, трябва да са единствено лепенки. По принцип се продават такива лепенки, специално за отбелязване на прагчетата, но най-вероятно ще ги намериш трудно, ако изобщо се продават някъде из Пловдив или София, а сигурно и не са много евтини. Затова ако искаш може да пробваш нещо импровизирано с някакви лепенки от лепяща хартия, която се продава по книжарниците.

 

По принцип inlay-и (точки, триъгълничета, черепчета и т.н.) се слагат на

 

(1), 3, 5, 7, 9, 12, 15, 17, 19, 21 и (24) прагчета.

 

Първо не винаги се слага; има китари и които нямат 24 прагчета (в твоя случай може дори да няма и 21, ако китарата е класическа или някое старо българско извращение :thumbup: ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич по принцип е по-добре да са отгоре за да ги виждаш само ти.В противен случай взимаш цени(етикети) от тези които се слагат в магазините на продуктите после ги режеш с перфуратор и си ги залепяш.Държат добре:surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич по принцип е по-добре да са отгоре за да ги виждаш само ти.В противен случай взимаш цени(етикети) от тези които се слагат в магазините на продуктите после ги режеш с перфуратор и си ги залепяш.Държат добре:)

С обикновени лепенки ме съмнява да стане, тъй като биха се изтрили много бързо при търкане между праговете със струната.

Виж, от познати съм чувал, че имало някакви светлоотразителни лепенки, които били идеални. Тънък материал, същевременно гладък и устойчив, но нямам идея от къде могат да се намерят такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо няма да се получи със залепяне на каквото и да било върху фретборда. При първия бенд го смятай за паднало. Или то или струната, зависи кое ще се окаже по-здраво.

Затова се наричат инлеи (inlay) - доколкото съм запознат с техниката на производство (т.е. никак :happy:) в грифа буквално се издълбават точките (триъгълничетата или там каквито хуйни може да са други) и се пълнят със специална смес, наподобяваща (и по функция) лепило. Едва след като изсъхне се изравнява с фретборда и се лакира.

Всяко залепяне на нещо върху фретборда си е тъпотия. Рискуваш да си нараниш струните, а 1000% ще се отлепи. Освен ако не залепиш парче фолио, което да запълва цялото разстояние между две прагчета. Но пък едва ли някой иска това, а и все пак ще се изтърка.

Ако ставаше така...

 

:pray: Хах, сетих се как бях правил една Кремона... изшкурих й грифа, изрязох си на плотер от златно фолио формата на "дървото на живота" от Ibanez-а на Стив Ваи и го лепнах. Лакирах го, всичко както трябва. Въпреки всичко пак има известни проблеми когато не е "инлей"-вано.

 

Наистина най-мъдро ми се струва (+ евтино + безопасно + лесно за махане + естетически издържано даже ако щеш) да си боднеш някакви линийки от горната страна на грифа (тази, която виждаш, когато го хванеш... кви са тия глупости за ляво/дясно) с маркер и да забравиш за цялата история ;)

 

ЛЕД инлеите са ефектно нещо, но са кофти за правене извън фабриката. В смисъл, трябва да си с поне 1 килограм дипломи по дърворезба, за да не си орезилиш китарата. Идеята е същата иначе - издълбават се дупки за всеки светодиод, купуват се диоди с плосък връх и се издълбава каналче по продължение на грифа за кабел за захранване, връзват се последователно и с 1-2 батерийки в тялото си жица. И, както казах, вероятно с вече развалена китара. :)

 

П.С. Не, че съм китарист, ама ми стига на 12 прагче една точка (на баса ми поне си го оставих така).

Редактирано от fusion
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Хич не си прав. Ако се залепи някакъв тънък винил в/у фретборда, струната въобще няма да го докосва, камо ли да го разлепи или тя самата да се скъса.

 

А инлеите са си солидни парченца, които се слагат в предварително издълбаните дупки, не са лепкава смес ;)

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, де, за последното си казах, че съм безкрайно некомпетентен :happy:

Но все пак си мисля, че да се лепи е кофти идея... айде, струната трябва да се постараеш доста да я скъсаш, но... знам ли, какво ли разбирам пък аз от фолиа и прочее ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро си купих първата китара. Българска е, нищо особено, но по грифа няма точки; понеже се уча колкото мога в момента и биха ми помогнали, кажете как е най-безопасния начин да си направя (и да са устойчиви, а после да се махат безпроблемно). Или още по-хубаво ако се продават под формата на лепенки някъде в София или Пловдив?

Cheers :rocker:

 

 

Напиши ги с маркер или с лак за нокти, после ги изтрий със спирт или лакочистител.

Ползвай шаблон за да са еднакви.Пусни си линия за да са в центъра.

 

п.с. ако китарата не беше българска, не бих те съветвал да го правиш по този начин.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.