Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос - регулиране на нът на китара


Recommended Posts

Някаква идея с какво мога да изпиля пластмасов нът на акустична китара?

Искам да намаля малко екшъна на първите позиции, а нямам необходимия набор лютиерски инструменти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повечето лютиерски инструменти са си най-обикновени инструменти. Включително и малките пилички, които ти трябват. Във всеки строителен хипермаркет, че дори най-вероятно и в обикновен такъв, ще намериш комплектчета от няколко тънки пилички с различни профили.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Taкa e, но едва ли ще намериш пилички, които да могат да прорежат достатъчно тънък канал, без да го правят V-образен.

Ако си сръчен, можеш да си поиграеш и с макетно ножче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, наистина за най-тънките струни няма как с пила.

 

Има едни остриета за ножовки, които са като тънко въженце от метал (не знам как се нарича) и май са достатъчно тънки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някаква идея с какво мога да изпиля пластмасов нът на акустична китара?

Искам да намаля малко екшъна на първите позиции, а нямам необходимия набор лютиерски инструменти

Разхлабваш струните, с отвертка и чукче чукваш нъта и го отлепяш от грифа. Купуваш шкурка 120 и намаляваш височината на нъта откъм долния край с престъргване по избор. Залепяш нъта обратно с ''капчица''. Свириш! :hooray:

Кви пили, кви лютиерски инструменти, кви ножовки?!

 

Шкурка и лепило, и ръчички! :D

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите, последният беше много добър :rockband: . Иначе мисля да пробвам с макетно ножче. А за протокола- кво значение има, че канала ще бъде V-образен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма никакво значение. При ролер-нътовете формата между двете съчми също е V-образна...

 

Roller%20nut.jpg

370011.jpg

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някаква идея с какво мога да изпиля пластмасов нът на акустична китара?

Искам да намаля малко екшъна на първите позиции, а нямам необходимия набор лютиерски инструменти

 

Ако имаш шмиргел можеш да оформиш листове от ножовка в необходимите ти профили и дебелини.

 

Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за протокола- кво значение има, че канала ще бъде V-образен?

 

Значението е такова, че ако е по-веобразен от необходимото, ще си изкарваш струните от каналите, когато правиш бенд на първите 1-2 позиции в стил "Back In Black" на AC/DC.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има и друг момент. аз направих грешката да си купя необработен нът и да му правя каналите сам. сега първа струна хем е цялата в канала (а не само наполовина както трябва да е), хем канала е по-широк от нея, което води до неприятен бъз (абе не точно бъз, по-скоро фалшив звук все едно минава през phaser) от това, че струната има къде да мърда в канала, когато вибрира при свирене. купил съм си сега едно графитено нът-че от Капъша и чакам да дойде момента да сменя струните за да сменя и нъта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 years later...

Скромният ми опит сочи, че ако спазваш 13-15-градуса наклон при пиленето на нъта и заобляш да няма много рязък връх, с малко повече пот и псувни ножче за рязане на ампули също свършва работата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чета доста глупости в темата, продължавайте все така - досега не прочетих правилен съвет, само такива тип проба грешка.

 

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for_Nuts_and_saddles/Essential_Nut_Making_Tool_Kit.html?tab=Instructions

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За инструментите на stewmac - ясно. Там има инструменти за всичко.

Но пак има уговорки, поне ако искаме да звучим много вярно на първите позиции, без Earvana нът...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Два нъта от камилска кост съм си правил сам. Местата на струните засичам с триъгълна малка пиличка (няма да обяснявам подробно понеже твоя е прорязан вече) и после се стърже с парчета от струните. Преди прорязване трябва нъта да е добре нагласен на височина за да не се налага правенето на дълбоки канали. Има определени изисквания за височината на струните при нъта, за постигане на възможно най-нисък екшън без фрет бъз. С голите струни иска малко повече стъргане, но става. Имам и малко менгеме което доста облекчава работата. И т.н. Гадно си е! Предпочитам нещо наготово  :greenball:

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чета доста глупости в темата, продължавайте все така - досега не прочетих правилен съвет, само такива тип проба грешка.

 

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for_Nuts_and_saddles/Essential_Nut_Making_Tool_Kit.html?tab=Instructions

 

Аз изкопах отнякъде тази тема. Следователно приемам изказа от цитата по-горе като вид забележка.

 

Държа да се отбележи, че:

 

1-во: човекът (който надали сега е тук и чете) питаше "С какво мога да изпиля пластмасов нът на акустична китара" и е добавил "Нямам необходимите лютиерски инструменти"

2-ро: поради същите проблеми и аз съм правил нът, дълбал нът и прочие, СПАЗВАЙКИ разстояния между канали, градуси и т.н., дори оформяйки финалния вариант 1:1 с оригинален нът.

 

Доколкото знам, когато човек пита и има нужда от помощ, писането в този форум на неща от личен опит е разрешено... особено ако съветите вършат работа.

 

Но, виж, metalhammer , да копираш линк от нета на инструменти за 200 долара + инструкция кое как се прави не е помощта, която трябва на човека. Уважавам те като по-стар потребител от мен, но не мога да приема, че хората говорят глупости. Истината е, че като няма инструменти, всеки се оправя както и с каквото може. Именно пиличка/ножовка за ампули е нещото, което е достатъчно тънко за каналчета на първите 3 струни. И не, не научавам сега колко трябва да бъде височината за моята китара. Просто не ми се занимава да ходя до Русе или София при лютиер за 30лв (+ поне още толкова за транспортни) да ми направи нът, когато имам нът, а трябва да се коригират няколко струнки (ама не всички!) :)

 

Та така, ако се чудиш защо говоря точно аз, ами защото днес подкарах темата. Не глупости, а истини са написали някои хора, нека да не са всичките.

Освен това последният ми нът го окепази именно лютиер. Ето затова давам съвет с какво може. Може и с часовникарски пили, който има...

 

=========

 

КЪМ ВСИЧКИ, КОИТО ЩЕ ПИШАТ СЛЕД МОЯ ПОСТ:

 

Тъй че, моля ви, хора, дето четете това, не се дръжте така сякаш вие сте измислили инструмента китара, защото тук сме събрани да си помагаме с каквото можем. Опитът на едни е по-голям, сръчността също. На други не е, но какво да се прави. Затова се и дразня..

За мен най-добре е като има тема-въпрос, всеки да си казва мненията, а който има нужда просто да обмисли кое му харесва най-много и кое му се струва най-правилно след проверка и консултация и да действа, а не да се държим тука сякаш някои са тъпи, други много знаят, а на практика никога не са правили това, за което съветват, трети пък са истински лютиери, които и знаят, и могат, ама и глобяват ;)

 

На всичко отгоре не във всеки град и област има компетентен лютиер, който да отстранява такива дребни (но важни) забележки.

 

Седях в този форум 5 годни без да говоря. Четях. Падах, плаках и летях... и накрая реших да почна да пиша, за да споделям опит и знания, трупани в продължение на близо 2 десетилетия. Накрая видях отношение, каквото никой не ми бе показвал - обиди, насмешки, нападки, всякакви шитни. И почвам да се ядосвам сериозно, когато хора - лаици много вземат да знаят, а накрая кръгла нула като майстори и музиканти.

 

Останете със здраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.