Jump to content
Българският форум за музиканти

Относно дървото


Recommended Posts

За да имаш класически звук на Страт, ти трябва твърдо дърво.

И то не какво да е, а ясен.

Ако го направиш, например, от клен (който също е твърд), ще вади различен звук от истински Страт.

Ако не те бърка какъв звук ще вади, напраи го от чам.

След година-две ще се разпадне, ма кво толкоз - начесал си си крастата. :P:P:huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

За да имаш класически звук на Страт, ти трябва твърдо дърво.

И то не какво да е, а ясен.

Ако го направиш, например, от клен (който също е твърд), ще вади различен звук от истински Страт.

Ако не те бърка какъв звук ще вади, напраи го от чам.

След година-две ще се разпадне, ма кво толкоз - начесал си си крастата. :):huh::P

:):):P:P:) thanks

все пак търси се няк'ъв звук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако го направиш, например, от клен (който също е твърд), ще вади различен звук от истински Страт.

Не си съвсем прав. В различните модели на Фендър Страт се използват най-основно три типа дърво за тялото - ash, swamp ash (такъв в БГ обаче няма) и alder (на български - елша).

 

Иначе аз много се кефя на китари от меко дърво с плътен и "топъл" тон - Гибсън, някои модели на PRS и Carvin...

За мен идеалното дърво за китара е махагон с quilted/flamed/figured/carved maple отгоре за по-балансиран звук :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[Не си съвсем прав. В различните модели на Фендър Страт се използват най-основно три типа дърво за тялото - ash, swamp ash (такъв в БГ обаче няма) и alder (на български - елша).

Swamp ash и Alder се ползват през последните 10-15 години, демек, не са били ползвани по времето, когато с абили създавани класическите стратове.

 

Swamp ash е обикновен ясен, който е расъл на много влажна почва и поради тази причина дървесината му е по-рехава и става много по-лека след като се изсуши. така че, такъв може и да има в България - достатъчно е да го търсиш край реки и водоеми. Казват, че звукът му е "близо" до този на обикновения ясен, предимстовото му е, че е по-лек.

 

Alder (елша) е евтин заместител. Нейният звук е далчеч от този на плътния ясен (Northern ash) и съответно - далеч от класическия тон на Страт-а.

 

Остава само добрият стар Обикновен Ясен, за който и говорих в предишния си пост. Тежи като олово, трудно се дялка, но ще ти даде класически Звук на Страт, защото от такъв са правени истинските Fender-и от 60-те и 70-те.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен трябва и да пробваш самата китара как е на звук от това и онова дърво. От дърво до дърво пак има разлика. Зависи к'во искаш повече да чуеш от дървото...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Swamp ash е обикновен ясен, който е расъл на много влажна почва и поради тази причина дървесината му е по-рехава и става много по-лека след като се изсуши. така че, такъв може и да има в България - достатъчно е да го търсиш край реки и водоеми. Казват, че звукът му е "близо" до този на обикновения ясен, предимстовото му е, че е по-лек.

 

Слушал съм два стари Страт-а от "swamp ash" и звучи доста различно - според мен се доближава до елшата. Освен това разликата не е просто в това къде расте, а са различни видове.

Ако си спомням правилно видовете ясен имат твърдост от ~1000 до към 2000 при така наречения "Janka test ", което е доста голяма разлика. Ако ти е интересно в нет-а би могъл да намериш по-точни данни .

 

В БГ можеш да намериш плътен и твърд ясен, който в Щатите масово се използва за изработка на бейзболни бухалки. Fodera и MTD правят грифове от него, а за тела се използва в комбинация с др. дървета. Телата, които са само от ясен се правят от по-лек и не толкова плътен материал. Не твърдя, че няма изключения, но като цяло нещата седят така.

 

Alder (елша) е евтин заместител. Нейният звук е далчеч от този на плътния ясен (Northern ash) и съответно - далеч от класическия тон на Страт-а.

 

Не съм специалист по история на "Фендер" и не знам от коя година се правят от елша, но според мен по-класически Фендер тон от елша - здраве му кажи. А ако за теб това че до .... г. са правени само от ясен означава, че само преди тази година са с "класическо" Фендер звучене, то трябва да задраскаме и всички фретбордове различни от клен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбойник, Swamp ash е същия вид като Northern ash.

Това е както при кленовете - flamed, bird's eye и прочее. Имена на различна дървесина, а не на различен вид дърво. Swamp-ът е поемал повече вода и затова е различен. Казах, че се твърди за него, че има "близък" звук до твърдия ясен, но това не значи, че така.

Класически Стратокастер = правен преди 1970 година.

 

ЕДИТ:

Сега погледнах в книжката.

За елшата си прав - Лео Фендер почва да я ползва за китари със Sunburst финиш. Таканаречените "Blond" стратокастери и до днес се правят от твърд ясен.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбойник, Swamp ash е същия вид като Northern ash.

Това е както при кленовете - flamed, bird's eye и прочее. Имена на различна дървесина, а не на различен вид дърво. Swamp-ът е поемал повече вода и затова е различен.

 

Fraxinus spp.

 

Виж популярните наименования на вида Fraxinus caroliniana.

 

 

Така наречените "Blond" стратокастери и до днес се правят от твърд ясен.

 

Имах предвид, че е по-мек от "булгаристан ash" :) . Има някакъв период, май през 70-те, когато са ги правили и от подобен на нашенския. И до днес се носят легенди за това колко тежат тези инструменти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има някакъв период, май през 70-те, когато са ги правили и от подобен на нашенския. И до днес се носят легенди за това колко тежат тези инструменти.

Мда, това са класическите Стратокастери. За такъв звук ти трябва ясен.

Друг е въпросът, че тежи като олово, но изкуството иска жертви. B) B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг е въпросът, че тежи като олово, но изкуството иска жертви.  :)B)

Ся , то е*ати искувствуто ... То т'ва си е чист терор да носиш такава китара на раменете си ... B) :green:

Редактирано от RockMan2005
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми щото ми трябваше точно китара със супер остър и небозав звук, щото такава имам, пък като прочетох за липовите брадви, че точно такъв звук вадят ... Май вместо rg350 щe е нещо от рода rgt42dx, ако е ибанец изобщо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.