Jump to content
Българският форум за музиканти

Екраниране


7thString

Recommended Posts

niki123bg екранирането на китарата ти не е само от боята.По принцип хъмбъкарите имат нзчително по малко шум в сравнение със единичните адаптери,а като гледам твоята ямаха е с 2 хъмба

това няма нищо общо с екранирането. хъмбъкерите също шумят. това че адаптра е двоен няма отношение към екранирането :ph34r:

Читавите хъмбъкъри НЕ шумят, бръмчат и пр., а всеки (включая и най читавите) Сингъл си имат характерния шум и това е факт.

 

Освен това не разбрах концепцията на Емил за "single coil с две намотки".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 74
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Хумбъкерите не шумят, когато източника на шум е или точно пред тях, или точно зад тях, ако електромагнитните вълни идват странично(повече в едната намотка), тогава те шумят приблизително два пъти по-малко от сингъл - коилите.

Въпреки това шум от рода на - 40 -50 Децибела е налице дори при най-добре екранираната китара. По нисък шум (около -80 Децибела) имат хубавите активни адаптери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

niki123bg екранирането на китарата ти не е само от боята.По принцип хъмбъкарите имат нзчително по малко шум в сравнение със единичните адаптери,а като гледам твоята ямаха е с 2 хъмба

това няма нищо общо с екранирането. хъмбъкерите също шумят. това че адаптра е двоен няма отношение към екранирането :)

тогава що е много по малко :think: :think: :think: тва може да е тема :bravo:

 

 

а има и нещо друго...с моята китара като свиря на хъмбовете по отделно няма никакъв шум,а като ги смеся с единичния почва да шуми и то доста досадно

Това е заради шума от единичния адаптер.

 

Хумбъкерите не шумят' date=' когато източника на шум е или точно пред тях, или точно зад тях, ако електромагнитните вълни идват странично(повече в едната намотка), тогава те шумят приблизително два пъти по-малко от сингъл - коилите.

Въпреки това шум от рода на - 40 -50 Децибела е налице дори при най-добре екранираната китара. По нисък шум (около -80 Децибела) имат хубавите активни адаптери.[/quote']

 

Принципно е така, но дали има значение, при положение, че дължината на вълната дори в УКВ обхвата е от порядъка на метри, което е доста повече от разстоянието м/у намотките на хъмбъкера - т.е. фазовата разлика, а вероятно и разликата в силата на шума трябва да е нищожна за 2-те намотки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

niki123bg екранирането на китарата ти не е само от боята.По принцип хъмбъкарите имат нзчително по малко шум в сравнение със единичните адаптери,а като гледам твоята ямаха е с 2 хъмба

това няма нищо общо с екранирането. хъмбъкерите също шумят. това че адаптра е двоен няма отношение към екранирането :greenball:

Читавите хъмбъкъри НЕ шумят, бръмчат и пр., а всеки (включая и най читавите) Сингъл си имат характерния шум и това е факт.

 

Освен това не разбрах концепцията на Емил за "single coil с две намотки".

Имах в предвид единичните адаптери които имат допълнителна намотка отдолу, която участва само при унищожаването на брума и неизвличат звук от струните - както при Малмстиин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам, че ще ви разочаровам, но имам някаква идея какво е хъмбъкер и има ли то почва у нас :greenball: Дори първата ми ел.китара, която вече навършва около 14 години беше (и все още е) с хъмбъкери.

 

Не зная, дали това екраниране наистина помага, но след като Ямаха са си направили труда да го направят, вероятно има някаква полза. Всичко струва пари, така че ако беше ненужно, щяха да си го спестят.

 

Иначе хъмбъкерите вкарват все пак някакъв шум, макар че е несравнимо по-малко от сингъл койл адаптерите.

 

До момента на тази китара съм свирил с оригиналните и адаптери (Yamaha Humbucker), DiMarzio Evolution (не лошо, но малко дразнещо на моменти адаптерче), Seymour Duncan JB (бридж) и Jazz (нек). В интерес на истината, най-малко шумове имат оригиналните адаптери на Ямаха, при това имат доста добър аутпут.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DiMarzio вкарват шум :greenball:

Сега съм с такива и си шуми прилично... вярно е, че пред монитора всичко шуми, но все пак се чува повече отколкото със старите ми адаптери. Може би куцо съм ги запоил, но все пак :P.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно е така, но дали има значение, при положение, че дължината на вълната дори в УКВ обхвата е от порядъка на метри, което е доста повече от разстоянието м/у намотките на хъмбъкера - т.е. фазовата разлика, а вероятно и разликата в силата на шума трябва да е нищожна за 2-те намотки.

