Jump to content
Българският форум за музиканти

Аудио картата прави чакмаци


the_gorer

Recommended Posts

Имам следната мъка:

Купих си нова щайга, на която както винаги пускам през онборд аудиото всичко - свирене, записи, смесване и т.н.

Въпросното онборд аудио на новата машина ползва Raltek High Definition Audio Driver R1.78.

 

Мъката е, че като си слушам старите записи на новия комп, ползвайки същите тонколони и същите слушалки, има голяма разлика в миксовете!

И по-специално: вокалите на всички записи изведнъж започнаха да звучат осезаемо по-тихо в микса и много глухо - все едно съм ги записвал с възглавница, поставена между мен и микрофона...

Проверих да не би да има включени разни ненужни филтри от центъра за управление на аудио картата - всичко там е ОК, няма включени ефекти.

 

Не мога да преценя дали при слушане на албумите на разни групи има разлика от преди, защото не слушам музика често, но моите творения ги познвам доста добре и затова страхотно се озадачих поради що вокалите звучат толкова глухо и мътно.

 

При смяна на аудио драйвери на старата ми щайга съм наблюдавал промяна в звученето, но винаги е било нещо от рода на орязване или повдигане на бас, заилване или отслабване на силата на звука и прочее. Никога не съм забелязвал да се одялка само вокалния трак в даден микс. Винаги промяната е била цялостна и е засягала всичко в микса.

 

На какво може да се дължи това и как да се справя с проблема?

Някой да е забелязвал подобно нещо при смяна на звукови карти?

 

_

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, старнно, наистина. Един вид средите по-ги няма, доколкото разбирам описаното по-горе.

Не знам какво да те посъветвам. Може да има някакъв вътрешен ресемплинг, знам ли, но като цяло, мисля, че можеш да браузнеш из нетя за ФАКЮ да видиш дали проблема не е често срещан.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми звучи като фазов проблем ...сигурен ли си че слушаш стерео, а не 5.1 6.1 или други там такива - понякога човек просто пропуска да провери това въпреки че е елементарно на мен ми се е случвало често и на мои приятели :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Хммм, звучи твърде вероятно да е от това.

Само дето не знам как точно да проверя. :)

В настройките на картата ми за изход съм сложил "Stereo headphones", което би трябвало да е вярната настройка?

И без това ползвам повече слушалки при смесване, понеже тонколонит еми са от ония прецизни ПЦ аудио модули за 6 лева.

 

Имам изведено аудио на предния панел на кутията.

То със сигурност е само стерео и не ползва никакви 5.1 глупости. Но то пък не тръгва въобще да свири. :wallbash:

Вклюил съм кабела от предния панел към дъното и би трябвало да свири, ама нъц...

Гледах да не би да трябва да се разреши от БИОС-а - там дори няма настройки за аудио.

 

 

_

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Хммм, звучи твърде вероятно да е от това.

Само дето не знам как точно да проверя. :)

В настройките на картата ми за изход съм сложил "Stereo headphones", което би трябвало да е вярната настройка?

 

 

Да така е правилно да бъде - за всеки случай дай аплай и ок и рестартирай защото:

 

Имам изведено аудио на предния панел на кутията.

То със сигурност е само стерео и не ползва никакви 5.1 глупости. Но то пък не тръгва въобще да свири. :wallbash:

Вклюил съм кабела от предния панел към дъното и би трябвало да свири, ама нъц...

Гледах да не би да трябва да се разреши от БИОС-а - там дори няма настройки за аудио.

 

 

^ Горното ми подсказва че щом стереото отпред не ти тръгва значи може и въобще да не си в стереорежим в момента - ако има упътване към дъното погледни може да е указано. Пробвай и със "стерео мониторс" настройка да видим как ще е работата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен я няма тази настройка "стерео монитърс".

Ето какво имам като опции в контролния център:

 

clipboard02zu5.jpg

 

Всъщност настройката, която ползвам е записана като Headphone, а не "Stereo Headphones". Но би трябвало да е същото...

Сега ще видя да не би да трябва д асе пипат някакви джъмпери по дъното за отключване на аудиото от предния панел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ммм а с нови драйвери пробва ли.

Това е официалния сайт.

Между другото има опция , за повече канали , т.е. на предния панел да си слушаш музика на задния да си говориш по скайп примерно. Нещо такова.

Колкото до предния панел би трябвало да има опция , за него в биоса , поне на мойта щайга има. Също има и опция като включиш нещо във предния панел задния да се заглушава и да не работи. В моя биос беше от Chipset configuration.

Успех.

Редактирано от Rage
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Открих от къде се включва предния панел в БИОС-а.

Включих го и... пак нямам преден панел. :thumbs_up:

Има някаква шибания тука...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Открих от къде се включва предния панел в БИОС-а.

Включих го и... пак нямам преден панел. :)

Има някаква шибания тука...

 

 

Ама дай на 2CH speaker и включи мониторите в зеления жак - след рестарт се увери че пак тая опция е активна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като включих предния панел от БИОС-а, той вече се вижда в контролния център на аудио картата.

Обаче все така няма никакъв звук от жака.

 

clipboard02wy1.jpg

 

 

Ще отворя щайгата да видя да не би да се е извадил кабела, който свързва предния панел с дъното, но това е твърде невероятно.

 

 

_

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушай сега.Най-вероятно е дъно Гигабайт.

За предния панел:

clipboard02wy1lp6.jpg

 

После Disable front panel jack detection.

За вокалите:при мен настройките са така и се чува всичко на шест:

 

75040697jm7.jpg

 

32059179xj0.jpg

 

48298293su5.jpg

 

 

---

Mod Edit: Закърпихме снимките набързо. :hysterical:

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, дъното не е Gygabyte.

Изключих от настройките засичането на жак в предния панел (който и без това не работи) и проблемът с глъхнещите вокали си остана налице.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случайно да си качвал на машината k-lite codec pack? Ако да - ровни му в настройките на аудио декодера - и там му дай изходния формат да е 2 канала стерео.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.