Jump to content
Българският форум за музиканти

Бърз проект от скука - издълбани прагчета (като на Малмстийн)


Recommended Posts

Това е моята отдавна забравена Кремона, която вече три години стои на тъмно в един кашон.

Огромна епична тема има за нея тук: http://forum.muzikant.org/index.php?s=&amp...ost&p=35276

От далечната 2005, в която бяхме млади и доста по-неопитни. ;)

 

Сега, няколко години по-късно, реших да направя някои допълнителни подобрения.

А именно: издълбани прагове и нов адаптер.

Не очаквах издълбаването да стане толкова лесно и готино

Получи се страхотно.

 

В момента ползвам само тази Кремона и свиквам да свиря на издълбаните прагове.

Досега не бях свирил на такава китара и винаги съм искал да имам.

Според общото мнение, с издълбани прагове се свири по-лесно, но на практика това съвсем не е така. B)

Особено за свирене на арпежи и/или акорди.

Определено екстра джъмбо праговете са много по-добро решение.

Ако не ме домързи по-нататък в темата ще обясня защо.

 

СНИМКИ (на тези снимки е тестово сетъпната с 5 стари струни):

s5000260sl8.jpg

s5000256hg8.jpg

 

 

 

 

_

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Wow, Много яка е станала ;) Какви инструменти използва за направата на тея слотове B) Инлейте не ти ли направиха проблеми или при предишната модификация напълно си ги махнал? Честито :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При предишната модификация сложих нови инлеи - бяха едни ромбоиди в долните позиции и нови точки за по-горните позиции.

Бях ги сложил много надълбоко и дори при това драстично издълбаване на праговете останаха следи от тези мои правени инлеи.

А по-голямата част от оригиналните точки на Кремоната изпадаха още навремето преди първата модификация. Те пък бяха сложени много плитко в завода.

 

Като цяло при издълбаването на фретборда инлеите не са проблем - изчегъркват се заедно с дървото.

 

За издълбажането на прагчетата ползвах само шкурка, която увивах около обли предмети с различен диаметър и по този начин я ползвах за пила.

След като приключих с издълбаването, направих и изравняване и краунинг на самите прагчета и се получи адски добре.

В момента китарата е с доволно нисък екшън (разстоянието от струните до прагчетата), но скоро ще я пипна пак за още по-добър резултат.

 

Вече почти заспивам, така че сори, ако съм го писал по-горе: махнах трите оригинални адаптера (които в момента продавам в съответния раздел) и сложих само един в бридж позиция.

От Скуайър.

Сега звучи по-различно.

 

_

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много готино е станала -профила е станал супер! Браво!! ;)

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако питаш мен трябваше да ползваш някой по-смотан гриф за експеримента в началото

 

ПП. Каква е разликата в звученето

Редактирано от Viper-X
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

трябваше да ползваш някой по-смотан гриф за експеримента в началото

^ Viper-X, смяташ, че експериментът не е бил успешен и, че съм прецакал хубавата китара ли? :D

Не можах да намеря по-"смотан" гриф от този на Кремоната.

Ако кажеш коя друга китара, освен Кремона, ползва изцяло буков гриф, с буков фингърборд и месингови прагчета, следващия път ще ползвам гриф от такава.

 

Особена разлика в звученето не усетих.

Но не съм и правил твърде задълбочени сравнения, защото почти веднага махнах оригиналните адаптери на Кремоната (които, междудругото, продавам в раздел "Продавам") и сега ползвам само един адаптер от Скуайър в бридж позиция.

Така че, не мога да направя някакво обстойно сравнение на звученето.

 

Но естествено, има разлика в усещането - под пръста ти няма фингърборд, той не се подпира на нищо.

Това е сериозна разлика, особено ако обичаш да свириш бързо. Иска се известно време да свикнеш.

 

_

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никак не мисля така, даже напротив, кефи ме идеята и смятам че се иска много по добра техника за свиренето така. Но ми е интересно би ли казал кой са половителните неща на това.... "нещо", имам 1 гриф излишен може и аз да пробвам

Редактирано от Viper-X
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен някакви особени положителни неща няма.

Направих го по-причина, която ще обясня по-долу.

 

А иначе като основен плюс на такъв гриф се води това, че бендовете стават по-лесни.

Това не знам какво предимство е, тъй като всеки китарист не би трябвало да има проблеми с бендовете на обикновен гриф.

 

Друго изтъквано предимство е, че човек свиква да натиска по-леко струните и поради тази причина, а също и поради липсата на твърд борд под пръста е по-малко вероятно да развиеш артрит, тендовагинит и прочее.

 

Аз имам много сериозен проблем с малкия пръст на лявата ръка, получен по време на вдигане на щанги.

Последната сгъвка на кутрето ме боля зверски в продължение на 5-6 месеца, без никакво подобрение. Мазах се с какво ли не, масажирах си пръста, раздвижвах го, обездвижвах го - какво ли не опитах.

Никакъв ефект.

Оказа се в крайна сметка, че свиренето на любимата ми китара с 11/56 струни в Ми е основната причина да нямам подобрение в пръста.

И тъй като да спра напълно да свиря за мен не е опция, реших да извадя старата Кремона, сложих и много тънки струни (0,09) и и издълбах грифа - за да си щадя болния пръст.

И напоследък ме боли по-малко.

 

 

_

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления за чудната изработка!

Искам да изтъкна още едно предимство на тоя гриф -> можеш да свириш с нокти. Аз мразя да имам и често ги кастря, но като се случи да не остане време и почнат да подпират е доста некомфортно. С такъв гриф тоя проблем липсва, а също така за няокои ОСОБЕНО шибано разтеглени акорди си помага! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.