Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на ел. китара (помощ)


didomido

Recommended Posts

Значи, може ли да ми препоръчате някои ел. китари за към 500лв. но да не са само за начинаещи? Бях се замислил за един Ibanez GRG170DX но много хора из нета дават лоша оценка на FAT10 bridge-a и това ме притеснява (ако може да ми дадете и някакво пояснение за bridge-овете и кои са по добри също ще съм благодарен) . Та можете ли ми дадете други предложения за ел. китари в рамките на тази цена?

 

ПП1:Търся китара за рок и метъл музика.

 

ПП2: Извинявам с ако дублирам теми. :)

Редактирано от didomido
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами Ibanez му е майката :) .. В тоя клас китари абослютно размазват Джаксъните и Скуайерите и тн...

 

Не че с това се изчерпат китарните марки...Просто за комбинация рок / метъл около 500 лева Ibanez ти е марката...

 

Имаше една много приятна китарка синичка в MCI някъде толкова беше...Сега ще проверя в нета и ще ти дам линкове :P .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... В тоя клас китари абослютно размазват Джаксъните и Скуайерите и тн...

....Просто за комбинация рок / метъл около 500 лева Ibanez ти е марката...

 

Ъ-ъ-ъ.. позволи ми да не се съглася, особено с това за рока.......

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А може ли да ми обясните разликата между FAT и Floyd Rose bridge-овете и също когато раздръках GRG170DX в магазина на humbucker-ите бяха тихи а средния pick-up имаше шум и продавача обясни че това било нормално, та питам се наистина ли е нормално? Това са 2те неща които ме притесняват: bridge-овете и шума при адаптера (май така беше pick-up на бг.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен е най-добре да пипнеш китарите и да си ги чуеш. Аз не виждам нищо общо между GRG сериите и рок(не метъл) музиката.

Личното ми мнение е, че за тези пари можеш да си вземеш много по-прилична китара без флойд, отколкото с флойд, понеже просто центата на хубавите флойд-роуз системи е близка до цената на цялата китара.

За тези пари най-вероятно ще получиш среднобоклучав флойд от сравнително мекичък ЦАМ.

Някои от тия флойдове растройват повече от добре поддържана китара със съвсем обикновено тремоло, въпреки заключванията.

 

Може би стратокастер-тип китара с хъмбъкер(двоен) и два единични адаптера, както и двупосочно тремоло е добър рок/метъл компромис. Иначе ако питаш за китара, с която хем да може да звучиш като Даймбег, хем като Ерик Клаптън - забрави за този филм. Такива китари и скъпи няма.

 

Относно адаптерите - нормално е. Двойните адаптери до голяма степен гасят брума, а при единичните брума се чува.

Разбира се, това си има цена - хъмбъкерите звучат малко по-мътно в общия случай и нямат брилянтно ясния звук на единичния адаптер. Просто при хъмбъкерите има фазово гасене на някои честоти. Това е конструктивна особеност на самите large-size хъмбъкери. Ако се интересуваш подробно, има тема, която описва адаптерите подробно.

 

Aко си вземеш китара с двоен и 2 единични адаптера(HSS) със 5-позиционно ключе за избор на адаптери, брум ще има на позиции 2 3 и 5 на ключето, а на 1 и 4 няма да има.

 

За разликите - Флойд роуз системата има заключвания на струните, най често и на самото тремоло, и горе на магарцето.

Освен това, флойд-роуз системите имат и винтчета за фини настройки, с които може при веднъж заключена китара да се донастройва фино в известни граници. На теория би трябвало флойд-роуз системата да разстройва по-малко.

На практика, една добре сетъпната и поддържана китара с дфобри ключове и добро обикновено тремоло също не разстройва. Освен това има евтини флойд-роуз системи, които не държат строй много добре и не заключват чак толкова добре. Имай тези неща предвид.

 

FAT-10 бриджа е обикновена тремоло система , като тремолото стъпва на 2 винта. Заключвания няма. Има много подобни тремола, които едва ли са по-лоши. Като двуточковите тремола на Wilkinson, Fender.. примрено..

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тази китара говорех.. GSA 60 :)

 

EG00425.jpg

 

 

Според мен е супер решение :P ... Но слушай по-опитните...И в крайна сметка пробвай повече неща за да сравниш резултатите..

