Jump to content
Българският форум за музиканти

Моля, дайте инфо за Rack модулите


mitkosan

Recommended Posts

Уважаеми колеги,

 

Много съм "бос" относно навръзването на различна апаратура и затова ще оценя високо вашата помощ касаеща въпроса ми изложен по-долу:

 

Притежавам Корг Тритон Ле 88 (HI синтез). Клавира поостаря морално и бях се замислил да го сменявам с Корг М50 също 88 клавиша.

Докато се накумя цената на свирката се вдигна с още 200 евро, а и началната цена не беше въобще ниска.

Тогава разцъках за информация "големият брат" М3 и видях, че е почти 2 пъти по-скъп (то си е и ясно защо - високият клас свирки на КОРГ).

Направи ми впечатление обаче, че той (М3) се предлага и в RACK вариант, който е точно на цената на М50 88 (М50 се предлага само във вид на синтезатор, не на РАСК).

Моля вижте за какво говоря тук:

http://www.thomann.de/gb/korg_m3m_workstation.htm

 

Тук започват въпросите ми:

 

- възможно ли е след като имам вече клавиатура (при това перфектна 88 риал хамънд) да закупя РАСК модула и съответно да я вържа към моя Тритон Ле? В смисъл М3 РАСК с всички свирки ли е съвместим?

- При положение, че синтезът на М3 вече е EDS, а не HI, като на Тритоните ще е съвместим ли с моята свирка?

- Това ще превърне (ъпгрейдне) ли ЛЕ-то до М3?

- Как става самото връзване - само по Миди кабел ли?

- Как ще се управлява този модул от ЛЕ-то, или по скоро М3 РАСК-а ще управлява ЛЕ-то?

- РАК модулите нуждаят ли се от допълнително захранване?

- РАК модулите всичко ли притежават от фунциите на синтезатора, ако сравним Корг РАСК М3 съответно с Корг М3?

- Възможно ли е да се зареждат звуци (има ли порт за USB или флаш карта) на РАСК-а?

- Има ли смисъл от такава покупка изобщо - какво е професионалното Ви мнение по въпроса, как бихте постъпили Вие в моята ситуация.

- РАСК-а подържа ли 88 клавишна версия (моля не се смейте, никога не съм виждал такова чудо, а съм попадал на такива семплирани звуци) да не би да е разчетен до 61 клавиша и другите октави просто да са "глухи" (неактивни) ?

 

Предварително благодаря на всички колеги за отговорите.

 

Митко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, свързват се единствено по MIDI и не е нужна друга съвместимост. Не правиш ъпгрейд на Triton-а, просто с неговите клавиши ще свириш на модула. Никаква друга съвместимост не е нужна, т.е. ако наистина мислиш клавира си за остарял, можеш дори да го продадеш и да си вземеш само MIDI клавиатура с клавиши, които ти харесват.

-Модулът не управлява синта.

-другите октави в никакъв случай няма да бъдат глухи. Не ми става много ясно за колко октави са семплите, но могат да се зареждат звуци отвън, така че това не е сериозен проблем.

-собствено захранване - да.

- най-добре си изтегли упътването и го разгледай подробно, що се отнася до съвместимост на звуци и такива неща

:offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента се предлага и М3 с клавиатура.

- всички свирки са съвместими (ако са на една и съща фирма, ще съвпадат не само програм чрйнджовете, но и банк селект контролите.

- типа на синтез на модула няма нищо общо с синтеза на мастър киборда ( може дори да няма тон банка)

- това ще превърне Triton Le88 в М3 88 клавиша

- връзваш само с един МИДИ кабел (ако ти трябва обратна връзка с два миди кабела)

- Le-то ще УПРАВЛЯВА чрез миди контроли и програм чейнджове.

- модулите имат самостоятелно захранване

- трябва да са същите (има разлика в това, че ако М3 с клавиш има ribbon или някакъв друг хардуерем контролер, рака го няма )

- има смисъл. Много е важно ако СВИРИШ да ти харесва клавиатурата.

- рейнджа на семплите е много повече и от 88 клавиша. Броя на тоновете (по миди протокол) е 128 (0-127)

 

Аз го направих това наскоро, но с по-нисък клас синтове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много Ви благодаря за компетентните отговори.

От това което прочетох мога да допълня, че М3 рак няма тачскин дисплей, а се управлява с 4 бутона (най - вероятно ляво-дясно, горе-долу),

но пък за половин цена си правя от Ле - М3, което ми изглежда смислено на фона на това да купувам М50 или М3.

 

Ако съм Ви разбрал правилно връзвам Ле (Midi out)-то към М3 (Midi in)- то, пускам (стартирам) и двете, Ле-то не го барам, а сменям всички програми/комби стилове, както и ефектите само от М3 то и работата се получава - звучи като М3. От друга страна колоните трябва вече да са вързани в М3 синт модула?

 

Какво става обаче, ако искам все пак да пусна някоя програма/комби да звучи от Ле-то (има 10тина, които ме кефят много и може би ще ги използвам, ако ги няма в М3 рак-а)? Или пък ако искам да използвам джойстика (такъв на Рак-а няма) - тогава ми трябва двоен миди кабел ли?

 

Поздрави,

 

Митко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тогава усилваш звука на Ле-то и намаляваш на рака, но пробвай да пуснеш звук и от двете, понякога се получават хубави комбинации. :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

M3 е с touch screen екран,незнам къде прочете,че не е. Моят приятел има модула на М3,затова ти го казвам със сигурност:thumbdown:

Поздрави и пиши нататъка какви си взел!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.