Jump to content
Българският форум за музиканти

2 текста, които може би няма да ви харесат


LOE

Recommended Posts

Песента почва началото си от втория, забутан дълбоко в архивите поради незнайни причини куплет от националният химн:

Паднаха борци безчет

за народа наш любим,

Майко, дай ни мъжка сила

пътя им да продължим.

 

и самата песен:

 

Bulgaria

 

Countless heroes have fallen

to free our kind from the chains of suppression.

Now they scream in their graves

with shame of what they died for and what we've become.

 

We are so "all allowing" and "ever accepting",

thinking whatever we're told from above.

Too weak to withhold and develop our ideas,

too timid to stand up and speak our mind.

Eating the lies of those who keep fighting

for power and money on our expense,

we keep thinking we chose and we hope for a savior

but each time it's the same, it's only names that we change.

 

Those with power don't care for our nation,

it's only their asses they constantly feed,

keep ignoring our problems and union guidance

it's so lame we're the laughing stock of the world.

 

All that they do

is depriving us from our rights,

from freedom and hope

and they constantly turn us against one another

so we take someone's side and submit our vote.

To the ones that restrict us,

to the ones that keep leading us nowhere

in pursuit of their sick aspirations,

no longer people, we're simply their tools,

just as shallow as they need us to be.

 

We ignore and pretend it's ok,

entertained by the "idols" and "brothers"

our minds overfed by the shit

our media's constantly feeding us.

 

We're too dumb or too fat or too poor,

all we care is our own misery.

And we never lift up eyes just to see

it's all the same either it's you or me.

 

It is only us,

creating this hell,

we're so passive and weak we prefer to think everything is for granted

and prosper at someone else's expense

rather than fight and insist for our rights.

Taking more than we give, we exploit and destroy our nature and past,

the only remains of the glory once was.

 

Just take a look at us, controlled by mindless morons,

who're sponsored by the crime, enforced by law and order.

And our own police, the ones who should protect us,

too weak to fight real crime, they join or just ignore it.

And then they turn to us, ‘cause we're so average,

‘cause we don't have the guns and power to be feared,

but deep inside then know our strength is in our numbers,

controlling us through fear because they are outnumbered.

 

It's us who have the power!

It's time to make a difference!

 

_______________________________________

 

Greed

 

This urge devour our minds, it never gives us rest

Enslaves our thoughts and poisons every decent virtue left

Some say it’s in our nature and it’s the way we are

in constant need of more even when we have enough

 

Soaked in greed

People falling short of humanity,

fail to understand our society

That’s unable to serve us the way it’s intended

With no sort of balance our lives get expended by greed

 

That’s how most hate is born, when someone’s having something

that you don’t really need and yet it’s all you ever wanted

The seeds of greed give birth to envy

A fruitful soil for hate to grow

 

Economics based on deficiency

so that our living can be overpriced

and deprived of sufficiency

Why?

 

Minds of few are those in control

and they’ve built up their nest on society far too low

 

Humanity’s gone, no longer a holdback

for profit and all of us choose to ignore this

democracy just a scam to distract us,

the media always there to relax us

 

We are all in full submission

bound to a life for the wrong reasons

Our lives - not our possession

We’re slaves to a world that’s a slave to repression

 

It’s time to open up our eyes and see

it is our greed that brought us to our knees

 

No one is more important, we’re easy to replace

It’s up to us to first be human and then something else

 

Instead we’re fighting over objects and our differences

It’s like we are not made by all the same decaying flesh

Evolved technology but somewhere far along the way

Forgot the virtues and ideas which define ”humane”

 

 

Едит: Ще помоля някой мод да промени заглавието, защото съм изял една дума при редактирането. Би трябвало да е "2 текста които може би няма да ви харесат"

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да напишеш хубав текст на език, който не ти е роден е доста трудно. Трябва да си го практикувал доста време, и да си чел доста в оригинал. Пробвай на български.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

BlindVictim:

не знам до каква степен го владееш езика, но аз се занимавам с английски от преди да тръгна на училище (езиково бтв), но от тва което си написал предполагам, че не си разбрал нещата достатъчно добре

 

а в случая това, което най-вероятно няма да се хареса не е това как е написано, а това какво е написано

 

инъче мерси за съвета, просто не смятам, че е в удачна посока :)

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето моето мнение. Искам да подчертая, че самият аз, въпреки, че съм доста навътре в нашия роден език, а също и в английския, не съм писал текстове, и въпреки, че на моменти съм имал някои идеи, никога не съм ги изразявал на хартия, следователно мнението ми си е МОЕ и не може да се счита за меродавно!

