Jump to content
Българският форум за музиканти

Стара цигулка


Recommended Posts

Здравейте,

Притежавам стара цигулка, която е направена по поръчка в западна Германия преди около 250-280 години. Искал съм мнения от лютиери, но от никого не получих задоволяващ ме отговор. Единственото което получих от тях е потвърждение за годините на инструмента. Най- често срещаното мнение бе, че наподобява бароков стил, но има и своите лични специфики. Цигулката е в перфектно състояние, изключително запазена за годините си. Лъкът и куфарът на цигулката също са автентични. Скоро ще приложа и снимка и моля за реална оценка и мнения

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си от София пиши ми да се уговорим да я видя.Ако не си, само по снимки малко трудно може да се направи оценка.

А иначе преди 250 години не знам да е имало западна Германия. :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Притежавам стара цигулка, която е направена по поръчка в западна Германия преди около 250-280 години. Искал съм мнения от лютиери, но от никого не получих задоволяващ ме отговор. Единственото което получих от тях е потвърждение за годините на инструмента. Най- често срещаното мнение бе, че наподобява бароков стил, но има и своите лични специфики. Цигулката е в перфектно състояние, изключително запазена за годините си. Лъкът и куфарът на цигулката също са автентични. Скоро ще приложа и снимка и моля за реална оценка и мнения

 

 

Здрасти, от написаното ти в поста не става ясно какво точно питаш. Ако си от София може да се видим, ще ми е интересно, пиши на лс.

Ако я продаваш - не бързай! такива инструменти се продават след предварително проучване, за да се вземе максималното.

По снимка никой няма да ти каже цена, все пак цигулката е за свирене и който възнамерява да я купи ще иска да я разсвири.

Стефан

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Притежавам стара цигулка, която е направена по поръчка в западна Германия преди около 250-280 години. Искал съм мнения от лютиери, но от никого не получих задоволяващ ме отговор. Единственото което получих от тях е потвърждение за годините на инструмента. Най- често срещаното мнение бе, че наподобява бароков стил, но има и своите лични специфики. Цигулката е в перфектно състояние, изключително запазена за годините си. Лъкът и куфарът на цигулката също са автентични. Скоро ще приложа и снимка и моля за реална оценка и мнения

 

като правиш снимки имай в предвид че следните снимки са много важни:

-на макро режим снимай профил и анфас на областта 2,3 сантиметра под горното прагче и около 3 сантометра над прагчето ( областта на кутията за ключове);

-пак на макро в профил областта където токчето на шийката е вкопана в тялото на цигулката.

-покажи как и колко капака и дъното надстърча странично на царгите и всякакви други снимки, които сметнеш за важни да се покажат.

 

Чакаме снимки :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2474/26...Zgdu67p89C3.JPG

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1744/36...H7GqTCkMBBE.JPG

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1554/26...LJDI5GSNjdj.JPG

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2314/10...6JHwTlTfIw7.JPG

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2283/17...GHgMqLpNUSr.JPG

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2934/40...ONrW6Fd1dIg.JPG

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2047/14...fgMUDe6VeVX.JPG

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2635/16...bijvsaHIjIo.JPG

 

 

Здравейте,пускам линкове,дано е удобно за всички,относно мнението на bluesman,извинявам се ,но късно видях твоя пост.

Относно lyubohar,от Пловдив съм, аз имам предвид западната част,а не ФРГ.Ти,ако случайно мислиш,че една държава има само три посоки -север,юг и изток ,това вече е отделен въпрос

naymov,не смятам да бързам просто искам мнения и оценки,малко се забавих със снимките ,но сега успях

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видях снимките на цигулката.Ако бяха направени по препоръката на "bluesman"

щеше по добре да се ориентираме.Но и така се разбират някои неща.Единственото нещо което напомня

на барок е жабката на лъка,но само напомня.

Цигулките преди 280 год. са се настройвали на по нисък строй и са имали

по къси шийки,а и ако е барокова цигулката шийката и грифа щяха да имат друг вид.Дълго е за обясняване.

За да се свири на съвременен строй ,по късите шийки са се премахвали и на тяхно място са се присаждали по дълги и с малко по

различен ъгъл.Няма никакви следи по кутията на ключовете от такава интервенция.

Единствено по интересен е гърба като материал.Също така формата е малко особена и напомня на

някои от цигулките с марка "Hopf", но това може и да е илюзия от снимките.

Аз мисля,че не е толкова стара и не бих очаквал много от тази цигулка,но това си е мое мнение.

Поздрави и успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря,оценявам мнението ти.Значи това,което мога да потвърдя със сигурност е годините на инструмента,а именно над 250,относно историята на инструмента,тя е малко странна,както казах по-горе направена е по поръчка... за едно момиче,което е свирило на нея,незнам за какъв период от време,оттам на сетне цигулката само се е съхранявала

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

99 % съм сигурен че е така.Ако царгите са вкопани в основата на шийката процентите стават 100.

 

Имам един важен въпрос .От кога си собственик на тази цигулка

Интересно ми е кой ти разказа тази история с момичето и защо си сигурен за годините.

 

...........и моля за реална оценка и мнения ......

 

Мнения може да получиш много но искам да те попитам какъв отговор за теб ще бъде достатъчно задоволителен?

Щом питаш за мнение ще ти кажа ,че моето мнение е по-различно и се разминава с това което си получил до сега.

 

Това беше за мненията .За експертна оценка се плаща. За безплатна оценка ще получиш незадоволителни и не много компетентни догадки.Има няколко добри оценители в Европа на които мнението има значение в световен мащаб.Защо не си потърсил до сега мнението на европейски експерти ?

 

Мога да се закълна че търсиш отговор на този въпрос повече от десет години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....хмм интересно

Инструмента се е предавал по наследство!

Недей да се заклеваш,когато съм бил на 20 години ,а и досега надали съм търсил отговора на точно този въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....хмм интересно

Инструмента се е предавал по наследство!

Недей да се заклеваш,когато съм бил на 20 години ,а и досега надали съм търсил отговора на точно този въпрос.

 

Две такива животни не може да има освен ако не са близнаци.

Taaaa.... царгите вкопани в канали ли са в лицето , дъното и основата на шийката или не са ?

Редактирано от bluesman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Стана ми много интересно! Искам и аз да разбера каква е все пак тази цигулка... на колко е години? От кого е правена? Каква е историята й? Не свиря на цигулка, но това е прекрасен инструмент, за това се интересувам. Просто от любопитство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потвърждавам ВСИЧКО до тук от блусмена и любохар.... Та аз имам Хопф цигулка, на около 100-150 г. и нанистина формата напомня малко. Относно материала - доста различен от моята, за цвета да не говорим. Общото ми усещане е за някаква шашма, за която собственика може и да не знае. 250 г.? не е на повече от 50.

Това е моето мнение на цигулар, и собственик на няколко (наистина стари, според колеги и лютиери) цигулки.

Иначе поздрави, а ако съм обидил някой - с извинение!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново

до блусмен: Аз не изключвам възможността да става въпрос за същата цигулка,навремето баща ми се поинтересувал от инструмента,но оставил нещата така и цигулката е била забравена,относно царгите вкопани са да.

 

до ВСТи: Кое потвърждаваш след като мненията им са различни?

Само в семейството инструмента е повече от 50 години

 

Инак благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.