Jump to content
Българският форум за музиканти

Относно дървото


Recommended Posts

:)

 

Абе, рових се из некви форуми и се оказа, че махагона е дърво, което е с т.нар. scooped mids. Е, пъ, яз се съм си мислил, че е обратното - с издадени среди.

 

Мое ли некой да се изкаже вещо по въпроса? А, пък ако има и някаква таблица с различните звукови хар-ки на видовете дървете, ще е еваларка отсекъде, збирш ли!

 

Ай!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ами аз от китарки много не разбирам :P ама имам един познат лютиер, който ми е обяснявал, че ролята на дървото при акустичните инструменти е горе долу еднаква :) Затова ти препоръчвам да отскочиш до форума бараНани и да видиш това материалче

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми май не е, защото от нея се правят голяма част от Ибанците, пък и доста други китари. На английски е basswood, ако не се лъжа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

туй и туй сме на темата...:)

липата много ли е кофти като материал за китара?

Китарите от липа са за блусари, шредъри и други фенове на мекия звук.

Вади замазан, бузест тон.

Има ниски, но няма високи, няма рязка атака и въобще си е бозяна работа. (мютинг с липова китара звучи като пръдня)

Имам опит с няколко Ibanez-а и съм крайно отвратен от саунда. Не кзавам, че е лош, но не е за металургия.

За мазни сола е шестак, за твърд метъл е шитня.

Ако ти трябва метълска китара НЕДЕЙ да си вземаш такава с тяло от липа.

Ако ти трябва солджийска китара, дето звукът и да се точи като олио, вземи си липова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята Jackson-ка е basswood и според това, което съм чувал, чел и пробвал, basswood стои точно между maple и mahagony по звук. Че вади баси - вади - то си личи и от името, но не виждам нищо лошо, мютинга добива плътност, на повечето maple китари, на които съм свирил мютинга е като на кухарка :Р

Свирил съм на една махагонова Stagg, и звука беше тлъст. Та, не съм съгласен, че не става за метъл, просто ако искаш по-рязък звук (дето да ти изрязва тъпанчетата) ще е по лесно с maple. Лично аз свиря в B и звукът който докарва Jackson-ката, дори само през компресор и MT-2 е способен да ти откачи бъбреците. Солата на neck адаптера са просто another dimension.

Липата се използва за бас, баритон (каквато е моята) и китари, предназначени за tunned down свирене. Не че не можеш да изкараш каквото искаш с един EQ примерно, нo в това са най-добри. Това е личното ми мнение. Не го приемайте като нападка към никого :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, той тупото копеле (е, бати и името, 6е про6тажа6!!!хехехехехе) беше дал един хубав линк със схемички за ниски, средни, високи. Ама там пък нямаше басууд-а.

 

Та какво ще рече между клен и махагон в десетобална ситема?

 

Май излиза, че е с балансиран EQ?! :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

AX 125

 

Bolt-on 24.75" AX neck is designed for strong rhythm playing as well as leads, but it's not for shredders. The Mahogany body provides rich warm lows and sweet sustain. Large frets allow a more traditional feel when playing a slightly rounder and wider fretboard radius. Also includes the Short Stop II bridge with Ibanez Downshifter D-Tuner, which offers the simple solution for achieving alternate tunings. Responsive, full sounding pickups with added output.

 

RGT 42

 

25.5 scale neck with Basswood body. Basswood is a comparatively lightweight wood, which makes it very comfortable for extended playing. With a good balance of highs and lows, basswood is right in between alder and mahogany in sound character. Jumbo frets offer easy playing for leads and chording. Floating, low profile tremolo with a stiffer feel that's closer to the original Floyd Rose. the arm can swing freely or lock in one position. Also features the Infinity 1 pickup, a versatile, responsive ceramic magnet humbucker with warm classic tone and added output.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото сайтове, толкова и различни мнения.

Някъде четох, че едва ли не липата има супер балансиран звук, добре изразени високи и бла, бла, бла... Това просто не е вярно.

Производителите на китари никога няма да ви кажат, че еди-кое си дърво става за сола, ама не го бива за ритъм или обратното.

Обикновено вместо да кажат, че вади замазан звук, пишат "звукът е топъл, изключително подходящ за сола" или нещо от сорта. По този начин недостатъците на дървото се превръщат в предимства при продаването на китарата.

Ко да прайш - маркетинг. :P

И аз чета много, но предпочитам да пробвам, да сравня или някой, който е пробвал, да ме информира от първа ръка.

Имам опит с липови китари имам опит и с махагонови. Вервайте ми - второто определено е за предпочитане, когато говорим за метъл. Несравнимо по-добро е.

Освен всичко останало, колкото по-меко е дървото, толкова по-бързо заглъхват струните. На колкото по-твърда основа са захванати бриджът и грифът, толкова по-голям състейн ще има китарата. С други думи - липата има по-слаб състейн от махагона, да речем, защото е по-мека и обира вибрациите. Представете си една гумена и една метална китара. Коя според вас ще има по-дълъг състейн? Няма да е гумената. Коя ще има по-ясен и отчетлив тон? Пак няма да е гумената.

Вероятно само при neck-through конструкция липовото тяло няма да направи звука мазен, но при евтинджосите не съм срещал модели, дето да са neck-through.

Всеки да пробва сам и да прецени кое го кефи. Съветът ми към jFog е да си издялка китара от по-твърдо и тежко дърво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-вероятно съм доста заблуден, но през целия живот съм си мислел, че дървото за китара трябва да е доста твърдо. Сиреч бук, ясен, орех или нещо от тоя род. Та по тая причина винаги съм изключвал липата, чама (бор), акции, каваци и др. меки дървесинки. Случайно имам 10-ина (всъщност има ги мой роднина) идеално сухи (6-7 г.) доста солидни талпи и съм запланувал някакъв страт, та искам да попитам. Аджеба мека или твърда талпа ми требе. А?! Покорно моля за акъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.