Jump to content
Българският форум за музиканти

Тия Soundfont-и са велики!


goodpeace

Recommended Posts

Все още не мога да повярвам, че е възможно да докараш у вас си звук на хубав роял или пък на грандиозен орган... Направо съм като замаян! Случайно попаднах на тия чудесии и щях да падна - имах чувството, че съм открил съкровище. Не се стърпях и веднага "почерних" таман дванайсет бутона от стандартната си PC клавиатура, с което си осигурих цели две октави и половина... Запалих се, почнах да се ровя и чета из мрежата, но се загубих. Събраха ми се очите от камарата програми и понятия. Отида да видя, какво означава някое от тях и там заварвам още пет такива - хептен непонятни термини.

 

В момента карам с Awave Studio... Ей, хора, не ми се смейте на незнанието, много искам да се ограмотя! Дайте ми съвет, какво ми е нужно за да мога да свиря на компютъра си? Какъв минимум програми са ми нужни за да мога просто да свиря използвайки soundfont-тите за пиано и орган?

 

Току-що се натъкнах на някакво си "NI Akoustrik Piano" (казва, било 4 пиана в 1 software) и се доошашавих...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Здравей, аз не съм много спец, но ако просто искаш да свириш с SF2 файлове не ти е необходимо нищо друго освен драйверите за sound blaster Live!, ако си с такъв. Ако си с друга карта каято не поддържа зареждане на SF2 ти трябва семплер. А-а и миди клавиатура ще е добре да имаш :) Сега да ти препоръчам някакъв семплер... нещо на Native Instruments примерно - Kontakt, Baterry... не те искат МИДИ клавиатура. Сложи си FL Studio 5, с него може да се свири от компютърната клавиатура, а има и други възможности - можеш да свириш със софтуерни синтезатори - VSTi така наречените. Дано да съм ти помогнал :wow:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така...Най-важно е с каква аудио карта си.От там нататък мога да ти препоръчам (ако си с някаква картта която позволява да отнемеш от рам паметта за да заредиш Саундфондове) най- добрата програма с която може и да си ги преработваш е SoundFont Studio 2.2 или ако намериш по-нова версия.С нея също така може и да си ги пресвирваш но нищо повече.Иначе най-добрия вариант за мен когато работех с СФ2-ки беше SONAR.При него (след като вече си откраднал малко от рам паметта) може да заредиш до 128 СФ2-ки и да ги напраскаш по траковете.Гадно е само мидито що е само 16 канала... :) .от там нататък може да си записваш колкот си искаш и после да си го направиш аудио файл.

 

И все пак напиши с каква карта си пък ще мислим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отклика!

 

Картата ми е: Sound Blaster Live! 24-bit

Надявам до една, две седмици да се сдобия с "Keystation 61es". Щеше ми се да е "88es", ама нали са пусти пари... Но и на "61es" много ще се радвам, нищо че даже и на "Fuer Elise"-то изскачат 5, 6 клавиша отвън.

 

Значи основния ми мерак е да свиря и да се записвам - друго неща! Да мога да си слагам хубав Reverb (все едно, че съм в катедрала, примерно) и да свиря в реално време с него. Има ли програма, която да е специално предназначена за това, а не между другото да дава възможност за "просвирване" на тоновете? Вие ми предлагате KONTAKT и SONAR, ще ги разгледам, както и другите неща, които казвате. Аз много се впечтлих от това AKOUSTIK PIANO, ей тук има едно видео за него:

 

http://www.sonicstate.com/news/shownews.cfm?newsid=2266

 

Иначе хазяйката най ми се радва като избича барабаните...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отклика!

 

Картата ми е: Sound Blaster Live! 24-bit

Надявам до една, две седмици да се сдобия с "Keystation 61es". Щеше ми се да е "88es", ама нали са пусти пари... Но и на "61es" много ще се радвам, нищо че даже и на "Fuer Elise"-то изскачат 5, 6 клавиша отвън.

 

Значи основния ми мерак е да свиря и да се записвам - друго неща! Да мога да си слагам хубав Reverb (все едно, че съм в катедрала, примерно) и да свиря в реално време с него. Има ли програма, която да е специално предназначена за това, а не между другото да дава възможност за "просвирване" на тоновете? Вие ми предлагате KONTAKT и SONAR, ще ги разгледам, както и другите неща, които казвате. Аз много се впечтлих от това AKOUSTIK PIANO, ей тук има едно видео за него:

 

http://www.sonicstate.com/news/shownews.cfm?newsid=2266

 

Иначе хазяйката най ми се радва като избича барабаните...

