Jump to content
Българският форум за музиканти

не мога да пея!


nio

Recommended Posts

То че е скъпо - скъпо е. Мене един от най-популярните вокални педагози, преподавали на доста от "звездите" на българския поп, ми обясняваше за някакви 20-30 кинта за урок, ходих веднъж и не останах доволен(да не говорим, че ми обясни, че имало начин урока да ми излезел безплатен...ама още не си падам по мъже :) ). Затова сега се радвам че си намерих човек, който ми дава уроци за някакви минимални пари, да не говорим, че не ме гледа в ръцете нося ли си днес таксата или не. Мисълта ми е, че има хора, които не я вършат тая работа за пари, ами заради самото изкуство. А това, че някой е именит и скъпоплатен въобще не е гаранция, че ще те научи на нещо. Защото един вокален педагог освен вокален, трябва да е и ПЕДАГОГ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...
  • Отговори 72
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

извинете,мога ли да се науча да пея и от колко годишна възраст мога да се запиша на уроци по пеене за да има ефект.искам да пея поп песни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Начи хитрец,ако си в пубертета или просто малолетен няма смисал да се опитваш.Ако напрягш гласа си от малак най-много да си докарасх някое усложнение.Ако оставиш гласа ти да мутира както трябва ще имаш поече шансове за пеене.Пък и за мен всеки си има начини да пее

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да бе, само дето, като ходех в Хорът на Софийските момчета, там доцент Адриана Благоева ни разправяше, че ако от малък се почнат занимания, по време на пубертета, гласът се променя значително по - малко.

Демек - точно обратното, на това, което ти казваш. Може и аз грешно да помня, все пак преди 10 години беше, ама се съмнявам да бъркам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Колкото по - сериозно се хванеш от рано, толкова по - добре :)

Аз лично прекъснах хоровите занимания, точно преди да ми мутира гласът :) Сега НАИСТИНА съжалявам!

:cheers2:

@fusion За съжаление - пеенето не зависи, само от слуха, а и от връзката му, с контрола, над гласовия апарат. Примерно, на солфежа, съвсем ясно, чувам тоновете, в главата си, и въпреки това, не мога, някой път, да си накарам гласа, да отиде, точно на тона, който ми звучи. Това страшно ме дразни, а явно и не само мен, защото преподавателката, при която ходя, някой път ми се поскарва :D

От друга страна винаги ме е хвалела, че чувам добре (на което аз особено не вярвам, ама хайде....) и ми казва да не си стягам гърлото, като пея. Ама как да стане, и на мен много не ми е ясно - като трябва да взимам Ре от 2 октава и ми е до моста, няма такива изтезания :D

 

пп Мнението ми си е лично мое, начинаещ съм, не ми обръщайте голямо внимание... ;)

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Казва ли са ми, че имам хубав глас, но не мога много да го пея много правилно.Дядо ми е казвал, че вместо да изпея една нота пея друга.Как мога да се усъвършенствам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото по - сериозно се хванеш от рано, толкова по - добре smile.gif

Аз лично прекъснах хоровите занимания, точно преди да ми мутира гласът :wallbash: Сега НАИСТИНА съжалявам!

:offtopic-001:

@fusion За съжаление - пеенето не зависи, само от слуха, а и от връзката му, с контрола, над гласовия апарат. Примерно, на солфежа, съвсем ясно, чувам тоновете, в главата си, и въпреки това, не мога, някой път, да си накарам гласа, да отиде, точно на тона, който ми звучи. Това страшно ме дразни, а явно и не само мен, защото преподавателката, при която ходя, някой път ми се поскарва smile.gif

От друга страна винаги ме е хвалела, че чувам добре (на което аз особено не вярвам, ама хайде....) и ми казва да не си стягам гърлото, като пея. Ама как да стане, и на мен много не ми е ясно - като трябва да взимам Ре от 2 октава и ми е до моста, няма такива изтезания biggrin.gif

 

пп Мнението ми си е лично мое, начинаещ съм, не ми обръщайте голямо внимание... :greenball:

и при мен е така

чувам тоновете ясно и са ми в главата, но не мога да ги изпея

иначе много пъти дядо ми е казвал, че имам хубав глас , но не мога да го владея

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Привет,

 

Аз принципно не се обаждам тук, защото нито съм вокалист, нито опитвам да съм истински такъв. Но пък чат-пат чета от обща култура някои теми.

 

В случая реших и да се включа, заради "не питай старило, а патило", защото много хора тук предполагам си пеят добре и могат да дадат експертно мнение, докато аз споделям този проблем и ми се прииска да дам моите 20 стотинки. Все още не съм си решил проблема, но пък имам малък напредък.

