Jump to content
Българският форум за музиканти

С перо или с пръстенца?


thurston

Recommended Posts

При мен е според настроението, както ми е кеф, не е хубаво някой като си създава комплекст към определена техника :wallbash:

Не трябва да има басисти от сорта на "Ми то с перо не е яко"

Всяка техника си има специфичен звук, на тея с пръсти по същия начин мога да им кажа "ми то пръсти е супер тъпо, по яко е слап"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 97
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

При мен е според настроението, както ми е кеф, не е хубаво някой като си създава комплекст към определена техника :girl_witch:

Не трябва да има басисти от сорта на "Ми то с перо не е яко"

Всяка техника си има специфичен звук, на тея с пръсти по същия начин мога да им кажа "ми то пръсти е супер тъпо, по яко е слап"

 

 

Ами то настроението, колега, е важно (даже много), но най-вече си е до самата музика. С перо или с пръстенца зависи от това, което свириш и как искаш да ти прозвучи китарата (това, което ти вече си споменал). Аз лично свиря повече с перо, но то е просто, щото това което творя го предполага. Иначе не съм виждал някой да прави фънк с перо :girl_cray2: :girl_cray2: ;):greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е въпрос на техника и практика. Аз свиря изключително и само с пръсти, като постигам бързина( примерно 16-ини на 280) само с два пръста. Освен това използвам и специфична постановка на дясната ръка, като по този начин постигам отчетливост , все едно ползвам перце. Изводът е ясен.

 

Брех, би ли постнал някое клипче как свириш 16-тини в по-бавни темпа и постепенно ги ускоряваш до към 280. Би ми било, изключително интересно да видя техниката ти.

 

Аз не съм басист, но се мъча от време на време да свиря на бас с пръсти, реших че няма смисъл да се занимавам със свирене с перо, тъй като на китара така или иначе си свиря с перо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За жалост нямам клип с достатъчно добро качество, но бих могъл накратко да обясня техниката: при стандартното свирене с два пръста, чрез редуване можем да постигнем различна бързина, която обаче върши работа до 110 ВРМ (32-ни). Ето защо аз използвам и движението на показалеца не само навътре, но и навън. Имай предвид, че тази техника я развивам над 15 години. Координацията е от съществено значение тук. Както и големият ъгъл между пръстите и струната. Това е накратко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоростта не е особен проблем, тъй като и аз свиря за скорост, макар че 16тини на 280 даже и мен не ми се вярва, аз съм стигал до 240 (после просто не съм се замислял дали мога)

И една малко корегция, не е толкова до това с какво дърпаш струната, а до това къде я дърпаш, някой хора са се чудили "абе ти с перо ли свириш", просто когато искам по агресивен тон свиря максимално близо до мостчето, а когато искам хармония почти върху самия гриф

 

ПП. И да виждал съм фънк с перо, даже перото е една от основните техники, тък като създава един пльокащ звук когато блъскаш повече

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоростта не е особен проблем, тъй като и аз свиря за скорост, макар че 16тини на 280 даже и мен не ми се вярва, аз съм стигал до 240 (после просто не съм се замислял дали мога)

И една малко корегция, не е толкова до това с какво дърпаш струната, а до това къде я дърпаш, някой хора са се чудили "абе ти с перо ли свириш", просто когато искам по агресивен тон свиря максимално близо до мостчето, а когато искам хармония почти върху самия гриф

 

ПП. И да виждал съм фънк с перо, даже перото е една от основните техники, тък като създава един пльокащ звук когато блъскаш повече

Ами да, но дали случайно не е било от ония перца дето си ги закачваш на палеца ( thumb ), защото ако е така, ок значи и аз съм свирил фънк с перце :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обръщай внимание и на 2те техники, като си наблягаш на тази, която повече ти харесва. При мен го считам за грешка, че преди години тотално игнорирах перото. Само с пръсти. Свиря и слап, но в дабъл тъмб-а съм пълна трагедия. Що? Щото и с перото съм пълна трагедия, затова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е аз с перото съм добър, но в дъбъл палеца ме няма, на слап си държа средно ниво (просто не съм си правил преоритет да ставам по-добър)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....но в дабъл тъмб-а съм пълна трагедия. Що? Щото и с перото съм пълна трагедия, затова.

Ако си го казал на майтап се ядва. Иначе двата подхода на свирене нямат нищо общо, освен движението "нагоре-надолу".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо да е на майтап, МДФк? Интересувал съм се доста от тази техника, харесвам много стила на свирене на ММ. Не се сещам кой го беше казал, в някой туториъл го бях гледал, при дабъл тъмб палеца се използва като перо и самото му движение е вертикално, докато при стандартния слап е хоризонтално. И в такива случаи ако имаш малко хал хабер от свирене с перо на бас ще ти е 100 пъти по-лесно да възприемеш и техниката двоен палец.

Всъщност сетих се, това го гледах в урок на Марлоу, сега не мога да се сетя кой точно от уроците вътре в страницата му, ама както и да е. Е'го отдолу въпросния.

http://www.youtube.com/user/MarloweDK?feature=chclk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Глупости на търкалета... дъбъл палеца ползва движението при китка по характерно за слапа, перото използва съвсем друга техника на движение, дъбъл палеца е поче като слап и пропуснае на струната и после издърпване отдолу

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Kulov - помислих си че като ги свързваш двете техники по този начин, се шегуваш. :recourse: Без лоши чувства. Аз просто изказвах мнението си, което в подробности е следното:

 

И аз съм фен на Маркъс, но неговия дабъл тъмб е малко дървен - в смисъл неговия подход има нещо общо със свиренето с перо, ама по доста по уморителен начин - обърни внимание че движи ръката от лакътя, оттам надолу я стяга. За да се получи двойния палец така, трябва да движи ръката си по траектория с лек ъгъл, водеща под струната. Другото нещо е, че тогава си изправя леко палеца, защото ако той е в "леко извита" позиция с всичката приложена сила в движението при 99% от случаите ще се завклини под струната при движението нагоре.

Другото положение е двойния палец на Виктор Утън - при него е движение основно от палеца, и преместване на ръката над избраната струна. Няма напрежение някак си.

 

Опитвал съм се с Викторовия подход, не ми се отдава. Затова лъжа

..И двамата твърдят че двойния палец е "like a pick", ама аз плющя и на китари от край време и просто не мога да се съглася с това. На баса също съм свирил с перо, и на него и на китарата не откривам общо. Съобразно постановката ми(подчертавам ми), мнението ми е такова - за мен просто нямат общо. При теб вероятно е различно, зависи от мноооого неща.

 

едит: сетих се за един интересен момент - при перцето движението е огледално на движението, което описах горе.

 

Дано не е прозвучало кофти по някакъв начин. :)

Ай со здраве! :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

MDFK - страхотно свирене.

Макс брой звездички. Готиното е, че кавъра е със собствен поглед.

От клипчетата за начинаещи схаванах идеята за двойния палец, вече тренирам.

 

zeuglodon - много интересно ми стана как го правиш,

хайде някой от форума да го запише, моля.

(ако си от Сф, сигурно ще е лесно, все ще има някой маниак с камера)

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нема ядове, МДФк. Нищо не е прозвучало кофти. Това тук за това е форум, за да се водят конструктивни разговори, от които хората да получават знания :punk_guitar:

Не знам кой-прав-кой-крив, но не ща да задълбочаваме спора. Признавам си, че конкретно за тази техника съм само теоретик.

Въпреки всичко си поддържам тезата, че е добре перото да не се игнорира тотално от басистите (колкото за обща култура само, повече не:punk_guitar: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.