 

Oт езикова гледна точка са О.К. Това го казвам, като човек, учил 14-15 години английски, включително с подготвителен клас и усилено изучаване :whistle:

Рима - общо взето не навсякъде я има.

Виж - откъм ритъм изобщо не ми е ясно това на песен, как ще стане. Няма спазена ритмика и някои стихове от куплетите имат прекалено много срички...

Откъм смисъл - не е зле, но няма нещо, което да грабне окото - тоест текста си казва някакви неща и толкова, няма някоя част, която да се загнезди в съзнанието и да те кара да го приемеш, като нещо свое, нещо, което да ти харесва особено. Бунтарски текст срещу алчността, корупцията, Системата (ех..), правителство, все отколешни неща. На моменти ми прилича на нахвърляни мисли, но цялостният замисъл се губи, поради прекалено многото насоки, в които те води тескта - тоест основната идея е мъглява.

Не забелязах да има припеви (ако е за тескт на песен, де :) ), но си мисля, че ако се доизпипа още, може и да излезе нещо. Но трябва да изкристализира основната идея, да се съкрати може би, част от текста, да се сложи някакво ярко послание в припев, и току - виж, излязло нещо ;)

 

Пак повтарям, аз не съм текстописец, просто съм чел доста повечко литература от болшинството ми връстници. С мнението си не задължавам никой да се съобразява. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За римата - текстове, които се въртят единствено около рима лично на мен ми звучат като писани за 10 годишни деца, римата в никакъв случай не я смятам за задължителна и в случаите, в които се прекалява с нея на мен лично ми звучи малоумно, особено в честите случаи, в които някой автори пишат тотални глупости само и само за да има рима

 

За ритъма - всичко е писано по предварително измислена песен, така че пасва, някой неща влизат на слабо време, някои на още по-счупени времена, но като цяло всяка сричка си има място. Има думи, които се разделят по-отчетливо на срички, има други които се казват по-бързо, има пасажи, в които думите вървят като нареждане т.е. без разговорните паузи, които се ползват принципно, а просто всяка дума отгоре на предишната с цел създаването на градивен ефект

 

За куплети и припеви - тази система на писане на музика и текстове я зарязах преди много време, в песните които пиша малко, ама много малко неща се повтарят, песента се развива, всяко нещо произлиза от предходното и в редките случаи, в които има повторения, гледам да са минимални. В нещата които пиша последната година няма куплети, припеви и т.н. залага се предимно на прогресиите на различните теми, и на контраста, които се създава при смяната на самите теми и дори отделните моменти от всяка тема. Защо съм против повторенията - защото са за малки деца, набиват в главата неща, от които няма нужда, нещата, които са в прогрес са много по благоприятни за психиката. Все пак не става въпрос за сополив припев, които да си тананикаш докато си в депресия или нещо от сорта. Аз лично гледам на песните като на истории.. разкази. Какъв разказ би бил този, в който едно и също нещо се повтаря постоянно? Това, което човешкия разум желае е развитие, не циклене.

 

За смисъла - това са неща, които болшинството хора знаят - за това съм съгласен, нищо ново под слънцето. И все пак имайки предвид, че хората са наясно с тези работи и въпреки всичко продължават да са овце според мен значи, че определено не е излишно да се обръща повече внимание по тази тема, отколкото да се пишат текстове от типа "бейби бейби" или пък за канибали, ексхуматори-човекоядци и т.н. А и също така го имам момента, че дори и хората да знаят нещо, тва не е задължително да значи че го разбират. И въпреки че разбирането не е задължително, болшинството хора имат овчия рефлекс да игнорират тези неща, които са от решаващо значение за живота на всички. Защото именно това е проблема на света - от край време хората не живеят за да се развиват, а за да се борят с проблемите, които нямат по принцип, а си създават сами, с начина на мислене, начина на живот, ценностна система, идеали, разбирания и т.н. 99% от проблемите на човечеството се генерират от самото човечество, и аз лично определено не ги виждам като неща, без които не можем (проблемите).

