Jump to content
Българският форум за музиканти

Е ли 440 херца Ла-то, или не е?


batranbo

Recommended Posts

Така наскоро си купих тунер-щипка за кухарката. Пробвах го и на електричката и на бас-а - върши добра работа. Но осъзнах, че като настроя с него, и после проверя с APtuner-a на компа или с тунера в процесора ми (МЕ-50), показва разлики. Ако коригирам херците на тунера-щипка от 440 на 443, тогава настройката по него съвпада с тази на компа и на бос-а.

ВЪпроса ми е дали тунера просто е грешен или пък другите тунери са настроени за друга стойност на Ла-то??

Знам, че разликата е пренебрежимо малка - не отварям темата защото е невероятен проблем, а по скоро защото е интересен казус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Ап-тунера има едни струни като ги цъкнеш свирят.....еби ги тея херци. Всички тунери са настроени на 440.... има много вредни шумове ...самия удар на перцето върху струната дава пик с различна честота.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

440 Hz E

За установяване на абсолютната и постоянна височина на тоновете се използва уред, наречен камертон, който издава винаги тона ла от първа октава.

 

През годините абсолютната височина на тона ла е била различна.

 

1788 г. - Париж - 409 Hz

 

1850 г. - Виена, Берлин - 442 Hz

 

1858 г. - Интернационална конференция в Париж - 435 Hz

 

1885 г. - Интернационална конференция във Виена - 435 Hz

 

1939 и 1941 - Интернационално споразумение - 440 Hz

А защо децата знаят "до-ре-ми" , а не " ла-си-до"

Редактирано от Басурендер
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имай предвид, че АП тунер ако не е настроен от Recording device на 44100Hz 16bits stereo и дава отклонения. По-точно обратното. Понякога при инстал, дефолта му е 8bit mono и някаква много ниска честота. Тогава е крив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^А тогава защо тук започваме от до? Сами сме стигнали до заключението?

 

А дали ще е с букви или слогове какво е значението? Или по-добрите ги знаят с букви?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата 440->443 може да е от различни неща, включително различна синхронизация.

Пусниси на два компютъра две едни и същи мп3-ки от по 20 минути и ще видиш, че след време ще се разминат.

Както и два часовника се разминават чуваемо за няколко минути.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да вярваш на компютърна програма за абсолютна точност на тон си е малко забавно. Дори самото лагване на програмата може да даде достатъчно отклонение :hysterical: Не знам доколко човешкото ухо е способно да улови разликата между 440 и 443Hz, но ако да - вземи си камертон и настройвай така (въпреки че не вярвам). Всяка схема за тунер също предполага известно разминаване от абсолютната точност - няма как при заводско производство да се постигнат 1000 абсолютно еднакви съпротивления например :greenangel: Те затова хората пишат +/- 5,10,15%

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като се има предвид и влиянието на температурата върху инструмента май тези 3 херца са най-малкият проблем :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Дори самото лагване на програмата може да даде достатъчно отклонение :cheers2: Не знам доколко човешкото ухо е способно да улови разликата между 440 и 443Hz, но ако да - вземи си камертон и настройвай така (въпреки че не вярвам). Всяка схема за тунер също предполага известно разминаване от абсолютната точност - няма как при заводско производство да се постигнат 1000 абсолютно еднакви съпротивления например :offtopic-001: Те затова хората пишат +/- 5,10,15%

 

 

Извинявай... но малко стъкмистика правиш. В смисъл.. лагването на програмата няма отношение към точността, понеже не изменя височината на тона.

Ако звуковия хардуер е добър, тунера може да работи зверски точно. То и в тунерите работят.. компютърни програми.

Съпротивленията също не играят - обикновено за синхронизация се ползват кварцови генератори на някаква висока честота(примерно 30MHz).

Иначе наистина е най-добре на слух, но това не винаги е възможно, примерно на шумно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен проблем ти идва от различните вредни шумове

има много нечуваеми за ухото ни честоти , който микрофона улавя

;)

това ме навява на едни спомени

бях още в началото

бях седнал да настройвам китарата (за пръв път чрез ап тунер)

в същия момент по радиото бяха пуснали nothing else matters

И познайте кво стана.... :rulez::rulez::oops:

Редактирано от balombi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.