Jump to content
Българският форум за музиканти

Търся схема за 6н2п като 2-ву стъпален предусилвател


Recommended Posts

Имам лампов усилвател с една ламБа и звучи прекрасно, в него си включвам китарата. Момчето дето ми го прави ми е оставило цокъл и ламБа 6н2п на която и е подал отопление от 6.3 волта. Питането ми е да се направи двустъпален предусилвател който да претоварва крайната ламБа с усилен сигнал и така да се получи дисторшън... Търся схема.

Редактирано от a_panov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемите за ECC83/12AX7 ще работят и с тази лампа/само трябва да се съобрази пиновете на отоплението,така че е въпрос на избор вече какъв характер искаш на тона,какво усилване/кривене,със/без тон корекции и т.н.Разгледай сайта AX84 , има "типичните " схеми на предусилватели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.sugardas.lt/~igoramps/

Ето тука има и предусилватели и комбота ама не са с една лампа. Аз ще си харесам нещо все пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега какъв е проблема? Трябва да е само с една лампа с два триода ли?

Тогава трябва да се комбинира с основната схема, но нея не я виждам.

Покажи схемата на съществуващото положение, за да може да се мисли за решение с един двоен триод.

Най-лесно е да се направят две стандартни усилвателни стъпала, да се вържат последователно и ще има изкривявания.

Ако се иска нещо качествено, не може да се поставя условие, а да се направи по тертипа на определен производител - за конкретен звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усилвателя е производство на фирмата "METALLHAMMER" базирана в EU. Крайната ламБа е 6П14П-Е, схемата не я знам каква е, но от входния жак сигнала минава през потенциометъра и влиза директно в лампата.

 

S6003183.JPG

 

S6003186.JPG

 

S6003190.JPG

 

Eто какви приложения намерих които ми харесват за 6н2п / ECC83 / 12AX7

 

1.

S6003191.JPG

 

2. Това е RIAA предусилвател само с 1/2 от цялята ламБа. http://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/1_ecc83.htm

 

3. От тука pdf-a http://www.freewebs.com/valvewizard1/gainstage.html Около лампата има 3 резистора 100К, 1М и 1.5К и един електролитен кондензатор 22 микро фарада - Fig. 1.18

 

4. Eто тука 1М и грае ролята на делител на сигнала и определящ за втория триод усилването и така за цялата ламБа.

gs15r-jp.gif

 

5. Подобно на горното но с други данни на елементите.

sb12-jp.gif

 

6. Още една но с различни стойности на елементите.

sb127868-jp.gif

 

7. Още веднъж на Аmpeg усилвател.

b25-jp.gif

 

8. Усилвате който не ми харесва щото не е това дето искам и вързването на триодите не е това което искам.

hwpre3.gif

 

9. Ето и на LANEY eдна схема дето има драйв от два триода.

gc30v.gif

lc50.gif

klipp100.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дайте мнение ето за долната схема, мисля да го направя като ЕСС82.

Чакам мнения.

Може ли да махна R1-4?

Изхода на предусилвателя влиза в крачетата на китарния жак на усилвателя, така че тоя целия предусилвател стои пред текущия усилвател. Така може като мушнеш жака който сега е на усилвателя да дисконектваш предусилвателя и да ползваш само крайната лампа когато искаш чист звук.

S6003192.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чист звук и със предусилвателя ще можеш да постигаш като намалиш потенциометъра между двата триода.Резисторите от 1-4 можеш да ги замениш с един със стойност 68К /това е стандартна стойност за повечето усилватели/.Ако го разкараш напълно рискуваш да слушаш радио .Тази схема е доста типична/тази означена като Laney/,като аз лично бих избрал кондензаторите в обратната връзка да се превключват между изключен,голяма/22,47uF/ и малка стойност/680n,1uF/ за повече опции във звученето,както и бих добавил някакъв тон коректор между предусилвателя и крайното стъпало.

Имам доста подобен усилвател и ако свириш тихо драйва на предусилвателя е до крънч,с кривеен и от крайното стъпало става за рок.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

шасито ти е предвидено като тази схема, само дето тук е с крайна лампа 6V6,но ти си ползвай твойта 6П14П -

174859953612708505601264453518Oq7Wdmu9WufeuPT8CFCs.GIF

 

ИЛИ ЕТО ТАЗИ :

183578428811048141701264453729wt5VXWKhIdAUT3s9UZ8N.JPG

 

Иси готов. Усилвателчето Металхамер ти го е направил супер, ако искаш с 6Н2П, само транспортирай изводите епоред нейния цокъл Това е. Дано съм бил полезен.Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Moя съвет е да се ориентираш по звука на някой драйв/амп, който ти харесва, да разгледаш характерните неща при него, да измислиш схема, която да реализираш екпериментално(включена в крайното ти стъпало), да я догодиш по вкуса си и чак след това да я направиш в кутията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.