Jump to content
Българският форум за музиканти

чертеж за гриф на бас


Recommended Posts

Търся чертеж за гриф бас, някои ако разполага с такъв или може да помогне моя да пише. По конкретно ме интересува растоянията нежду праговете на гриф 2 окт. Мерси предватително. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че имаше подобна тема или качена програма за изчисления. Разтърси се.

Редактирано от vurbito
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има тъсачка ама защо трябва да си правиш труда да я ползваш, след като някой друг може да го направи, вместо теб ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е проста работа...

Първо се прави чертеж на грифа "в профил" с мащаб 1:1, като разстоянията се нанасят чрез пергел, чиято дъга намалява по правилото на триъгълника.За акустична китара катета беше около 34.5 мм, за бас китара трябва да е друга стойност.

 

Тука има подробно инфо:

http://www.fretnotguitarrepair.com/frets.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търся чертеж за гриф бас, някои ако разполага с такъв или може да помогне моя да пише. По конкретно ме интересува растоянията нежду праговете на гриф 2 окт. Мерси предватително. :)

 

Първо определи с каква мензура ще е басът.

 

В твоя случай две октави е тоналният диапазон на една струна и няма нищо общо с избора на подходящ четеж.

Две октави означава само, че басът ще е с 24 прагчета, но броят им не ти дава информация какво ще е разстоянието между тях.

Това се определя от мензурата.

Има басове с много дълги мензури, има и с много къси. И двата вида може да са с 24 прагчета и съответно - с по две октави на струна.

 

Ако искаш да правиш гриф за готово тяло на бас, което ти е попаднало от някъде, първо разбери с каква мензура е бил басът приживе.

 

Още веднъж: ключовата дума е мензура.

Започни търсенето и изчисляването от там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ако вече има наличен гриф лесно може да се определи мензурата, тъй като флажулетът на 12 позиция се пада на средата на мензурата а всички струни имат приблизително еднакви мензури +/- 8 мм.

Но когато има само тяло предполагам с позициониран вече бридж ситуацията много се усложнява.

 

За тези операции си има лютиери, това не е като да се сменят адаптери.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ако вече има наличен гриф лесно може да се определи мензурата, тъй като флажулетът на 12 позиция се пада на средата на мензурата а всички струни имат приблизително еднакви мензури +/- 8 мм.

Но когато има само тяло предполагам с позициониран вече бридж ситуацията много се усложнява.

 

За тези операции си има лютиери, това не е като да се сменят адаптери.

Бе не е ЧАК толкова сложно - позиционира се къде ще е грифа - там ще е 24 позиция +/- няколко милиметра(освен ако няма плаващ фретборд, но това не се среща често при басовете). Оттам вече се мери разликата между 24-та позиция и бриджа, това дава посока за разсъждение да се прегледат по-разпространените мензури и ако не съвпадне нищо 100% точно да почнат експерименти с калкулатори, за да се намери точната мензура. Но тъй като не се сещам за много басс бриджове, чиито легла да не могат да компенсират в оста на опън посредством тунинг болтовете не е и това чак такава драма ако има разлика 1-2 мм в разстояните между бриджа и некпокета и разстоянието на хартия :icon_shithappens: Тва се нарича ревърс инжинеринг. Работата е, че като гледам пича си няма хал хабер представа какво прави, а това е най-лошото...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е чак хал хабер не бих казал, въпроса е че имам абсолютно всичко за да направя баса, но фингарборда ми беше малко непонятен- аджаба на какво рстояние стоят праговете един от друг, но сега си свалих калкулатора от колегата BlindVictim, които писа малко по нагоре. Знам че няма да ми е лесно да направя китарата, но все пак ще опитам, пък и имам техническо образование и дано да ми помогне :icon_shithappens:

 

 

поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това ще е първата китара която ще правя, така че каквото излезе, нямам кои знае колко големи очаквания, но все пак ще е нещо което ще съм си направил сам. Относно дървото, имам бегла представа какво трябва да е и мисля да заложа на Дъб, чувал съм че има добра акустична характеристика :thumbs_up:

 

 

 

поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Достатъчно на ясно съм за да не се втурна да правя китара от каквото дойде ;)

Редактирано от Fender_str
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.