Jump to content
Българският форум за музиканти

Proco Rat Distortion


Recommended Posts

Не знам какво стана, но един мой пост ми се губи :D

 

Както и да е, това което исках да кажа, е че спокойно може да се ползва компютъра и като сигнал генератор и като осцилоскоп едновремено с подходящи кабели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Не съм се впускал в подробности, но на пръв поглед не се виждат проводници за замасяване от буксите към платката. Няма да е лошо да се свържат, макар и да ги няма в offboard wiring диаграмите ;)

 

П.П.

Време е за свинско и винско вече!

Приятно посрещане на новата година на всички :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^За някаква такава DIY джаджа ли говорим за проследяване на сигнала. Цък!

 

Или за Ей туй!, което си изисква и софтуер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и унпрофи да е , аз дебъгвам по друг- по евтин начин:

За сигнал ползвам цд-плейър в инпута на джаджата, а аутпута - в усилвател.Пускам сд-то и разпоявам инпут кабела при платката.Почвам да го допирам по пътя на сигнала, но наобратно - от изхода към входа, като като го допра до изхода, естествено има сигнал и се чува.Където се загуби сигнала - там е грешката.Поправям и пак тествам.Така дебъгвам и вече 3-4 камиончета съм изчиствал.(не ми се случват често бъгове, нямам нужда от по-профи техника за дебъгване и не възнамерявам да инвестирам).

Успех с дебъгването.Може да си сгрешил нчкое съпротивление или какво ли не.

Иначе поздравление за чистата работа по платката.и един въпрос - от къде намери фолирания текстолит и на каква цена?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и унпрофи да е , аз дебъгвам по друг- по евтин начин:

За сигнал ползвам цд-плейър в инпута на джаджата, а аутпута - в усилвател.Пускам сд-то и разпоявам инпут кабела при платката.Почвам да го допирам по пътя на сигнала, но наобратно - от изхода към входа, като като го допра до изхода, естествено има сигнал и се чува.Където се загуби сигнала - там е грешката.Поправям и пак тествам....

Това за несложни схеми става, само трябва да се отчита разликата в нивото и вида по пътя на сигнала. :punk_guitar: Едно време се наричаше Signal Tracing.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^напълно подкрепям мнението ти.Наистина човек трябва да се заслушва и да знае какво да очаква да чуе, по пътя на сигнала.И наистина за по-сложни неща не би свършило работа.Тогава си трябва оборудване!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ги снимките като архив:

 

http://www.4shared.com/file/78250862/5bbf7...New_Folder.html

 

Замерих тока по платката,навсякаде е ~11v.Само на едно от крачетата на транзистора e ~6v.

 

Надявам се снимките да са с достатъмно добро качество и да разберете поне за какво аджеба иде реч :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това което ми на прави впечатление на мен е:

 

http://pungent.hit.bg/No.JPG

 

Виждам, че си използвал за Input гнездо с изключващ контакт, а ако се вгледаш в схемата:

 

http://www.montagar.com/~patj/pcratb.gif

 

Можеш да видиш, че се използва нормално стерео гнездо при което се разчита на факта, че моножак включен в него окъсява вътрешният контакт спрямо маса и по този начин включва батерията. Така както си го направил ти всъщност я изключваш щом включиш кабела на китарата. Въпреки това на адаптер ефекта би трябвало да работи... не знам може и да не съм се ориентирал правилно в плетеницата :) но помисли и ти над това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да имаш елементарна някоя грешка, но аз отворих един ориг. РАТ и на интегралната схема има следните надписи: 37А1LHM и под него

OP070p

това LM 308 ли е? а къде мога да закупя TL072 ? :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти малко информация за компонентите:

LM308

2N5458

 

Писах ти вече... помисли кое как трявба да е, защо жаковете са такива, какво правят, как трябва да работи схемата, откъде трябва да минава сигнала при различните положения на превключвателя и т.н.

 

След това провери с мултицет и пусни музика във входа от CD плеър или от звуковата карта и си направи една пробка, свържи земята на усилвателя със земята на ефекта, а от пробката, през 1К/47n примерно към входа на усилвателя.

 

Допирай пробката по пътя на сигнала и където се изгуби музиката - там е грешката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ви кажа пробвах написаното по-горе.Сегнала ми изчезва точно след съпротивлението 1к.Смених го с друго пак 1к...и нищо.Каде може да е проблема? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами виж дали съпротивлението 1М наистина ли е 1 мегаом, от другия му край дали има 4.5волта, кондензатора наистина ли е 1nF и свързан ли е към земя? Както в напрежението в точката точно след 1К резистора?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ви кажа пробвах написаното по-горе.Сегнала ми изчезва точно след съпротивлението 1к.Смених го с друго пак 1к...и нищо.Каде може да е проблема? :icon_shithappens:

Провери с омметър дали нямаш "късо" след резистора към маса. При изключено захранване!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още нещо мернах тук:

 

http://pungent.hit.bg/No.JPG

 

Защо ти е свързана масата на Output гнездото на изключващият му контакт?! Така едва ли ще излезе нещо някога....

И защо мостът между масата на Input-a и гнездото за адаптера няма връзка към масата на платката а "Виси" във въздуха?

Редактирано от MR_STENCH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен трябва да е така:

 

http://pungent.hit.bg/Fix.JPG

 

Премести жълтия където сочи стрелката и направи моста между двете гнезда. Успех...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.