 

"България" специално... въпреки че текста важи за абсолютно всяка друга държава, специално в случая е посветена на всичките тези хора, които се бият в гърдите и реват че са БЪЛГАРИ, националисти, които са толкова горди с държавата ни, без изобщо да осъзнават как всъщност стоят нещата. Аз лично не съм националист, за мен държавата няма абсолютно никакво значение, както и расата, религията и т.н. но все пак идеята на песента е да напомни на всички, които се чувстват освен хора и БЪЛГАРИ, какво се случва и защо се случва.

 

Освен тези двете има и още няколко песни, които са с подобна тематика. "Preachers Of Hate" е песен, посветена на всичките "лидери" които създават напрежение и предпоставки за конфликти между различните групи хора, песен, инспирирана от това което боклуци като нашите родни Доган и Сидеров правят - манипулират хората в това да се мразят с единствената цел да спечелят гласовете им и място в парламента, където могат да цоцат на воля. Също както и Буш, който въвлече целия свят в измислен конфликт срещу арабския свят и "тероризма", за да може да се върти на спокойствие нарко и петролния бизнес. "In The End" пък е песен, която изразява личната ми фрустрация спрямо това как човечеството мисли, какво ги тегли напред, всичките плитки "ценности" и изкуствени потребности и т.н. Тези песни скоро ще бъдат включени в ЕП, след излизането на което мисля да се абстрахирам творчески от тази не съвсем приятна тема.

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BlindVictim:

не знам до каква степен го владееш езика, но аз се занимавам с английски от преди да тръгна на училище (езиково бтв), но от тва което си написал предполагам, че не си разбрал нещата достатъчно добре

 

а в случая това, което най-вероятно няма да се хареса не е това как е написано, а това какво е написано

 

инъче мерси за съвета, просто не смятам, че е в удачна посока :punk_guitar:

 

Не казвам, че е грешно написано. Не казвам, че не съм го разбрал, или че не ми харесва какво е написано. Казах, че е трудно да го напишеш стилно. Трябва много опит за да пишеш поезия на чужд език.

 

Откъм смисъл - не е зле, но няма нещо, което да грабне окото - тоест текста си казва някакви неща и толкова, няма някоя част, която да се загнезди в съзнанието и да те кара да го приемеш, като нещо свое, нещо, което да ти харесва особено. Бунтарски текст срещу алчността, корупцията, Системата (ех..), правителство, все отколешни неща. На моменти ми прилича на нахвърляни мисли, но цялостният замисъл се губи, поради прекалено многото насоки, в които те води тескта - тоест основната идея е мъглява.

 

Съгласен съм с това. Един от многото текстове, все едно писан на конвейр. Дрън-дрън, ала-бала, дрън. Освен това, трябва да гледаш и целевата аудитория. Ако е писан за българи, по-добре би било на български. :no:

Редактирано от BlindVictim
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ясно :punk_guitar: просто малко от никъде ми дойде тва изказване, и решиш че го казваш на базата на това, което си прочел, а то било "по принцип"

 

и да - иска доста практика най-вече, инъче личното ми мнение е, че английският език позволява доста повече волност на изразяването, което определено е плюс в творческа насока, писал съм и на български доста неща, но определено не ми звучат толкова добре, тук може би е редно да спомена, че съм учил доста повече английски отколкото български и в последните години покрай работата ми повечето говорене, писане и четене също са на английски, и когато пища или чета неща ги мисля на съответния език, вместо примерно да ги мисля на роден и после да ги превеждам и т.н. и често ми се случва да не мога да кажа нещо на български , което го знам на английски

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не звучат на български език, защото при нас начина на изразяване е някак по-различен. Може да вкараш и разни диалектни изрази, получава се много яко. При английските текстове, може да си пееш всякакви работи, които нямат никакъв смисъл и пак звучи добре. :punk_guitar:

Редактирано от BlindVictim
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не съм съгласен, текстовете звучат зле и на английски, щом няма смисъл в тях, и изобщо не звучат "добре", щом публиката не схваща безсмислените клишета, които някой път групите бутат, с пълни шепи, в текстовете си.

 

@ LOE : голям отговор, голямо нещо. Цял роман :no: (шегичка :punk_guitar: )

 

Музиката е изкуство, щом така си решил да я правиш - О.К

 

Само за повторенията не съм съгласен. Не трябва да се повтаря само едно и също, защото е еднообразно, но цялата музика се гради на повторението, защото без него песента няма конструкция и ясна структура.