 

чувам тоновете ясно и са ми в главата, но не мога да ги изпея

 

Невчо, проблема има решение, ама по ред на номерата да почна.

 

Хардкор мненията моля си ги задръжте - туй не можело да стане щото видиш ли така се било родило детето - моля у лево.

 

Принципно въпроса стои така - кенийците и етиопците са ненадминатите световни шампиони в маратоните защото се счупват да тренират от малки, както и Юсаин Болт е най-бързия спринтьор защото се е счупил да тренира, не защото се е родил и е изприпкал 100 метра за 9.8сек още с проходилката и памперса.

 

Естествено има го въпроса с анатомията и гена, но изобщо не е хардкор. Давам примери с бягане, просто защото аз 2 години тренирах здраво - започнах на 32г някъде (едвам тичах 5 минути бавно на пътека във фитнес) и резултата който постигнах накрая беше за нон-стоп 2 часа бягане - 17км.

 

Демек - да - няма да станете Юсаин Болт, но ще си имате вашите рекорди.

 

В превод в контекста за пеене - да - няма да станете Том Джоунс примерно, но ще си имате вашите хубави постижения. Най-важното е да не се отказвате и особено важното на второ място - да имате подходяща тренировъчна програма, в нашия случай - добър, знаещ учител, КОЙТО и да има подходящ подход.

 

Аз много благородно завиждам на всички дето имат хубавите медени гласчета, било ниски било високи още с раждането ама няма как - не съм от тия. Не съм се и отказал.

 

Мойта драма накратко - и аз не си харесвам гласа. Твърде нисък за поп, твърде висок и сух за агресивна музика. Това със сухотата сега от опит мога да кажа че е от липса на трениране, ама кой да ти го знае. Едно време интернет нямаше и ако не знаеш кой да попиташ няма да разбереш.

 

Имам 2 години в училищния хор. 5 и 6ти клас. Честно - там нищо не научих. Сега знам и защо - в хор от 30 човека, даскалката просто е искала бройка за мощност, на никой не обръщаше внимание какво пее, освен на солистите които бяха и в детския радио хор та си можеха. Резултата обаче е че малко я обикнах тая музика и през 2001 случайно попаднах на един друг хор в който драснах доброволец (тогава бях минал казарма вече), под името Аве Музика. Предполагам някои тук го знаят. Та там отпрах 1 година - висок бас. Ръководителката нямаше много време, но пак се е случвало да прави отделни репетиции с някои хора, и там се понаучих (преди това направо си пеех фалшиво). Резултата е - още си попявам неправилно на моменти ама гледам да го отработвам.

 

Та на момчето дето каза че не му се ходи на уроци - да ти кажа от Ютюб няма да го разбереш така както на живо. Аз на солфеж не съм ходил и все още ноти не мога да чета. Нито като ми дрънне нота и мога да кажа коя е. Но пък имам що-годе слух.

 

Трика на който се научих в Аве Музика, е че първо си взимам тон със синтезатора, после много тихо си повтарям тона на глас къде с полузатворена или изцяло затворена уста да не се усети (само аз да го чуя) и така гърлото ми получава нагласа какво да изстреля като дойде момента.

 

А в тая връзка на другото момче дето каза си взима тон с китарата - то супер, ама ако ти е настроена. Щото акустичните инструменти им е недостатък че може и да са и разстроени. От китари не разбирам, но от обща култура знам че има едни малки устройства - тунери - дето ти казват дали ти е настроена правило китарата и може да си я настроиш с тяхна помощ. Вероятно ползваш такова - не знам.

 

И сега на основната тема - тука някой спомена, ама беше 2-3 страници назад, това до което и аз стигнах като извод - добре, не ставам за поп-музика тип Бекстрийт Бойс, няма да съм Макс Кавалера, нито този на Рамщайн или KMFDM. И за Джеймс Браун не съм. Какво правим?

 

Добре че слушам всякакви стилове и имам разнородни неща в нас. Един ден усетих че не всеки стил изисква глас на високо ниво. Така почнах да мисля аз къде се вписвам. Другото нещо е че знам ли, може и успешен поп-експеримент да излезе. Мен още ми е мерак. Е няма да съм Бекстрийт Бойса, но те всички само това опитват, демек мога да съм нещо уникално. Теоритично винаги може да превърнете недостатъка в предимство, ако се сетите как.

