Jump to content
Българският форум за музиканти

Звук от перцето


BWC

Recommended Posts

От известно време когато свиря чувам как перцето удря струните - един такъв мн остър висок звук , и най - вече потресаващо дразнещ . Сега като се заслушам (и в много клипове по тубата и т.н. пичове които правят доста сериозни изпълнения с яка техника и подозирам стабилни познания по звукообработка) г о чувам и там , а дори и в някой записи на песни . Когато не се замислям за него сякаш го няма но понякога е доста дразнещо ... като скърцане на стереопор .

 

Та питам на какво се дължи , и има ли начин да се отстранява или намалява и вие какво правите по този въпрос ... ако го чувате де .

 

ЧНГ !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи напредваш, започнал си да чуваш по-добре. Следващия етап е да започнеш да правиш разлика между добра и лоша китара, в звученето. Адаптери, струни, разликите в материалите и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С риск да съм доста груб с теб, просто ще те помоля да се държиш приличничко :thumbs_up: Първо пишеш невероятно неграмотно. Второ говориш за УШЕВАДНИ неща, все едно са нещо невероятно. Това под струнките ти са микрофони, ако мога да ги нарека така. Те приемат всеки звук, бил той паразитен от слайд или от перо и го възпроизвеждат през кубе, колона на уредба, слушалки. Този звук е част от това, което се нарича свирене на електрическа китара с пуснат дист или подобен украсяващ ефект, а дори и през чист канал. Същото нещо става и с бас китарата. Премахването на звука става с много свирене и учене на това как най-правилно и чисто да извлечеш тон от дъската в ръцете си. Премахването на този звук с апаратура ще отреже много честоти и ще стане пастет, поне според мен и слабите ми познания по обработка на звук.

 

П.П. Поровете винаги са стерео, защото имат ляво и дясно ухо! Казва се стиропор. Синдромът "Батерий" уви не се лекува...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С повече думи, че явно мисленето се тачи по-малко от писането: ако свириш с пръсти няма да го има този шум

Редактирано от sasoh
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

 

Пробвай да държиш перцето максимално близо до струните (подозирам, че това го чуваш най-вече при downstroke - може би даваш на перото по-голяма засилка от необходимото). Също може да му дадеш лек ъгъл спрямо струната, а не да бъде абсолютно успоредно (ако малко по-мекият саунд върши работа за това, което свириш).

 

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи напредваш, започнал си да чуваш по-добре. Следващия етап е да започнеш да правиш разлика между добра и лоша китара, в звученето. Адаптери, струни, разликите в материалите и т.н.

По скоро последен етап :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Да, преди него е ваденето по слух на сола, а преди него на хармония. Последно няма в каквото и да е. Има само ако спреш да се занимаваш, което е кофти.

 

Цялостното свирене се нагажда според това какво чуваш. Слухът е обратната ти връзка. Щом си започнал да чуваш нещо конкретно, което не ти харесва, значи съзнателно или несъзнателно ще го превъзмогнеш (най-често второто).

 

Голямо значение има и звукът. Например ако свириш с много високи или имаш ривърб и атаката отеква.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

 

Пробвай да държиш перцето максимално близо до струните (подозирам, че това го чуваш най-вече при downstroke - може би даваш на перото по-голяма засилка от необходимото). Също може да му дадеш лек ъгъл спрямо струната, а не да бъде абсолютно успоредно (ако малко по-мекият саунд върши работа за това, което свириш).

 

 

Поздрави,

 

Петър

 

 

Мисля, че си искал да кажеш перпендикулярно, 'щото успоредно няма как да атакува струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък мога и успоредно, и перпендикулярно и златната среда е да е леко под ъгъл, както предлага Пешо, поне за мен си. В случая, успоредно ще рече, ако перото само по себе си лежи в равнина и равнината е успоредна на струната ( тия 'дето не разбраха да копат както могат :thumbs_up: ).

 

Може и да се бъзикаш, обаче саркастичния филтър не може да улови хумиристичното в поста ти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nordon приеми струната за права и виж ТУК к'во пише и се позамисли малко !

 

Не съм искал да обиждам никой с предния си пост ,но смея да твърдя ,че съм направил правилна забележка.

:thumbs_up::whistle::)

 

 

Сега по темата

 

BWC с какъв модел перо свириш,защото и това е от значение.

Редактирано от agrogrind
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Странно ... мен много ме кефи този лек звук от перцето, например при по-бързи пасажи.

 

Ей мислех че съм единсвената дето се кефи на лекия саунд от перцето. И аз му се радвам особено на някои бързи неща като например края на One на Metallica, особено при мойта "леко" скапана техника, която с дисторшъна леко маже понякога звука и не се чува така рязко както бих искала, но пък ако го намаля шуми, затова за мен е безценно и проятно да чувам тракакането на перото в струните понякога. Иначе има начини да се избегне, ако свириш по-внимателно и прецизно и не оставяш много място между реалната атака и допира на перото до струната няма да го чуваш толкова, както и ако леко подмениш ъгъла както прочетох в един по-горен пост. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

аз смея да твърдя, че Нордон ти е направил по-правилна забележка :thumbs_up:

може би имаш предвид, че перцето с върха си "сочи" към струната и си представяш това като някакъв деветдесетградусов ъгъл

не виждам обаче това какво общо има с темата, все пак тука говорим за перцето като равнина...

отвори собствения си линк и виж първата картинка

представи си равнината като перцето и правата извън равнината като струната - баш успоредни са си...

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nordon приеми струната за права и виж ТУК к'во пише и се позамисли малко !

 

Не съм искал да обиждам никой с предния си пост ,но смея да твърдя ,че съм направил правилна забележка.

:thumbs_up::whistle::)

 

Перото стои успоредно на струната. Перпендикулярно ще е, ако удряш с ръбчето. :D

 

П.П. Изпревариха ме.

Редактирано от BlindVictim
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

аз смея да твърдя, че Нордон ти е направил по-правилна забележка :thumbs_up:

може би имаш предвид, че перцето с върха си "сочи" към струната и си представяш това като някакъв деветдесетградусов ъгъл

не виждам обаче това какво общо има с темата, все пак тука говорим за перцето като равнина...

отвори собствения си линк и виж първата картинка

представи си равнината като перцето и правата извън равнината като струната - баш успоредни са си...

 

\/

 

Естествено ,че това имам предвид.

 

Повече от ясна ми е ситуацията и даже ми е много интересно, как си представяш свирене на 5-та струна при такава постановка ?

 

Сори за офтопика отново!

Редактирано от agrogrind
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.