Jump to content
Българският форум за музиканти

извиващ се гриф


asparuhov

Recommended Posts

бе преди няколко месеца си купих едно скуайерче за 450 кинта от РФ, обаче ми се струва че грифчето почна нещо да се огъва. Може ли да се направи нещо по въпроса? Бтв струните са оригиналните не съм ги сменял.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Може да може, може и да не може.

Ако грифа се огъва напред, може да се оправи чрез ЗАТЯГАНЕ на гайката на тръсрода.

Ако се огъва назад - чрез ОТПУСКАНЕ.

А може и да не стане...

Като краен резултат грифа трявба да е почти абсолютно прав, но все пак съвсем леко извит напред.

Като натиснеш трета струна на 1-во и 14-то прагче, между 6-то и струната да има място да пъхнеш примерно два-три листа хартия А4...нещо такова.

 

ЕДИТ: поправено!

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста е горещо напоследък нали ?!

Сериозно - ако китарата постоянно е извън куфара/калъфа е възможно truss rod-а да не си въши добре работата в следствие на топлинно разширение на метала от който е направен при температурите от последните дни. Грифът се огъва напред и се наблюдава малко по-висок action. Има две решения - леко затягане на truss rod-a или чакане на по-хладно време.

Има избор :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сериозно - ако китарата постоянно е извън куфара/калъфа е възможно truss rod-а...

 

Че и в калъфа да е - пак!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Е, той тръсрода нали е за това :) да се коригират точно тези промени.

Значи номера е натискаш трета струна (може и с първа и шеста) на първи праг и същата едновременно на последното прагче. Разстоянието от същата струна (трета Сол обикновно) дo 12-то прагче трябва да е примерно половин милиметър. Казвам примерно защото това е общо взето по вкуса на китариста. Някои предпочитат абсолютно прав гриф, други с много лека дъга (обикновено това е най-често срещаното и правилно), някои с повече дъга...

 

Ето едно филмче по въпроса.

Редактирано от Kalmar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

По-скоро бих казал, че е по-добре да се натиска на 1-во и 14-то, защото центъра на дъгата е някъде около 6-то - 7-мо прагче. Нагоре от 12-то, грифа почти не се извива. Това колко разстояние трябва да има между струната и 6-то не е точно дефинирано и пак опира до вкус и до специфика на конкретния инструмент, но може да се каже, че някакво разстояние трябва да има, не твърде незабележимо, но не и значително. Около 0.2-0.5мм може би е добър ориентир.

 

Но... не всичко е в тръсрода. Понякога грифовете се усукват, понякога дъгата им не е правилна и има зони, в които звънят. Това вече се оправя само с левелинг/рефрет.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Дам усукването е доста гаден номер. Принципно е хибаво струните да се отпускат когато се настройва тръсрода. Понякога той се прецаква от напражението.

 

Колкото до 1-ви и 14-ти или 1-ви и последния на грифа, явно са различни хмм... школи. Аз например навсякъде съм го срещал 1- ви и последен праг.

Обаче си прав че центъра на дъгата не е на 12 праг и има резон от тази гледна точка.

Редактирано от Kalmar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз скоро седнах да попрочета как да си нагласям интонацията и все го срещах 1ви и 13и или 14и праг. Явно е до "школи" вярно.

Редактирано от fLiSk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

14ти се "цитира" обикновенно когато става дума за акустична (все пак там се "събират" с тялото ... и натам няма извиване)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това което аз знам е, че се натиска прагчето при което грифа се съединява с тялото, защото там на практика свършва извивката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми виж сега, аз правя така. Свалям струните доста ниско до грифа. После настройвам тръсрода така, че да хвана това положение при което има минимално бръждене на струните. Ако грифа е извит наобратно, то ще има зъзнене на първите прагчета. Само че не е добре тръсрода да е сетнат така. Ако е извит в посоката, в която трябва да е, но извивката е прекалено голяма, то пак ще има бръждене на средните прагчета - пак не добре. Така, че най-оптималния вариант е да има извивка в интервала 0.1-0.5мм. От Фендер препоръчват тя да е 0.25мм при натисната струна на първо и последно прагче. Въпреки всичко, това разстояние си е индивидуално, но в някви граници. Аз моя съм го сложил на ~0.15mm по горния начин.

 

 

neck%20relief.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.