 

Е друг е въпроса в момента дали имам възможност за упражнения и учител. А иначе ми се иска.

 

Друго нещо - ънплъгд гласа ми не е добре. Ама и то се компенсира - с плъгд :) . Установих с опит, че всеки глас минат през микрофон и усилвател леко оживява, дори да няма наложен ефект. Просто начина по който микрофона го хваща, почвайки с frequency respons-а (сори, не знам как е на Български), после и параметрите на усилвателя. В момента съм с възможно най-евтината конфигурация - Беринджър 12-канален миксер и Ейпекс 850 динамичен микрофон (живея на оживено кръстовище близо до пожарната, а тя какво прави минавайки няма да ви описвам, та за кондензаторен немога да си мисля). Та в тази конфигурация, дори без да пипам еквалайзера звуча по-топло. Айде сега да добавим и вокален ефект-процесор - в този сайт писаха за BOSS VE-20 - аз малко преди това си го бях купил - добавяме още малко топлина и слагаме и дълбочина. Ми айде да сложим и хубав кондензаторен микрофон, с хубав усилвател и става приятен гласов Фотошоп в реално време (то вече добавим ли и пост-записна обработка и отиваме в космоса).

 

Е остава въпроса за фалшивостта. Не че няма вокални коректори - има - ама то е като да утрепеш свирнята с куантайзер - за техното може да е задължителен (но и тя е машинна музика), но за рок си е чист сакатлък.

 

Аз за себе си намерих временно решение - с описаната конфигурация за сега смятам да пускам само кратки фрази, почти никакво пеене все още. Още повече тук законите за шума са много строги - а ако "пееш" така че съседите да не разберат не е пеене. Поне аз искам да се отпусна а то ще е да разберат поне 2 етажа под и над мен, което не искам да допускам за момента.

 

Неотдавна гледах научно-популярен филм за амазонската джунгла. Това което видях, беше че в джунглата има място за всяко животинче. Така че остава да намерите вашето място в тази. И не е речено че всяка ситуация е последна - утре винаги ще е по-добре от днес и с по-добри въжможности.

 

Както казах - не съм експерт. Други могат да ви кажат академично как стоят нещата. Аз казах от позиция на човек със същия проблем и някакъв практически опит.

 

Успех!

 

PS: Леле забравих и най-важното - задължително ходете да пеете пред някакви хора, било и приятели ама да си казват и мнението и после гледайте записа (ако някой снима), че няма по-голям убиец на изпълнението от притеснението, а то се преодолява само с практика. А на записа ще си дадете самооценка и как сте се справили. Успех!

Редактирано от RaverWild
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вокален педагод е твоето решение.Той ще прецени,можеш или не.

А относно това че ти се струва грехота да даваш пари за това-пробвай да придобиеш малко уважение към труда на вокалния педагод и към пеенето,та чак след това се цели към певческо развитие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Вокален педагог наистина е първа крачка, която ще намериш, че е повече от полезна. Като минимум (в повечето случаи е така) ще можеш вече да знаеш какъв глас имаш (стига годините ти да не конфликтират с това). След като спокойно знаеш с какъв инструмент разполагаш, вече можеш да се съобразяваш с него и да се развиваш по най- благоприятния начин за теб и гласа ти. Това означава правилни упражнения, които да ти помогнат да извлечеш максимум звук и най- благоприятен диапазон. Повечето момчета са баритони, въпреки това те могат да разширят диапазона си доста нагоре (или надолу)- това отново става с професионалния поглед на един вокален експерт. От друга страна ако гласът ти е по- светъл и лек, можеш да си тенор, което лично според мен е най- хубавият глас. Тук ще се налага да правиш определени упражнения, които да премахват тежестта от гласа, да го правят по-кристален и по- чист, както и гами и упражнения за дишане, с които ще се научиш да активираш и блендваш всичките си регистри (главов, гръден, миксиране). Най- важната част в пеенето е опознаването на себе си и възможностите на инструмента, с който разполагаш. Това ще ти даде напредък в действията ти и желанието да пееш. Никога не бива да се бърза, а да се усвоява правилно и да се придобиват усети! Най- важното в пеенето е натрупването! Всичко става с натрупване на качества и умения.

След това вече ще можеш да знаеш какво и как действа най- добре на гласа ти, как да го пазиш и каква вокална хигиена ще спазваш.

Успех, бъдещи певецо.

 

ПП Аз лично мога да помогна с уроци или просто скайп съвети, ако сериозно някой мисли да се захваща(безплатно, разбира се- не съм вокален педагог)

 

sickdreamer.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.