Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос към свирачите на лъкови инструменти


Recommended Posts

Здравейте! На скоро си купих една гъдулка, и майстора ми каза да смазвам лъка със колофон. Звучеше ми много просто. Във къщи намерих малко колофон и тръгнах да го разтапям на водна баня, като ми беше казано. Проблемът е че само се размекна и не можа да достигне течно състояние. Във последствие разбрах, че колофона се разтапя от 100-120'C, максимум 150'C и на водна баня трудно може да достигне такова състояние, освен ако не се разреди със (Спирт, Ацетон или Разтворител). Та въпросът ми е, до колко е целесъобразно да се разреди със една от посочените съставки и какво друго може да се използва за смазка на лъковете?

Благодаря првдварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само едно въпросче - тоя колофон, който си намерил, какъв е?

 

Имам предвид, че колофонът за запояване, колофонът за контрабас и колофонът за цигулка са три различни неща.

За гъдулка би трябвало да е някъде по средата и съответно да има няколко вида, от които би могъл да си избереш в зависимост от нуждите и предпочитанията си. Накратко - отиваш в магазина и се консултираш с продавача :)

 

редакция:

Това с разтапянето нещо ме обърква - защо?

Ако си вземеш мек колофон, дзостатъчно е нормално лятно слънце да го напече и се разтича навсякъде, ти защо се опитваш да го разтопиш - поне при контрабаса не си го разтапям?

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с разтапянето нещо ме обърква - защо?

 

И аз не му разбирам, за това реших да попитам, тъй като майстора ми каза "разтапяш колофона на водна баня" и минаваш със памук 3-4 пъти по цялата дължина на лъка", а аз си мисля дали няма да стане докато е в лекоразмекнато състояние, но да не разваля нещо? Аз намерих във къщи някакъв колофон, но дори не знам за какво е, може и да е за запояване. Предполагам , че този за цигулки може да свърши работа за гъдулки, но най добре да попитам в някой муз. магазин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лъкът явно е нов, за това е добре да се насмоли хубаво с колофон. По следния начин: счукай к. на прах, отпусни хубаво космите и ги прекарай през колофона така, че да попадне навсякъде. Това с водната баня за първи път го чувам, вероятно е възможно, но аз използвам начина, който описах, при смяна на косми. След това просто се маже. Смятам, че цигулков колофон би свършил идеална работа поради сходния формат на инструментите.

 

Успех!

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

счукай к. на прах, отпусни хубаво космите и ги прекарай през колофона така, че да попадне навсякъде.

 

Направих горепосоченото, разтърках колфона равномерно по космите и сега вече има триене, и си свири както трябва.

 

Поздрави, jordanp!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това с разтапянето е най-голямата простотия която съм чувал ....колофона трябва да е твърд и лепкав а не течен ...+ това с колофон за различните инструменти пак е тъпотия аз на цигулката съм я мазал с кви ли не колофони - никва разлика ...важно е качеството пък дали за цигулка басс...пълни глупости ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това с разтапянето е най-голямата простотия която съм чувал ....колофона трябва да е твърд и лепкав а не течен ...+ това с колофон за различните инструменти пак е тъпотия аз на цигулката съм я мазал с кви ли не колофони - никва разлика ...важно е качеството пък дали за цигулка басс...пълни глупости ..

 

 

"Никва" разлика защото ти не я чуваш. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това с разтапянето е най-голямата простотия която съм чувал ....колофона трябва да е твърд и лепкав а не течен ...+ това с колофон за различните инструменти пак е тъпотия аз на цигулката съм я мазал с кви ли не колофони - никва разлика ...важно е качеството пък дали за цигулка басс...пълни глупости ..

 

 

То сигурно си и голям свирач, та такива подробности като скърцане например не притесняват :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и ква е разликата ? дайте тогава да не мажем лъковете и да се чува се едно свириш с бутилка бира вместо лък ... а за въпроса с скърцането-нещо майтапа не се получи :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе момко, разбрахме, че всичко знаеш, че имаш мнение по въпроса, обсъдихме го и на лични съобщения. Помогнахме на човека преди твоята намеса, стига сра в темата! Ако търсиш заяждане - върви си!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
Здравейте! На скоро си купих една гъдулка, и майстора ми каза да смазвам лъка със колофон. Звучеше ми много просто. Във къщи намерих малко колофон и тръгнах да го разтапям на водна баня, като ми беше казано. Проблемът е че само се размекна и не можа да достигне течно състояние. Във последствие разбрах, че колофона се разтапя от 100-120'C, максимум 150'C и на водна баня трудно може да достигне такова състояние, освен ако не се разреди със (Спирт, Ацетон или Разтворител). Та въпросът ми е, до колко е целесъобразно да се разреди със една от посочените съставки и какво друго може да се използва за смазка на лъковете?

Благодаря првдварително!

Драги ми кандидат -колега, смях се сам, когато разбрах с какво сте се заели и за псевдоинструктажа-даден Ви от някой си.Пише Ви Ангел Добрев- свиря на гъдулка в Оркестъра за народна музиека на БНР.Преподавам на този инструмент и на студентите в СУ.Сам произвеждам своите гъдулки.Ако имате въпроси-питайте, ще помотна. GSM-0888 252 209

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за разтопяването на водна баня е по-скоро предпазна мярка. Винаги съм си разтопявал колофона в метален съд директно на котлона, но на по-слаба степен и с много внимание. Консервна кутия върщи работа. За мазане на лъка си бях отлял разтопен колофон в разцепен по дължина маркуч, запушен в началото и края, с дължина 7-8 сантиметра.

 

Виждал съм неподходящи смоли и смеси от смоли, наричани от някои с името колофон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.