Може да се променят различни неща при повтарянията, но така всичко си има ясен замисъл и звучи завършено.... но щом си решил да не ги ползваш, и да нямаш припеви, явно така ти идва отвътре.

 

За "сополив" припев и какво още беше - това не ми се коментира, да кажем, че мненията ни тука се разминават сериозно...

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Много си шеговит ;)

 

Но на мен нещо друго ми прави впечатление:

 

Обикновено когато някой поства работи, с цел да получи градивна критика, включва нещо от типа на "какво мислите" или "какво не е добре". Не знам като четеш книги примерно после дали пишеш писма с критика към авторите? :thumbs_up: Както и да е, като цяло градивната критика никога не е излишна само че...

 

В случая ти самия казваш, че никога не си се занимавал с писане. Вярно е, че в професионален аспект повечето хора, които се занимават с критика са такива, на които друго не им се отдава, и все пак според моите разбирания човек не може да критикува нещо, без да го разбира. Някак си... тъпо звучи. И не заради някакви фундаментални принципи, а най-малкото защото аз пиша музика и текстове повече от 10 години. В началото... и всъщност до сравнително скоро се придържах към добре утвърдената структура на музиката, в която измисляш музика за куплет, музика за припев, може би бридж и от тези 3 неща, с обща продължителност по-малко от минута правиш 10 минутна песен. Придържах се и към римуване, правейки нещо толкова малоумно, като нагаждане на това което искам да кажа по думи, които просто се римуват. Но за тези 10 и кусур години човек неизменно трупа опит, и се стигна до етап, в който ми дойде да правя музиката по начина, по който я усещам, не по начина, по който се очаква. И ти, като човек който не си се занимавал толкова и не си изминал целия този път, от утвърденото до новаторство - без ти да си изминал този път и минал през тези неща просто няма начин да разбереш нещо, без самия ти да достигнеш до него. Дано ме разбираш ;)

 

БТВ в този форум има притеснително много хора, които са в общи линии като теб, на всяко гърне - мерудия, пишат и пишат, и са компетентни по всичките възможни теми, и даже на моменти звучат почти високомерно, а странното в този случай е, че от както аз съм член на този форум (доста време) не съм видял нито един пост от тези хора в раздел авторска музика или каквато и да е форма на творчество, да не говорим за групи, концертна дейност и т.н. Само слушам колко много разбират от всичко, включително от неща, до които изобщо не са се докосвали, а са чели из нета примерно. Според мен това е малко странно, защото се предполага, че тук е форум за музиканти, не за многознайковци, които имат какво да кажат по всяка тема и в същото време абсолютно нищо не показват. Мнението без покритие лично за мен не струва и пукната пара. А много малко хора от регистрираните тук имат нещо повече от думи зад мнението си...

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

БТВ в този форум има притеснително много хора, които са в общи линии като теб, на всяко гърне - мерудия, пишат и пишат, и са компетентни по всичките възможни теми, и даже на моменти звучат почти високомерно, а странното в този случай е, че от както аз съм член на този форум (доста време) не съм видял нито един пост от тези хора в раздел авторска музика или каквато и да е форма на творчество, да не говорим за групи, концертна дейност и т.н. Само слушам колко много разбират от всичко, включително от неща, до които изобщо не са се докосвали, а са чели из нета примерно. Според мен това е малко странно, защото се предполага, че тук е форум за музиканти, не за многознайковци, които имат какво да кажат по всяка тема и в същото време абсолютно нищо не показват. Мнението без покритие лично за мен не струва и пукната пара. А много малко хора от регистрираните тук имат нещо повече от думи зад мнението си...

 

Съжалявам, че така приемаш нещата. Впрочем от доста време виждам, че е безсмислено да се пише каквото и да е в този форум, а загубеното време не е оправдано от наученото вътре. Така, че - ако искаш намери си 2-3 човека, които да ти харесват текстовете, нека да пишат само хубави неща за тях, или ако не - нищо. Явно проблемът е в мен, че казвам това, което мисля, а не това, което хората искат да чуят. Бих могъл да кажа, че се занимвам с музика почти толкова години, колкото и ти, освен това годините не винаги са от първостепенно значение.

Мисля, че е време да се оттегля от форума, ще го ползвам за обяви.

Ако искаш напиши ми още един отговор роман, надали ще го прочета, също така се извинявам, че ти загубих времето, а също и моето...

