Jump to content
Българският форум за музиканти

УА-УА


Recommended Posts

Идеята е следната. Имате прозрачна хартия(фотолента), проявена така, че от едната страна е тъмна, и плавно става прозрачна в другия край. Тази лента минава през процеп, в който от едната и страна има светодиод, а от другата - фоторезистор. Като натискате педала, лентата се движи нагоре - надолу, и на фоторезистора му става ту по - светло, ту по - тъмно. Има ли някой представа как със промяната на съпротивлението на фоторезистора да управлявам уа - уа - то, че мен доста ме мързи да смятам, а предполагам, че не съм единствения, мислил по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами по мое виждане хода на фоторезистора трябва по някакъв начин да се докара до еквивалентен на хода на механичния резистор който е в оригиналната схема- примерно 0-500К линейно...

 

Мен друго ми се върти в главата- представи си варианта фотоплаката да не преминава плавно от един светло към тъмно, а например светло->тъмно->светло :happy: Така получаваш интересни комбинации за входа на педала :) Или можеш да сложиш няколко варианта които да менкаш с копче... абе сякакви щуротии

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами по мое виждане хода на фоторезистора трябва по някакъв начин да се докара до еквивалентен на хода на механичния резистор който е в оригиналната схема- примерно 0-500К линейно...

СВОБОДНИ СЪЧИНЕНИЯ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами по мое виждане хода на фоторезистора трябва по някакъв начин да се докара до еквивалентен на хода на механичния резистор който е в оригиналната схема- примерно 0-500К линейно...

СВОБОДНИ СЪЧИНЕНИЯ!

Защо? Нали в крайна сметка върши една и съща работа- дали ще е фото-, термо-, или някакъв друг резистор, ефекта му е един и същ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами по мое виждане хода на фоторезистора трябва по някакъв начин да се докара до еквивалентен на хода на механичния резистор който е в оригиналната схема- примерно 0-500К линейно...

СВОБОДНИ СЪЧИНЕНИЯ!

Защо? Нали в крайна сметка върши една и съща работа- дали ще е фото-, термо-, или някакъв друг резистор, ефекта му е един и същ

не е задължително да докарва същия диапазон от 0 до 500 к

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на този принцип са почти всички цифрови процесори с педал: дигитеч, корг (за тях със сигурност)

 

Освен с фотоплака (която е по-трудна да се направи) е достатъчно и просто нещо: 1 парче от пласмасата минава на пътя на оптрона, така че постепенно да прекъсва потока на светлина към опто елемента. Когато това се сложи по-близо от оста на въртене на педала то ще се движи в малки граници при голям ход на педала. Така беше в старият ми процесор корг ах1б.

 

За схемно решение май и аз не съм виждал да си призная :blink::(:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз имам една схемичка ама беше за volume педал.Моят volume педал е на този принцип-с фото резистори-собствена изработка.Само че не мога да кача схемата в нета.Ако някой я иска да пише ЛС и да се разберем някъде да се срещнем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.