Jump to content
Българският форум за музиканти

Евтим се опитва да пише :)


Recommended Posts

От доста време издирвам под път и над път човек, който да пише добре и семпло на български език, но дълго време не намирах никой.

Това ме накара да започна да се опитвам сам да пиша текстове, макар да не мисля, че съм от най-надарените с дар слово на тая планета.

Ще се радвам на мнения, коментари и критики.

 

Ето това е един текст, който написах скоро (с малко нарочни пропуски):

Коплет 1:

Все бродим по дългите улици

преследваме своята цел

планираме нашето бъдеще

копаейки своя тунел

 

във всичко се ние съмняваме

и считаме всеки за враг

на ближния ръка не подаваме

дори не помисляме как

 

Припев1:

за утре се вечно надяваме

и пробваме своя късмет

но утре дали ще си вярваме

ако днешният ден (2)

е в съмнение роден

 

Коплет 2:

.......

 

Припев2:

за утре се вечно заричаме

кълнем се във някой друг ден

но утре нима ще обичаме

ако днешният ден (2)

е в омраза пленен

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само си поправи, че се пише кУплет, иначе е готино :huh:

 

Малко прилича като насоченост на 20ти век на Щурците или Вълчи времена на БТР - съвременно социално-депресивен :D. Много уважавам такива реални текстове, а не разни напудрени любовни историйки или оди за епични сражения.

Въпреки че пишейки на тая тематика винаги рискуваш да влезеш в графата клишета или пък да го удариш на емовизми.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Куплет ли е...? Бях останал с друго впечатление, но явно отдавна не съм чел текстове :huh:.

Изтече ми времето за редакция някъде по нощите :D.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добре!

 

Като боравене с думите, за първи опит е отлично. Има една-две малки прозодии (метрични или акцентни несъответствия на дадена дума или стих с общата стъпка), но (а) доколко ще се чуят ще зависи от музиката и (б) в днешната комерсиална музика е пълно с къде по-тежки примери.

 

Като сюжет и послание също е смислено - нищо, че има прецеденти на същата тема - явно тя е болна тема на времето ни, вълнува мнозина - значи трябва да се пише - и пее - по нея.

 

Само - аз лично - бих добавил един куплет и/или припев като контрапункт на черната картина: какво се случва (би могло да се случи) ако някой разчупи тоя стереотип на поведение и, да речем, не се води от омраза или вземе да подаде ръка на някого... Но това е лично виждане (в спора за полу-празната или полу-пълна бутилка не мен ми викат 'бутилка и половина'). А ти може да имаш предвид някакъв мрачен метъл в най-тъмно-черно :hysterical:

 

И още нещо: имаше ли вече музика предвид, или просто седна и написа текст?

 

:)

 

П.с. А ако търсиш 'човек който пише добре и семпло на български', познавам един, но за съжаление от това се храни и не може да го прави даром. Ако някой се интересува за професионални проекти, може да се обади в ЛС.

Редактирано от Бицев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Skyface: радвам се, че ти харесва :greenangel:.

 

Много добре!

Има една-две малки прозодии (метрични или акцентни несъответствия на дадена дума или стих с общата стъпка), но (а) доколко ще се чуят ще зависи от музиката и (б) в днешната комерсиална музика е пълно с къде по-тежки примери.

 

Предполагам, че прозодиите са на 'копаейки' и 'съмнение'... да, ако се мелодията се измисли добре, не мисля, че ще е много очевидно. В краен случай, могат да се потърсят други думи.

 

 

Само - аз лично - бих добавил един куплет и/или припев като контрапункт на черната картина: какво се случва (би могло да се случи) ако някой разчупи тоя стереотип на поведение и, да речем, не се води от омраза или вземе да подаде ръка на някого...

И още нещо: имаше ли вече музика предвид, или просто седна и написа текст?

И аз мислих точно за такъв куплет.. може би дори с някаква вариация в мелодията или разлика в хармомията отдолу, че да има повече контраст.

 

Иначе не.. не съм писал музика за текста. Аз лично предпочитам да пиша музика по текст а не обратното... някак си ми е по-лесно да пиша мелодията по думите, защото думите сами по себе си са някакъв завършен смисъл.

 

П.с. А ако търсиш 'човек който пише добре и семпло на български', познавам един, но за съжаление от това се храни и не може да го прави даром. Ако някой се интересува за професионални проекти, може да се обади в ЛС.

 

Ами на тоя етап проектите ми са чисто любителски, та едва ли бих търсил помощта на професионалист, който се храни с това.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евто, вдъхнови ме, ползвах малко от твоите стихове и написах нещо.

Ето го

 

Сега

 

Животът превръщаме в минало,

преследваме някаква цел.

Планираме своето бъдеще,

в мечтите няма предел.

 

Във всичко се ние съмняваме

и считаме всеки за враг.

На ближният ръка да подаваме,

изглежда, забравихме пак!

 

Припев:

 

А утре ще бъде късно

да пробваш своят късмет.

Превърни мечтите в реалност

сега, на момента и днес!

 

Сега, на момента и днес!

 

Без път и посока се лутам,

когато изгубил съм себе си.

Човекът, който някога бил съм,

дали сега ще предам?

 

Ще намеря ли сили в себе си,

да се преборя с времето?

Ще мога ли утре да кажа -

мечтите си следвах до край!

 

А утре ще бъде късно

да пробваш своят късмет.

Превърни мечтите в реалност

сега, на момента и днес!

 

Сега, на момента и днес!

Сега, на момента и днес!!!!

 

 

То си стана готово за песен. Линията на пеенето ми звучи открай до край в главата.

Ако си съгласен да направим едно съ-авторство?

Може да хванем китарите и да превърнем текста в песен, през някой от следващите дни.

 

ПС - куплет :thumbs_up:

мисля, че е станало, защото излезна за половин час.

както беше казал някой от Сиатълските герои (Еди ,Крис или Джери, не си спомням точно кой,

ако някаква идея не стане до половин час готова песен, я зарязвам :girl_witch: )

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това повтаряне на думите "днес", "късмет", "мечти" и прочие го карат да звучи като някоя реклама за "изгоден" кредит :)

Не че поезията е виновна за това, че рекламаджиите го използват, но ако поражда такива асоциации следва автора да се опита да избяга от това звучене.

 

Иначе и аз съм съгласен с LOE, че с това римуване през ред звучи малко...не знам как да го кажа...наредено, изкуствено... Има и други модели за римуване (не че ги знам кои са, но помня че има и предполагам не е трудно да се намери в интернет), които звучат по-спонтанно, както според мен трябва и да звучи поп/рок музиката.

 

Но браво за инициативата :cheers2: Аман само от текстове на английски :hooray:

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Напълно съм съгласен, че един текст трябва да звучи спонтанно.

Трябва доста опит и четене, а и щипка талант, за да може човек да пише така на български.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.