Редактирано от Zero Tolerance
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, а можеш ли да ми кажеш точното наименование на модела: Ibanez еди какво си, защото ако е от SA сериите както си мисля ми идва мн над бюджета :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.ibanez.com/EG/guitar.aspx?m=GSA60

Тази китара не изглежда никак зле, но тялото й е от нискобюджетното дърво Агатис.

Мисля, че има и доста по-добри оферти.

Тъй като китарите Vintage малко оредяха по магазините, моga да препоръчам китара, сходна на горната, но от по-хубави материали.

 

Капъша продава едни подобни на страт Richwood-и за скромните 390лв, ако не се лъжа.

Тремолото им е подобно на FAT10 - Wilkinson e.

HSS комбинация са.

Тялото на прозрачните е от swamp ash/аlder, както се вижда през лака, а цветните не знам от какво са, но също звучат наистина доста добре за класа си. Имат и много приятно дълъг състейн.

 

http://basvandenbroek.com/en/product/29573...ric_guitar.html

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето семпли от тази китара:

 

за който се интересува, още:

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... В тоя клас китари абослютно размазват Джаксъните и Скуайерите и тн...

....Просто за комбинация рок / метъл около 500 лева Ibanez ти е марката...

 

Ъ-ъ-ъ.. позволи ми да не се съглася, особено с това за рока.......

 

А защо не е добра за рок?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип при китарите абсолютни неща няма, но отговорът е сравнително прост.

Виж с какво свирят рокаджиите!

Колко от добре известните рок звезди свирят с метъляшко-изглеждащи Ibanez китари с флойд-роузове?

Ibanez (в момента) може би са най-популярни сред подрастващите китаристи с техните метъл метли, тремоло системи и т.н.(не че нямат и по-класически изглеждащи инструменти).

 

Като цяло звука, който се определя като класически "vintage" звук е доста далече от звука на повечето(не само Ibanez) метли. Най-малкото, че флойда променя звука в някаква посока, която често не пасва на любителите на по-класическия звук.

 

Ако наистина искаш китара, която да е поне близко до класическите звуци, а същевременно звучи приемливо за жици, според мен тези варианти са за теб:

 

1. Стратоподобна HSS китара.

2. Les Paul тип китара

 

Ако търсиш китара, която хем става за метъл, хем за рок, хем за джаз, хем има флойд, хем звучи като Dream Theater, хем звучи като Eric Clapton, хем звучи като Gary Moore, хем звучи като......... просто няма да намериш такава китара дори и много скъпа да е.

 

Кеф ти страт - купуваш си страт, кеф ти LP - купуваш си LP, кеф ти метла суперстрат - купуваш си метла суперстрат.

Това е положението.

Естествено, за 500 лв. така или иначе няма да можеш да си вземеш най-страхотната китара, но като цяло е добре да гледаш поне материалите, от които е изработена да не са от най-евтините, като шперплат, агатис и др...

Материалите, които се ползват при стратовете най-често са елша(alder) и swamp ash.

При ЛП китарите най-често се ползва махагон(mahogany).

Има и някои солидбоди китари с тяло от явор/клен(maple).

Има още материали, които се ползват, за които можеш да прочетеш, ако те интересува.

Разбира се, при евтините китари, селекцията на материали не е твърде основен приоритет, но все пак е добре да си вземеш китара, направена от някое от т.нар. "tonewoods".

 

ПС: Не съм съгласен И с това, че Ibanez размазват аналогичните като цена китари на другите популярни марки.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Eric Clapton и по-акустичните и класически ритми имам кухарка :D Като рок имах предвид Metallica, AC/DC, Guns'n'Roses, Nickelback и.т. В смисъл, не ми е цел да свиря класическо на електрическата. А за флойда ми е все тая, не тъся китара специално с флойд.

Редактирано от didomido
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами... Metallica в по-ранните години свирят с гибсъни, Aнгъс Йънг от AC/DC - с Gibson SG.

Clapton свири доста със стратокастер, Slash от гънс - с Gibson Les Paul, никелбек не знам с какво.

 

Така като те слушам, пак стигам до един от горните два варианта, които ти предложих, като LP варианта натежава повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.