Jump to content
Българският форум за музиканти

22 срещу 24 прагчета ...


niki123bg

С колко прагчета предпочитате китарата?  

95 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

човек като се учи е добре да има 24

а когато свири само свои неща може да си избере колкото иска

... както видяхме има и китари над 40 прагчета ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То по принцип като си качествен музикант и 15 прагчета ти стигат, ама мен ако питате - 24 са ми малко. Вярно че има whammy педали за тая работа, ама все си мисля, че бих се чувствал по-добре с 27 примерно като гражданина Kiko Loureiro

kiko_loureiro_se.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

24!

 

защо ли...ами просто ми е любимото число ;)

и аз така мисля, като може да си имаш 24, какво му е лошото, 24 е повече от 22 :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз си обичак 24те, щото като свиря в E, което си е често, понеже съм тъп метъл, си е много благо да изпраскаш нещо във фригийски лад от B, което си опира точно в E-то на 24то. Освен тва си имаш едно Е най-отгоре, въобще - бонус си е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предпоследните 5-6 поста са култови просто хехехе ;)....

"колкото-повече, толкова-повече", "ами защото 24 > 22"....

WTF?????????

Хората (и Кико Лурейро тоже) свирят на такива китари с няква цел и идея защо. Същото се отнася и за тези, които използват китари с 22 прагчета.

Не просто защото колкото повече - толкова повече....

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега - като ги имаш - можеш да ги използваш.

Ама като ги нямаш - не можеш да ги използваш. :)

Затова - по- добре да ги има, че ако потрябва..., а ако не, здраве да е :)

Поне можеш да се фукаш, че ги имаш и да пишеш в подобни теми, че е по- добре с 24 прага :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хех. Не става въпрос за фукане или не. Става въпрос, че китара с 22 и китара с 24 прагчета имат различен звук най-вече заради neck адаптер позицията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми ...аз съм с 24 и на 2-те китари .. определено е по яко.. имал съм китара с 20 ... :killyou: злеее :) иначе крайните ги ползвам основно за разни флажолети и разни звуци характерни повече за диджей :) аре :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе според мен няма голямо значение, ако са повече от 20 прагчета. Тези горните се използват само в много редки случаи. Аз като ми трябва по- висок тон свиря върху адаптерите :) !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми ...аз съм с 24 и на 2-те китари .. определено е по яко.. имал съм китара с 20 ... :killyou: злеее :) иначе крайните ги ползвам основно за разни флажолети и разни звуци характерни повече за диджей :P аре :)

20 :P

Абе поне 22 си трябват, аз редовно съм там :) Само дето тогава кучето ми излиза от стаята... обикновено...

и все пак 24 си е по-добре според мене :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето мнението на Ед Роман от неговия сайт в подкрепа на 24-те прагчета:

 

I prefer 24 frets, for a lot of reason, the most important being, the rhythm pickup has to be installed off axis where the 24th fret would normally fall.  On a 22 fret neck the pickup sits directly over the 24th fret harmonic node. Simply explained a node is a dead spot or a massive phase cancellation.

 

These nodes occur on the 7th fret, 12th fret, 19th fret and 24th fret. If you place a pickup directly on a node the midrange frequencies will cancel themselves out. Make sure you avoid a guitar that the node falls on the pickup.  Unless of course you want a muddy distorted rhythm sound like you would normally experience with a Les Paul or any Les Paul type guitar.  Most intelligent people will agree on the fact that a Les Paul has a nice meaty lead tone but chords sound like dung.

А ето и опровержението:

 

Here's what Ed says about 22 vs 24 fret guitar tone:

 

The Custom 22 pickup is situated in a location where the 24th fret harmonic falls. There is a node or phase cancellation at that location. This simply means that a lot of the midrange frequencies are gonna go bye bye because they are cancelled out. You will get a muddy sound just like a Les Paul on a 22 fret model whereas the 24 fret version pickup falls off axis or away from the node. You will get a more clear lively rhythm sound. The 22 fret sounds good for lead but at what sacrifice. The 24 sounds good for lead also but on the 24 you don't have to sacrifice your midrange frequencies.

 

When does the 22's pickup sit under the second harmonic node? When the string is not fretted. The fact of the matter is that the second harmonic node is at least as likely to be over the pickup with a 24 fret neck because the node moves closer to the bridge when strings are fretted.

 

It's all moot anyway 'cause unless you're playing natural harmonics on open strings, the effect of the second harmonic node is minimal, anyway.

 

Where neck pickup placement really affects tone is when both pickups are engaged. That's the case where phase actually matters. If you've ever played a guitar with two pickups out of phase, you know what I'm talking about. I own both and IMHO, the tonal differences between 22 and 24 fret PRS guitars are more affected by neck geometry, pickups and bridge (stoptail vs. trem) than neck pickup placement.

 

Не казвам кой крив, кой прав, така че не ме яжте. Изводите всеки да си ги вади сам.

Мен не ме бърка с колко прагчета е китарата. Класическите талпи като Стратокастр и Лес Пол са с по дваесе-дваесе и две.

Шредърите да му муслят.

Например Майкъл Ейнджело се кълчи с двайс шест, горкият (да не са и повече... :think: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз си предпочитам китари с 24, вярно е че след 15то не свиря много много обаче като ти потрябва за някое супер яко соло 24 и го нямаш....намразваш китарата си :P или поне при мен така стана :)

вярно е че саунда на нек-адаптера на китарите с 21 ме кефи доста повече ама....в момента приоритет ми е да се науча да свиря, пък после ше гласим саунда :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.