Jump to content
Българският форум за музиканти

Behringer FX100 или DD100 Digital Delay


velit

Recommended Posts

абе тия дни съм се решил да си зема камионче и съм се спрял на Behringer FX100 и DD100 Digital Delay вие чували ли сте ги звука добър ли е?МОля кажете...мерси предварително

 

да кажа само че китарата ми е скуеър с 1 двоен от 350 лв да можете да прецените какъв ще е горе доло звука

Редактирано от velit
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имайки предвид, че ще ги ползваш за китара и ще ги включваш преди кубе, звука би трябвало напълно да те устройва. Единственото, което е малко съмнително при тази марка е надеждността, но пък ако си имат гаранция и не са скъпи, мисля че не са лошо решение на тоя етап. При FX процесора, доколкото виждам, имаш контрол на 2 параметъра на всеки ефект, което може и да се окаже малко за някои ефекти. Във всеки случай, ако цената е добра, не виждам защо да не става процесорчето.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами 60 лв е...само не разбрах това (Имайки предвид, че ще ги ползваш за китара и ще ги включваш преди кубе) какво имаш предвид преди кубе?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами имам предвид, че не ти трябва супер висококачествен ефект за студийна работа, а просто ефект за китара, с който да свириш, включен в китарен усилвател. Една голяма част от хубавите комбота имат в себе си не какъв да е, а пружинен Reverb(който едва ли може да се каже, че има голяма прозрачност на звученето), та, във връзка с това, би трябвало почти всеки нескъп цифров ефект(като този) да ти свърши работа.

 

ПС: Под кубе имам предвид усилвател за китара, който включва в себе си и говорител/кабинет(не са отделно глава и кабинет).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мисля, че популярните педалчета на Бос(особено по-класическите такива) биха изпъкнали с нещо, като качество на звука, понеже в общи линии ползват същата евтина компонентна база(в общи линии евтини компоненти, които има във всеки телевизор, радио или CD плеър). Единствено надеждността им със сигурност е по-добра.

 

Конкретно от аналоговите ефекти на бос, изпълнени със закъснителни линии(старите им флейнджъри, хоруси, дилеи), допускам че педалчето, което си си харесал, може и да е по-добро като звук.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ммммм...един последен въпрос ако може.Аз сега имам камионче на тая марка хеави метал педал и после ще мога ли да го включа в това камионче и звука ще се размаже ли или ще си остане как си е и сега и трябва ли ми още 1 адаптер за него или 1 стига за двете?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, със сигурност ще трябва поне да раздвоиш кабела от адаптера си, за да захраниш и двата ефекта. Препоръчително е да се ползва специализирано захранване за педалчета, но на първо време можеш да минеш и с адаптера. Единствено трябва да гледаш колко ток харчат педалчетата. Като събереш цялата консумация, трябва да не надхвърля, примерно 60% от тока, който адаптера може да отдаде, без да се запали.

Трябва да внимаваш и с поляритета, когато правиш накрайник за второто педалче.

 

Това дали звука ще се размаже или не, зависи от това, как боравиш с педалчето.

 

Ползвай пунктуация!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мисля, че популярните педалчета на Бос(особено по-класическите такива) биха изпъкнали с нещо, като качество на звука, понеже в общи линии ползват същата евтина компонентна база(в общи линии евтини компоненти, които има във всеки телевизор, радио или CD плеър). Единствено надеждността им със сигурност е по-добра.

 

Конкретно от аналоговите ефекти на бос, изпълнени със закъснителни линии(старите им флейнджъри, хоруси, дилеи), допускам че педалчето, което си си харесал, може и да е по-добро като звук.

 

 

Сори за офтопика,

 

Но ако наистина те разбрах правилно, а именно че старите аналогови дилеи и хоруси на Бос са по лиши като звук от играчките на Бери, то сигурно имаме много различно виждане за саунда :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aми ако говорим за качество, в смисъла на честотна лента, да - старите аналогови времеви ефекти, изпълнени със закъснителни линии, имат доста тясна честотна лента, често ненадвишаваща 3kHz, особено при по-дълги времена на закъснение. Тук не говоря за естетическия ефект, който педалчетата създават, а за схемотехническите им ограничения и качеството на звука има в смисъл "качество на звука". Старите аналогови педалчета обикновено имат сравнително тясна честотна лента на закъснелия сигнал, както и последният често съдържа изкривявания.

