Jump to content
Българският форум за музиканти

Направа на цигулка


Recommended Posts

Започна да ме вълнува следният въпрос - как се правят цигулки и какви промени през времето има в тяхната конструкция. Ако някой знае - нека пише. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много обширна тема.Не е за тук.Ако нещо конкретно те интересува,(размери материали)питай.

Има и литература-малко оскъдна.Напр.- "Италианската цигулка и нейните създатели"от Илия Луканов,

Книжки от Гнатюк и "Сказание за цигулката" от Константин Зидаров.Доста са стари и не знам къде могат да се намерят-може би в библиотеката на

Музикалната академия.Виждам,че си цигулар,ако си учил в академията,би трябвало да знаеш някои неща-там се учеше

история на цигулката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много обширна тема.Не е за тук.Ако нещо конкретно те интересува,(размери материали)питай.

Има и литература-малко оскъдна.Напр.- "Италианската цигулка и нейните създатели"от Илия Луканов,

Книжки от Гнатюк и "Сказание за цигулката" от Константин Зидаров.Доста са стари и не знам къде могат да се намерят-може би в библиотеката на

Музикалната академия.Виждам,че си цигулар,ако си учил в академията,би трябвало да знаеш някои неща-там се учеше

история на цигулката.

 

Не мисля че е много обширна, то и, както се вижда, няма постове по нея. От друга страна може да е обширна, но като няма мнения...

Имам три цигулки - две, на които е свирил дядо ми и една моя, та ка че има от къде да взема размери. Мерси много за библиографията. Не съм завършил с музика и не знаех за тези книги. Но непременно ще ги потърся!

Имах предвид ако някой знае нещо - нека сподели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте naymov ,

Lyubohar е прав ,темата е доста обширна.

Ще се опитам да обясня накратко и да отговоря на въпросите ти.

Всичко започва със закупуването на подходящ материал.Вариантите са два – или си купуваш дървен материал ,който оставяш да съхне определено време или си купуваш направо изсъхнал материал.Аз лично съхранявам и суша сам дървото.Материала от който ще се направи инструмента трябва да е поне на 10 години.Трябва да е отрязан правилно.

Най –грубо самата направа на цигулката става за около 300 часа ,през които се правят 20 -30 различни операции (не съм ги броил точно ) за да се завърше инструмента.Изисква се не само сръчност и прецизност ,но и много съобразителност.Самите операции се извършват със специфични движения ,които се научават във времето и се доразвиват с многото опит.

Най –накрая е лакирането.Това е прецизна работа. Всеки лютиер си има своите „тайни „ рецепти за лаковете.Разбира се някои колеги работят с готови закупени лакове от търговската мержа.

Относно промените ,които инструментс търпи във времето ,те могат да се класифицират на две – промени ,предизвикани от музиканта ,и промени от самия инструмент.

При продължително свирене инструмента се износва на определени места.Капака се деформира на мястото на магаренцето отгоре ,а отвътре на мястото на душичката.Това може да стане след около 10 години свирене.

Промените от самия инструмент са много различни.Една от най-често срещаните промени при новите инструменти и т.нар. окъсяване на душичката,при което се налага смяната и,защото инструмента не свири добре.Това става най-вече при инструменти ,направени от не достатъчно сух материал.Колкото по-стар е материала,толкова по малка е вероятността това да се случи.

 

Всичко ,по-горе е една нищожна част от знанията ,които са необходими за да направиш един инструмент ....

Ако наистина искаш да знаеш нещо по конкртено ,ще ми е по-лесно да ти отговоря.

 

Поздрави

Петко Петков

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте naymov ,

Lyubohar е прав ,темата е доста обширна.

Ще се опитам да обясня накратко и да отговоря на въпросите ти.

Всичко започва със закупуването на подходящ материал.Вариантите са два – или си купуваш дървен материал ,който оставяш да съхне определено време или си купуваш направо изсъхнал материал.Аз лично съхранявам и суша сам дървото.Материала от който ще се направи инструмента трябва да е поне на 10 години.Трябва да е отрязан правилно.

Най –грубо самата направа на цигулката става за около 300 часа ,през които се правят 20 -30 различни операции (не съм ги броил точно ) за да се завърше инструмента.Изисква се не само сръчност и прецизност ,но и много съобразителност.Самите операции се извършват със специфични движения ,които се научават във времето и се доразвиват с многото опит.

Най –накрая е лакирането.Това е прецизна работа. Всеки лютиер си има своите „тайни „ рецепти за лаковете.Разбира се някои колеги работят с готови закупени лакове от търговската мержа.

Относно промените ,които инструментс търпи във времето ,те могат да се класифицират на две – промени ,предизвикани от музиканта ,и промени от самия инструмент.