Глей ся,

 

То сонара е миди програмка нали знаеш.Там на даден трак зареждаш СФ2 и маркираш трака за да може това което свириш ма мидито клавиатурчето да се запише.Може да си редактираш колкото искаш.След това адваш един аудио трак и маркираш натискаш СПЕЙСА и тръгва да звучи а на аудио трака да се записва.След това фраскаш какъвто ти се иска ефект и така.А вече за ефект в реално време при свирене със СФ2 лично аз незнам дали може.Никога не съм пробвал.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

И аз бях удивен от SF2 - те преди 4 години - тогава си купих Sound Blaster Live и случайно открих фонтовете, Оттогава събирам фонтове но затвориха яките сайтове откъдето се теглеше. Ся аз специално не съм пробвал софтуерните синтезатори като Halion и тем подобни, хвалят ги много но тепърва ще установя качествата им /ако някой знае как се подкарват да сподели/. Та относно фонтовете наистина са яки стига да са качествено направени. Сонара наистина е пригоден доста добре за работа с тях /има някои запънки за които можеш да прочетеш някаква статия имаше на Ethan Winer се казваше ако не се лъжа/, колегата martist май забравя че live има 2 х 16 миди канала A и B така че стават 32 инструмента наведнъж. Относно ефектите, значи първо пускаш някакъв ефект от хардуерните на Live примерно reverb след това във VIenna примерно /става и в Сонара/ просто усилваш плъзгача на Reverb и той започва да ползва хардуерния ефект от Live. Същото е със хоруса, а пък за да използваш различен от тези двата ефекта имаше някакъв трик в настройките трябва да го прегледам пак. Между другото, martist, ти за Vienna SoundFont Studio 2.2 ли говориш или за нещо друго?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оттогава събирам фонтове но затвориха яките сайтове откъдето се теглеше.

Не е съвсем така :P

Я виж ей тук!

 

А, ако ме питате мен sf2 са готини, но VSTi-tata са класи отгоре...Звучат в пъти по-добре и дават много, много повече възможности! Например: Native instruments B4 - няма такива органи просто :););)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, martist, ти за Vienna SoundFont Studio 2.2 ли говориш или за нещо друго?

Vienna SoundFont Studio 2.2 се ползва за да се "едитнат" СФ2.А това с ефектите от LIVE! е вярно, но ли4но аз предпо4итах да записвам 4ист звук и след това да слагам ефекти по простата при4ина 4е бях насъбрал безкрайно много пугини.Принципно имам ЦД с над 600 Мб СФ2.Ако някой има желание да драсне ЛС.А потова време не можех да ползвам и А и Б каналите на мидито, защото нямах достатъ4но РАМ.Ина4е и това е възможно и могат да се направят доста добри работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам един фонт - орган, който е направен така, че като натиснеш modulation

joystik-а преминава от един семпъл в друг, демек от бавен орган в бърз /rotary/. Е казвам ти спуках се да търся как е направен този резултат и така и не можах да открия. Някъде в Preset секцията явно има настройка обаче не мога да я хвана. Ако някой знае нещо да ни отвори по въпроса, че коси не ми останаха :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за инфото, обаче май не ме вдъхновяват много програмите дето можеш да се загубиш вътре в тях. И съм се насочил към The Grand 2 или Synthogy Ivory 1.5

 

Ювиги, като отидох на страницата на Native instruments B4, съм я гледал 15 минути картинката на органа... И вече се точа и за тоя B4!

 

Вече си имам Keystation с полу-тежки клавиши. Някой може ли да ми препоръча sustain педал, който да изпраща и междинни стойности? Аз си бях харесал ей този:

 

http://www.m-audio.com/products/en_us/SP2-main.html

 

ама май го няма в България.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проwери в динакорд за колко пари и за колко време ще ти доставят FC4

pedal

Там на Cases&Accsessories Като срколнеш надолу ще го видиш

Ако те устройва...

 

Ина4е и Корг и Роланд имат разни педали.... :blink:

Редактирано от martist
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти първо провери дали изобщо кийстейшъна ти поддържа халф-педал и след това провери какъв трябва да си купиш, защото за тези педали всеки си прави собствена имплементация и бас ловя, че този на Ямаха няма да работи, защото съм чел по форумите, че не работи на нищо друго, освен на Ямаха, даже не и на всички техни модели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти първо провери дали изобщо кийстейшъна ти поддържа халф-педал и след това провери какъв трябва да си купиш, защото за тези педали всеки си прави собствена имплементация и бас ловя, че този на Ямаха няма да работи, защото съм чел по форумите, че не работи на нищо друго, освен на Ямаха, даже не и на всички техни модели.

wow туй не го бях 4увал.Сори!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.