Повече не мисля да влизам тука, така и така е ясно, че добър с писане по форуми не се става. Приятен ти ден :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята беше съвсем друга ама айде, бтв и аз от известно време съм на мнение, че тук си струва да се влиза само заради обявите :greenangel: Даже поисках от админа да ми махне акаунта... ама нема

 

За годините си прав че нямат значение, важното е какво прави човек, някой хора и групи правят музика цял живот и не са мръднали 1 крачка, просто прекалено много от потребителите тук се имат за всезнаещи и всеможещи и в същото време не показват абсолютно нищо - също както има и хора, които са показали на какво са способни и имат уважението ми на 100% - и за тези неща не съдя по-вкус, старая се да съм неутрален и не отричам таланта, умението и професионализма, дори да не са ми по вкуса

 

А тези текстове както вече казах не съм ги публикувал за да чета мнения по тях, идеята беше по скоро някой да ги прочете, и евентуално да си направи някой заключения. Смятам, че съм доста самокритичен по отношение на това което правя :girl_cray2: някой мои познати даже ме наричат "перфекционист". Целта е реална и не особено сложна - да се илюстрира това, което е. Нищо ново, нищо нечувано, нищо извънземно - само това което е и което хората игнорират, съзнателно или не. Нещо, което ти определяш като банално и в същото време на мен ми се струва от решаващо значение :hysterical:

 

А проблема ти не е че казваш какво мислиш, а както вече казах, че критикуваш неща, до които не си достигнал и няма как да разбираш на този етап от творческото си развитие. Как може да критикуваш това, което не разбираш? Попиши 10 години (казваш, че до сега не си) и като стигнеш до момента, в който усетиш ограничението, налагано от еталоните и подходиш по индивидуален за теб начин - тогава ще си говорим пак :huh: И все пак да не забравяме, че тези еталони не са сътворени заедно със земята, тва са неща, налагани от културата и променящи се с времето, преди 100 години музиката е имала съвсем друга структура, преди 200 също. Всичко се променя и нищо не е вечно и окончателно. И в никакъв случай нещата не трябва да се правят така, както са се правили винаги.

 

Преди време чух една история с поука, от семинар на Дейвид Айк. Една жена винаги рязала краищата на шунката, когато я пържи в тигана. Един ден мъжът и я попитал защо. Тя отговорила, че майка и я е правила винаги така и се е научила от нея. Мъжът и я накарал да попита майка си защо е правила така. Отговора бил "защото тигана ми не беше достатъчно голям" - Е сега сме 2009 година и имаме доста по-големи "тигани"

 

И за финал на поредния роман - една мъдрост (забравих чия) "Този, който върви по чуждите стъпки не оставя следи"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Даже поисках от админа да ми махне акаунта... ама нема

Нееее, не искам да го повярвам това .... а знаеш ли кой от админите е бил да взема и аз да го агитирам

Редактирано от vhcs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мога да разбера защо не си кажете мнението за текстовете, ами се хвърлихте върху езици, припеви, повторения... За жалост още има много хора с ограничени съзнания. Колко ли още време ще отнеме да се спре стремежа към заветното "куплет-припев-куплет-припев" и да се търси оптимално нагласен по песента текст. Вече сме свободни - можем сами да избираме дали да сме роби. Съжалявам, но много се издразних.

 

Ето моето мнение. "България" - отначало ми се стори наивен текстът. После мнението ми се попромени. Трудно е без песен. Но наивността идва от прякото говорене. Ако изкажеш мисълта си по друг, по-интересен начин, ще се получи по-хубаво. Дори само словореда да промениш, да прибавиш интересни изрази, думи, да говориш иносказателно... Сега звучи твърде "правилно", ако ме разбираш. Но трябва песен, така трудно мога да определя дали ми харесва.

 

"Алчност" - много ми хареса. Не съм напълно съгласен с идеята, но това няма значение, защото си е твоята идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПОЗДРАВЛЕНИЯ за това, което правиш.

 

Не искам да казвам голяма дума, но определено спечели уважението ми. Дори не толкова с конкретните два текста, колкото с цялостното си разбиране за това, което съвременната поезия в музиката трябва да бъде. Нещата, които казваш, изглеждат простички и очевидни, но на твърде много хора им убягват. И макар че се занимавам с писане на текстове от няколко месеца вече, мога само да се уча от теб, признавам.

 

Стига гъзоблизане, казах си приказката.

 

Продължавай да пишеш, ще се радвам да чета още твои неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.