При продължително свирене инструмента се износва на определени места.Капака се деформира на мястото на магаренцето отгоре ,а отвътре на мястото на душичката.Това може да стане след около 10 години свирене.

Промените от самия инструмент са много различни.Една от най-често срещаните промени при новите инструменти и т.нар. окъсяване на душичката,при което се налага смяната и,защото инструмента не свири добре.Това става най-вече при инструменти ,направени от не достатъчно сух материал.Колкото по-стар е материала,толкова по малка е вероятността това да се случи.

 

Всичко ,по-горе е една нищожна част от знанията ,които са необходими за да направиш един инструмент ....

Ако наистина искаш да знаеш нещо по конкртено ,ще ми е по-лесно да ти отговоря.

 

Поздрави

Петко Петков

Благодаря за написаното.

Много неща ме интересуват и аз си мислех, че има и други като мен и тогава би имало смисъл. Но не е така и темата се обезмисля!

За пример - кога се паявява подбрадника. Едната ми цигулка е с нарушено лаково покритие на това място. Мисля че така може, без да сме 100% сигурни, да датираме инструмент, а така също да установим промени в нагласите на инструменталистите. Подбрадника е нещо от нова категория - удобство.

От къде мога да купя материал за четвъртинка цигулка. Един приятел иска дъщеря му да си учи, пък и аз да се позабавлявам. Най вероятно нищо няма да направя и той ще си купи инструмент от някъде...

Няма да задавам повече въпроси. Ако се включат още хора занчи темата я бива, ако ли не, значи не, пазарен механизъм

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте naymov ,

Lyubohar е прав ,темата е доста обширна.

Ще се опитам да обясня накратко и да отговоря на въпросите ти.

Всичко започва със закупуването на подходящ материал.Вариантите са два – или си купуваш дървен материал ,който оставяш да съхне определено време или си купуваш направо изсъхнал материал.Аз лично съхранявам и суша сам дървото.Материала от който ще се направи инструмента трябва да е поне на 10 години.Трябва да е отрязан правилно.

Най –грубо самата направа на цигулката става за около 300 часа ,през които се правят 20 -30 различни операции (не съм ги броил точно ) за да се завърше инструмента.Изисква се не само сръчност и прецизност ,но и много съобразителност.Самите операции се извършват със специфични движения ,които се научават във времето и се доразвиват с многото опит.

Най –накрая е лакирането.Това е прецизна работа. Всеки лютиер си има своите „тайни „ рецепти за лаковете.Разбира се някои колеги работят с готови закупени лакове от търговската мержа.

Относно промените ,които инструментс търпи във времето ,те могат да се класифицират на две – промени ,предизвикани от музиканта ,и промени от самия инструмент.

При продължително свирене инструмента се износва на определени места.Капака се деформира на мястото на магаренцето отгоре ,а отвътре на мястото на душичката.Това може да стане след около 10 години свирене.

Промените от самия инструмент са много различни.Една от най-често срещаните промени при новите инструменти и т.нар. окъсяване на душичката,при което се налага смяната и,защото инструмента не свири добре.Това става най-вече при инструменти ,направени от не достатъчно сух материал.Колкото по-стар е материала,толкова по малка е вероятността това да се случи.

 

Всичко ,по-горе е една нищожна част от знанията ,които са необходими за да направиш един инструмент ....

Ако наистина искаш да знаеш нещо по конкртено ,ще ми е по-лесно да ти отговоря.

 

Поздрави

Петко Петков

Забравих да питам - моя роднина, която е на около 80г., има цигулка от баща си Червени и сонгс. Според мен е доста стара. Опитах се да намеря информация за нея в мрежата, но не намерих На Вас позната ли Ви е тази марка.

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отзад напред:

Червени и син са чехски фабрични(манифактурни )цигулки.Учебни цигулки с малка стойност.

И като цена и като звук.

Промяната на цвета на лака под подбрадника не винаги се дължи на протриване.

По скоро,че там е покрит и защитен от подбрадника.

По това не може да се съди колко е стара една цигулка.

Значи трябва да е много стара(над 200 г.)когато не са ползвали

подбрадници и брадата на изпълнителя е опирала на дъската на срещуположната страна на цигулката

откъм ми струна ми, а не откъм сол както е съвременната постановка.

Материал за направа на цигулка може да се намери у нас или в чужбина.

Например в Германия се продават комплекти полуготови цигулки -цените им почват от 300еуро нагоре.

Ако пък ще почвате съвсем отначало-от дъски-начинанието е почти невъзможно-

трябват огромен брой специализирани инструменти,шаблони,калъпи и още безброй неща.

И най вече много знания и изключителна сръчност-това дебело го подчертавам.

 

Пак казвам.Темата е бездънна.Не може тук всичко да се обясни.

Прочетете 5-6 книжки и тогава питайте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.