За съжаление това е само теория. Пробвай сам да застанеш срещу монитора, или друг източник на смущения, завърти китарата встрани и чуи разликата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Humbuckerite не шумят ако няма струни над тях.... помислете сами защо :greenball:. Явно като пиша нещо хората само го четат а не го тълкуват...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам, ама шумят и като ги държиш в рка и ги размахваш пред монитора. :P

Ами те ако изобщо не шумят от силните смущения от монитора, интерено какъв звук въобще ще могат да издадат. Знам, че си на ясно на каквъв принцип работят ;)

Струните по принцип представляват едни хубави и доста големи антени и ако не са заземени се получават много приятни дефекти, от типа на силно пищене примерно. Вярвам, че ямахите нямат проблеми с това, освен ако някой не ги е "поправял" качествено.

 

За мен поне оттърването от силните електромагнитни полета е само въпрос на достатъчно разстояние. На старото ми CRT мониторче накаде около 2 метра бяха напълно достатъчни. Всички други решения са или твърде скъпи, или твърде сложни, а в почти всички случаи са силно неефективни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах в предвид единичните адаптери които имат допълнителна намотка отдолу, която участва само при унищожаването на брума и неизвличат звук от струните - както при Малмстиин.

Благодаря на Емил.

Отдавна обмислям някакъв сингъл вариант, но заради въпросния шум не съм се пънал много, а тази подробност с намотката съм я пропуснал.

 

Тука станало доста интересно.

Като си взех предишната китарка (а ла Лес Пол) бях решил да и отремонтирам адаптерите, които си бръмчаха (а уж хъм... ), когато ги отворих видях, че само едната намотка е вързана, тръгнах да ги пренавивам (мамата си е..). Мога да напиша 100 страници труд "РАЗМИСЛИ В/У ЕЛЕКТРОМАГНИТНАТА ИНДУКЦИЯ" до една безполезни. Накрая си купих 2 GHS (изненадващо добри) вързах ги по първата схема която видях и работата заспа. Никакъв шум. НО. Намаляш китарата от волумето и Брум.

Както се оказа 'сичко замасено в/у потенциометрите, както пише, ама нямаше кой да се сети да си замаси и самите тях. Иначе допълнително екраниране не съм правил 'щото няма нужда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

между другото някои да има идея къде може да се намери информация за структурата на IBZ INF1(Humbucker) :think: :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струните всъщност не са точно антени.. те могат да се разгледат като проводници, в които се индуцира напрежение от различни електромагнитни източници. Ако се замислите малко ще установите че през тях се затварят магнитните силов линии на магнитите на адаптерите. От чисто теоретична гледна точка адаптерите могат да се разгледат като трансформатори а струните като вторични намотки :). Ако приемеме че това е вярно то следва че humbuckeri-те, които са по тясни (пластините или болтовете на двете бобини да са по-близо) шумят по-малко което е експериментално доказано. Затова humbuckeri-те с размер на single coil са с по малко брум, а и са по качествени и с по реален тон тъй като фазовата разлика е по малка.

 

Дано разбрахте ;)...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струните всъщност не са точно антени.. те могат да се разгледат като проводници, в които се индуцира напрежение от различни електромагнитни източници. Ако се замислите малко ще установите че през тях се затварят магнитните силов линии на магнитите на адаптерите. От чисто теоретична гледна точка адаптерите могат да се разгледат като трансформатори а струните като вторични намотки :).

Как да ти кажа, тя и баба ми разглежда двете пръчки, стърчащи над телевизора, като две пръчки, стърчащи на телевизора, които трябва да завъртиш в неизвестна посока, ако искаш да хващаш що-годе свястна телевизия. Някой хора от научните среди пък ги разглеждат като антени. Въпрос на гледна точка просто.

И за струните на китарата е така, макар и доста пресилено. Струните не са антени в класическият смисъл, но са в състояние да внесат достатъчно големи смущения, ако не са заземени. Диказано е практически :exclaim:

 

 

Да не си помислиш, че се заяждам с тебе, не е така, но, ако трябва въобще да разглеждаме адаптерите като трансформатори, то струните не се явяват вторична намотка :P Вторична намотка се явява намотката на адаптера. Първична се явяват постоянните магнити, а струните са нещо като магнитопровод, сърцевина, или пък ако държиш да са намотка, могатда бъдат част от първичната примерно. Което в разгънатият им вид, при незаземено състояние ги прави антена :read:

 

Преди време бях гледал една схемичка, която представляваше следното. На мястото на адаптерите се постая постоянен магнит. Това съответно премахва необходимостта от правене на дупки за адаптерите в тялото. Сигнала се взема в двата края на струната. Според автора на схемата, с този тип свързване китарата има прекрасен тон, което е напълно нормално, като се загледате в разликата между хъм и сингъл койл. Също така, този тип схема вкарва ужасно много шумове. Което също е нормално, поради преждеизтъкнатата зависимост.

 

 

В пълното си право сте да не вярвате на нещата, които съм написал. Напълно възможно е и да несъм прав и нещата да не стоят по този начин. То като се знам какъв инженер съм, чак ме е страх да ида на доктор ;) нооо, такава е днешната младеж ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.