В този смисъл, допускам, че педалчето на Берингер, понеже доколкото разбрах е цифрова машинка имаща що-годе съвременни АЦП и ЦАП, би трябвало да има по-прозрачен звук от старите аналогови педалчета. А това, дали ще постигне добър естетически ефект и дали има достатъчно възможности за контролиране на ефектите в желаната посока, е отделен въпрос.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, и аз си мислих, че имаш нещо такова предвид :offtopic-001: , но писах заради евентуално заинтересованите, но не запознати

 

 

 

То на аналоговите дилеи точно в това им е чарът, в смисъл, че стесняват ( страшно много) честотната лента, убиват атаката и скапват саунда все повече със всяко повторение :girl_cray2: . Затова и например MXR Carbon Copy струва 150 долара ( по спомени) в Щатите, а Берито 19,90 :ok:

 

Прозрачен саунд и ясна атака при повторенията, не е непременно плюс при дилеите, често е точно обратното. Всичко зависи от това какво търсим като звук

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При достатъчно съобразителност от страна на инженерите, тези "артефакти" могат да бъдат много добре симулирани с едно DSP в цифровия ефект.

Разбира се, винаги има хора, които предпочитат да платят повече, за да притежават оригиналната схемотехника.

Тя затова и още се произвежда :offtopic-001:. Иначе, някои закъснителни линии от 70-те вече се намират трудно. Това е едно от нещата, което обуславя сравнително високата цена на аналоговите ефектчета, освен, разбира се, славата им.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което обаче се симулира доста трудно е аналоговото поведение ( ако мога така да се изразя ) на ефектите, както и някои тънкости на саунда, при аналоговите дилеи, всички параметри са свързани, тоест количествата повторения, времето и микса влияят върху характера на звука. И най вече първоначалната атаката на звука е много особена и позволява да използваме ефекта с много вдигнат микс, без повторенията да пробиват през оригиналния саунд,. Преди година, за кратко в къщи имах T-Rex Replica- един от най популярните дигитални педали, симулиращи аналогово поведение. Същият имаше много функции, които аналоговите нямат. Сега свиря в една рок група, двама китаристи сме и колегата има TCElectronic Nova Delay , който също има много функции и е качествен ефект.

 

По мои наблюдения и разбира се съобразно с моя вкус и двата педала не докарват качеството на добър аналогов дилей, макар че без съмнение са много, много близо. Но моят личен проблем с такива устройства е, че например T-rexa струва почти 400 долара, докато един добър аналогов дилей плюс един добър дигитален дилей заедно са по евтини. Лично за себе си съм предпочел да имам MXR Carbon copy и Boss DD6, те напълно покривам нуждите ми и за двата вида

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По мои наблюдения и разбира се съобразно с моя вкус и двата педала не докарват качеството на добър аналогов дилей, макар че без съмнение са много, много близо...

 

Нека когато говорим за естетика да не говорим за "качество", а например за "качествено същият звук", което са различни неща.

 

Мисля, че ако просто в закъснителната част на един цифров дилей се сложи lowpass филтър на съответната честота, тогава, дори да не се получи качествено същия звук, то поне това, за по-меката атака на повторенията и все по-заглъхващите повторения, ще се получи.

 

Но... много задълбахме в технически теми. Накратко това, което исках да кажа, за беринджъра беше, че ако случи на бройка, която да не се повреди и да не се носи по сервизи, то със сигурност ще получи дилей, хорус и останалите там ефекти. Дилея ще е дилей.. едва ли има две мнения по въпроса. Единственото, което ме притеснява, е че има само две копчета за регулиране на параметри. Например, ако имаме хорус, то той има поне 3 важни настройки, а именно rate, depth, mix(a някои имат и доста добре звучащата опция feedback). Не знам кои от тези ще могат да се контролират с тези две копчета, следователно какви естетически ефекти ще могат да се постигнат с този хорус. Иначе, че педалчето ще си върши работата, особено за по-непретенциозни изяви и за вкъщи, съм 99% сигурен.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз давам мнения съобразно собствения си вкус и само от личен опит, при това го подчертавам изрично във всеки мой пост. Ако някой се интересува от техническата страна на въпроса, моите мнения със сигурност не са меродавни, защото се базират само на естетика ;) и то предимно моята .От техника не разбирам нищо, и никога не се намесвам в подобни диспути. За музикантите обаче, единствено важно е, даденият ефект да им харесва като звук, техническите аспекти са работа на съответните квалифицирани кадри. Не мога , а и нямам желание да разбирам от всичко. Но ефект се купува с уши (с очи както често се оказва) и личен вкус, а не с осцилоскоп ;)

 

Иначе, лично аз досега не съм виждал Бери в използвано състояние, което да няма проблеми със лоши потове, много бял шум, и скапан байпас ( конкретно с байпаса не знам дали при всички е така, но е така при всички които съм пробвал) отсъстващ при други ефекти. Тези ефекти са подходящи за начинаещи с цел опознаване на работата на даден ефект като идея. Смешно ниската им цена въобще не е без причина такава

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.